Cením si, že se mužstvo nepoložilo, řekl plzeňský trenér Bílek po Bayernu

Od - čtvrtek, 13. říjen 2022 10:31
Cením si, že se mužstvo nepoložilo, řekl plzeňský trenér Bílek po Bayernu foto: FC Viktoria Plzeň

Viktoria Plzeň má za sebou čtvrté vystoupení v základní skupině Ligy mistrů, Bayernu Mnichov podlehla na domácím hřišti 2:4 a v tabulce zůstává na nule. Ačkoliv skóre po prvním poločase zavánělo debaklem (0:4), nakonec si plzeňští dotbalisté vysloužili aplaus a uznání zaplněné Doosan arény.

Čím si vysvětlujete dva natolik rozdílné poločasy?
Věděli jsme, že je Bayer špičkový tým, hlavně v útoční fázi má vynikající hráče, kteří hrají jednoduše. Nám dělal problém jejich pohyb, poměrně snadno se k nám dostávali a dávali góly. První půle byla velká nepříjemnost. Cením si, že se mužstvo nepoložilo. Udělali jsme tři změny. I vynuceně. Kopic odstoupil kvůli zranění, o přestávce museli střídat Jemelka s Havlem. Změnili jsme rozestavění. Druhý poločas byl výtečný, vyhráli jsme ho dva nula.

Jak vypadají zranění Kopice, Jemelky a Havla směrem k nedělnímu ligovému duelu v Jablonci?
Kopic má problémy s lýtkem, což je jiné zranění, než se kterým se potýkal nedávno. Předtím měl natažený stehenní sval. Jemelka má problémy s ramenem, Havel má pohmožděná žebra, špatně se mu dýchalo. Ani jeden z nich nevypadá dobře, což je nepříjemné.

Na výrazném zlepšení se podílel také útočník Kliment, autor druhé branky, kterého chválil i kouč Bayernu Nagelsmann.
Souhlasím, odehrál vynikající poločas. Má vynikající pohyb a výběr místa v pokutovém území. Jsem rád, že je po zranění zpátky. Gól, který dal, nevstřelil z jednoduché pozice, poradil si s ní skvěle.

Neříkáte si, že by utkání vypadalo jinak, kdybyste hráli s pěti obránci a tak aktivně i v první půli?
My jsme do zápasu aktivně vstoupili, hned z první vážnější akce jsme ale inkasovali. Měli jsme problém i v době, kdy jsme byli vzadu zformovaní. Druhý poločas byl podstatně lepší. Je otázka, kdybychom na pět obránců hráli od začátku, jestli by byl výsledek lepší. Možná ano, možná ne, to jsou jen kdyby.

Co si říká trenér, když jeho tým po půlhodině prohrává o čtyři góly?
Je to samozřejmě nepříjemné, do té první branky jsme totiž nehráli vůbec špatně. Podobná situace byla i v Mnichově, také tam jsme inkasovali v první půli čtvrtý gól, který nebyl uznaný pro ofsajd. O to víc mě těší, že kluci druhou půli odehráli takovým způsobem. Kromě gólů jsme měli další situace, které brankou zaváněli.

Podali jste výkon na hranici možností?
Porazit alespoň v jednom poločase Bayern je pro nás obrovské povzbuzení. Jsem moc rád, že jsme druhou půli zvládli nadstandardně výsledkově, herně i fyzicky. Potřebovali jsem takovou druhou půli jako sůl, abychom nebyli moc dole. Potřebovali jsme si zvednout sebevědomí, což se povedlo se.