Chce být předsedkyní Pirátů a je přitom přesvědčením komunistka

Zveřejněno v Politika
Od - středa, 5. leden 2022 14:50
Chce být předsedkyní Pirátů a je přitom přesvědčením komunistka Zdroj: Pirátské listy

Přítrž diskusím o tom, zda jsou Piráti extrémní levice nebo ne, udělala pirátská kandidátka na předsedu strany Jana Michailidu, která se na online fóru strany nepokrytě a otevřeně hlásí k původní komunistické ideologii. Jana Michailidu se na kongresu Pirátů utká s dosavadním šéfem strany Ivanem Bartošem.

„Moje vnitřní přesvědčení je komunistické, ve smyslu původním (demokratickém),“ reagovala Michailidu na dotaz, který jí položil účastník diskuse na fóru pirátské strany Lukáš Doležel. Toho zajímaly politické názory mladé kandidátky. „Několikrát jsem narazil na to, že jsi zastánkyní komunismu – v tom nebolševickém, nestalinistickém pojetí. Moc nechápu, co to konkrétně znamená, tak bych si pod tím rád představil něco konkrétního. Co to tedy konkrétně znamená a jakou roli v tom hraje Tvůj názor na kapitalismus. Jak to jde dohromady s Pirátskou stranou,“ ptal se na fóru.

Michailidu ho nejprve odkázala na knihu Karla Kautského „Marxismus a Bolševismus: Demokracie a diktatura“. „Moje přesvědčení o ideálním chodu světa pro všechny okolo se pak dá nazvat liberálně socialistickým,“ uvedla.

Pokud jde o spojení s Piráty, je kandidátka na předsedu Pirátů přesvědčená, že „abolishment neboli odstranění duševního vlastnictví je neoddiskutovatelná součást pirátství“. Dodala, že to považuje také za součást jednoho z hlavních pirátských bojů proti kapitalismu.

Michailidu vyzve stávajícího předsedu strany Ivana Bartoše o víkendu na online kongresu Pirátů. Právě Bartoš přitom dlouhodobě levicovou orientaci strany odmítá a označuje ji za liberálně-středovou. O předsednické křeslo budou usilovat také senátor Lukáš Wegenknecht a ostravský radní David Witosz.

Informaci jako první přinesl server Novinky.cz.