Baxa: Ve vítězství jsem věřil v každém okamžiku. Zůstane dál primátorem?

Zveřejněno v Politika
Od - neděle, 10. říjen 2021 06:51
Baxa: Ve vítězství jsem věřil v každém okamžiku. Zůstane dál primátorem? ilustrační. Foto: se svolením M. Baxy

Velká euforie zavládla v celém volebním štábu koalice SPOLU poté, co se sečetlo 98 procent všech hlasů. Právě v ten moment se uskupení stran ODS, TOP 09 a KDU-ČSL dostalo před doposud vedoucí Hnutí ANO. "Věřil jsem v každém okamžiku," říká v rozhovoru pro náš server krátce po triumfu místopředseda ODS a současně i primátor Plzně Martin Baxa, který získal v Plzeňském kraji nejvíce preferenčních hlasů.

Váš lídr Petr Fiala mluvil o tom, že to je pro vaši koalici Nagano. Cítíte to podobně?
Ano. První pocity jsou úžasné. Je to historický úspěch. Končí vláda Andreje Babiše, vláda populistů a extremistů a nastává čas na změnu. To, za co jsme měsíce bojovali, a čemu jsme věřili, se naplnilo.

Co bude v následujících hodinách a dnech? Jednání s koalicí PirSTAN?
Určitě, Petr Fiala to vlastně ihned oznámil. Je zjevné, že koalice SPOLU a PirSTAN má většinu v Poslanecké sněmovně. Budou následovat další kroky tak, jak to předpokládá ústava České republiky.

Řekněte upřímně, čekal jste takový výsledek, když vám všechny volební modely předpovídaly daleko méně procent?
Každý okamžik tohoto roku jsem věřil, že můžeme zvítězit. A jsem strašně rád, že se to podařilo.

Překvapilo vás, že se do sněmovny nakonec nedostaly strany ČSSD a KSČM?
Je to postavené na tom, co jsem zažíval během horké části kampaně. Lidé prostě volali po změně. A změnu nepředstavovalo hnutí ANO, ani KSČM, ani ČSSD. Tedy ti, kteří stáli u toho, že se Česká republika ocitla v takovém rozvratu, jako se po vládě Andreje Babiše opravdu stalo.

Těší vás osobně, že koalice SPOLU ovládla Plzeň, kde jste primátorem?
Je to samozřejmě veliký úspěch a radost. Jen připomenu, že ještě v parlamentních volbách v Plzni zvítězilo hnutí ANO. Teď se to otočilo. Vítězství koalice SPOLU a velké množství preferenčních hlasů v Plzni mě naplňuje velkou radostí.

Co teď bude s vámi osobně?
Neusínám ani nevstávám s tím, jestli budu mít nějakou funkci. Moje role bude taková, abych hájil ve sněmovně zájmy Plzeňanů a občanů Plzeňského kraje a věnoval se reformě školství v jakékoli pozici budu.

Plzeňany možná bude zajímat, jestli budete i nadále primátorem..
Teď si užíváme obrovské radosti z našeho vítězství. Opravdu jsem nešel do voleb s tím, abych získal nějakou funkci. Chtěl jsem obhájit poslanecký mandát, abych se mohl věnovat tématům, kterým jsem se věnoval. To je na prvním místě školství.