Co se děje v regionu na začátku prázdnin?

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - pondělí, 1. červenec 2024 08:48
Co se děje v regionu na začátku prázdnin? Ilustrační foto: FB Mouřenec

První červencový týden si můžete užít řadu akcí pro děti, zkusit si rýžování zlata, i divadelní představení nebo nové výstavy.

Dětské prohlídky s Bílou paní
Netradiční prohlídka gotického hradu Velhartice s Bílou paní, kde se dozvíte o bydlení na hradě za časů Buška z Velhartic, o středověkém jídle, zábavě, o životě dospělých a dětí. Setkáte se s poddanými, pomůžete složit erb rytíři, budete se moci poklonit králi a královně. Dostanete se na jedinečný kamenný most a do obranné věže Putny, odkud si budete moci odnést malý kousek královského pokladu. Prohlídky se konají od 1. 7. do 31. 8. vždy od 10:30.

Výstava dětských výtvarných prací na Švihově
V letošním roce 2024 máte opět možnost prohlédnout si od 1. 7. do 31. 8. na hradě Švihov výstavu výtvarných prací dětí z Domu dětí a mládeže v Klatovech. Letošní téma se dotýká samotného hradu, kterým se děti nechaly inspirovat. Je to již třetí rok spolupráce mezi hradem Švihov a DDM Klatovy.
V galerii si můžete prohlédnout fotografie z výstav DDM Klatovy z roku 2022 a 2023. Kromě toho také uvidíte záběry z příprav výstavy V říši Divů.

Rýžování zlata
Ukázková zážitková akce, která baví děti i dospělé, kterou pro vás připravilo Muzeum minerálů Velhartice v pondělí 1. 7. od 15:00. Chcete si vyzkoušet rýžování na na pánvi? Zkusit štěstí a vyrýžovat si zlatinku, granátek, nebo rutil? Rezervace a info na telefonu 735 09 99 75.
Přijďte dříve, ať si stihnete prohlédnout expozici muzea - 1 hodinu před akcí mají účastníci 50 % slevu na vstup do muzea. Možnost zakoupení absolventské turistické vizitky a skleniček na zlatinky.

Pohádkový kostel Mouřenec u Annína
Komentovaná prohlídka kostela a kostnice začne 1. 7. v 16:30.

Švihovští sokolníci
I tento rok se mohou návštěvníci hradu Švihov těšit od 2. 7. do 31. 8. na sokolnické ukázky, které se vždy konají od úterý do neděle.
Letové ukázky dravců se konají v časech 11:00, 13:00 a 15:00. Dozvíte se zde o tom, co to je sokolnictví, jeho stručnou historii a těšit se můžete na představení několika ptačích účinkujících. Na závěr se bude konat soutěž o zajímavé ceny.

Léto na zámku
Srdečně jste zváni na výstavu Jany Havlíkové do zámecké galerie na zámku v Manětíně. Výstava zde bude k vidění od 2. 7. do 31. 8.

Harmoniky - posezení s hudbou
K tanci a poslechu hraje DUO Hlobík/Chmelař v jídelně DPS v Horažďovicích v úterý 2. 7. od 15:00.

Zážitková jóga na hradě Rabí 2024 - 6. ročník
Přijeďte si společně zacvičit jógu pod širým nebem v kouzelném prostředí hradu Rabí 2. 7. od 17:30.
Na co se můžete těšit?
Protáhnete své tělo a pozdravíte Slunce s pohledem k obloze a majestátním výhledem z hradu do okolí.
Představte si, jak stojíte na své podložce na hradním nádvoří s pocitem propojení s historickým prostorem, který vás obklopuje.
Každá lekce bude lehce jiná ale záměr bude stejný – užít si společné cvičení jógy v kouzelném prostředí a v blízkosti přírody.

Divadelní představení Bílá paní na vdávání si nenechte ujít na zámku Kozel 2. 7. od 20:30.
Mladý vévoda žije po smrti rodičů sám na svém zámku. Společnost mu kromě věrného sluhy dělá i bílá paní Eliška, která je k jeho sídlu připoutána dávnou kletbou.
Sotva vévoda oslaví pětadvacáté narozeniny, čeká ho předem domluvená svatba s baronkou Kunhutou, která má k hodné a milující manželce opravdu daleko. Co jí ale nechybí je povýšenost, panovačnost a žárlivost, proto se rozhodne vyhnat Elišku ze zámku pryč. Povolá si k tomu „profesionální“ lovce duchů, kterými jsou dřevorubec, neúspěšný šašek a mnich, který má mnohem blíže k vínu, než k modlitbám. Spustí se tím kolotoč neuvěřitelných situací a eskapád, které dají pořádně zabrat vašim bránicím. Bílá paní na vdávání, to je rozpustilá rodinná komedie s písničkami, která navazuje na úspěšné Strašidlo Cantervillské, jež máte možnost vídat každé léto na českých i moravských zámcích.

3. červenec 2024 - 170 let od narození Leoše Janáčka
Leoš Janáček (3. července 1854, Hukvaldy – 12. srpna 1928, Moravská Ostrava) byl jedním z nejvýznamnějších a nejoriginálnějších tvůrců české moderní hudby. Ve světě je známý hlavně díky operám Její pastorkyňa a Káťa Kabanová, slavná jsou rovněž orchestrálně-vokální díla Glagolská mše, Sinfonietta či rapsodie Taras Bulba.

Tajemné hybohledy Pavla Macka
Letní interaktivní výstava hybohledů a dřevorytů Pavla Macka, vhodná pro celou rodinu začne ve středu 3. 7. v 9:00 v Domě historie Přešticka a vidět ji v Přešticích můžete do 25. 8.

Tajemná Šumava - pověsti a mýty očima výtvarníků a řemeslníků
Další zajímavou výstavu si v Domě historie Přešticka nenechte ujít od 3. 7. do 25. 8. Potěší vás výstava prací řezbáře Karla Tittla z Velhartic, keramičky Ivety Kůsové a floristky Veroniky Pavlíkové ze Sušice.

Městské kulturní zařízení pořádá PROHLÍDKY MĚSTA HORŠOVSKÝ TÝN S PRŮVODCEM ve středu 3. 7. od 14:00. Sraz je u Informačního centra Horšovský Týn.

Rýžování zlata - zážitkový program
Zážitková akce s lektorem pro dospělé i děti se koná 3. 7. od 16:00. Akce se koná při zlatonosné říčce ve Velharticích v délce trvání přibližně 2 hodiny. Dozvíte se o rýžování zlata z dob Keltů a ze středověku. Sami si vyzkoušíte rýžování zlata na pánvi. Pokud budete mít štěstí, najdete zlatinky, granáty a rutil.
Pojďte společně ve středu do Muzea minerálů Velhartice. Možnost zakoupení absolventské turistické vizitky i skleniček na vyrýžovaný podíl. Nutná rezervace na telefonu 735 09 99 75! 

Pohádkový kostel Mouřenec u Annína
Komentovaná prohlídka kostela a kostnice začne 3. 7. v 16:30.

Zážitková jóga na hradě Rabí 2024 - 6. ročník
Přijeďte si zacvičit jógu pod širým nebem v kouzelném prostředí hradu Rabí 3. 7. od 17:30.

Dětská prohlídka začne na zámku Zbiroh 3. 7. v 19:00, večerní tematická prohlídka pak ve 20:00.
Na prázdniny přichystal zámek Zbiroh kromě zámeckého a hradního okruhu opět oblíbené večerní prohlídky. Tentokrát budou tematicky zaměřené třeba na řád templářů, Svobodné zednáře, dynastii Lucemburků nebo rod Colloredo-Mansfeldů. A samozřejmě nebudou chybět ani prohlídky dětské. Ty začínají v 19:00, tematické prohlídky pro dospělé pak o hodinu později, tedy ve 20:00.

Ondřej Fencl & Hromosvod (Letní středy na nádvoří)
Koncert pražské folk-rockové hudební skupiny si užijte v Klatovech 3. 7. v 19:00.

4. červenec 2024 - 100 let od narození režiséra Oldřicha Lipského
Co spojuje filmy Limonádový Joe, Tajemství hradu v Karpatech, Ať žijí duchové anebo Adéla ještě nevečeřela? Jméno jejich režiséra Oldřicha Lipského, který miloval bláznivé komedie a parodie.

Rýžování zlata - zážitkový program
Zážitková akce s lektorem pro dospělé i děti se koná 3. 7. od 16:00. Těší se na vás Muzeum minerálů Velhartice.

Hibaj v Café Kryštof Harant
Hibaj bude opět hrát v Dolních Polžicích, a to ve čtvrtek 4. 7. od 19:00.

Koncert skupiny Elias Dobrá Voda
Dne 4. 7. se v 19:00 uskuteční koncert skupiny Elias v kostele sv. Vintíře v Dobré Vodě u Hartmanic. Spirituály a písně ve vícehlasých úpravách zazní v podmanivém prostředí kostela sv. Vintíře s unikátními osvícenými skleněnými oltáři, křížovou cestou a dalšími skleněnými prvky. Písně zazní jak v úpravě bez nástrojů (a capella), tak i v doprovodu 6-strunné a 12-strunné kytary, baskytary, klarinetu nebo saxofonu. Součástí koncertu bude medailonek, ve kterém vzpomeneme na Karla Zicha, zpěváka Spitituál kvintetu, od jehož tragické smrti uplyne 13. 7. přesně 20 let. Krátce před tím odehrál Karel Zich v kostele na Dobré Vodě svůj poslední koncert se Spirituál kvintetem.