×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9986

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 10019

Chebský klášter se možná přemění v uměleckou školu, v řešení je nákladná rekonstrukce

Zveřejněno v Aktuálně ZAK
Od - pátek, 30. září 2022 17:00
Chebský klášter se možná přemění v uměleckou školu, v řešení je nákladná rekonstrukce Foto: Wikimedia.org

Kompletní rekonstrukce se pravděpodobně dočká bývalý dominikánský klášter v Chebu. Ten už řadu let chátrá a je minimálně využívaný. Jeho oprava bude proto stát stovky milionu korun. Město však spoléhá na dotace a v současné době hledá projekční kancelář pro přípravu veškeré dokumentace a následně vhodného zhotovitele. Nový kabát i vnitřek ale hned tak hotový nebude, nicméně už nyní se zvažuje přemístění chebské umělecké školy právě sem.

Je to pouze jedna z nabízených možností, že klášter nakonec získá chebská umělecká škola, jejíž současné prostory v Židovské ulici jsou celkem těsné. Objekt dominikánského kláštera disponuje totiž několika sály, tedy prostory, které by mohly posloužit právě jako budoucí učebny, ale současně i jako oddělené místnosti pro výuku hry na hudební nástroje.

Před hledáním nového využití kláštera je však nejdříve zapotřebí historický komplex řádně opravit. „Jde o to připravit všechny typy projektové dokumentace pro stavební řízení i pro samotné provedení stavby. Předpokládáme, že projekční práce budou trvat poměrně dlouho, nejspíš do jara roku 2024. V průběhu tohoto roku by pak bylo možné vybrat zhotovitele a začít s prací. Hotovo by mohlo být v létě 2026,“ uvedl pro server iDnes.cz případný harmonogram chebský místostarosta Ladislav Hrubý.

Město proto vyhlásilo výzvu pro potencionální projekční týmy, která potrvá do konce října. Ty tak do té doby mohou předkládat svoje nabídky, kdy v soutěži budou rozhodující dvě kritéria, a to přívětivý poměr nabídkové ceny a kvality. V hledáčku jsou projektanti, kteří mají již zkušenost s rekonstrukcemi podobných objektů. Předpokládanou cenu zakázky město neuvádí, nicméně jen podle znaleckého posudku, který Cheb nechal zpracovat, je samotná elektroinstalace v objektu ve velmi špatném stavu. Částky za veškeré práce tak budou skutečně vysoké.