Debakl Pirátů. Jejich lídr v kraji už kritizuje STAN

Zveřejněno v Politika
Od - neděle, 10. říjen 2021 11:05
Debakl Pirátů. Jejich lídr v kraji už kritizuje STAN Idylické spojení? Před volbami ano. A co teď? Zdroj foto: se svolením Pirátů a STAN z facebooku

Pokud je někdo poražený v právě skončených volbách do Poslanecké sněmovny, jsou to rozhodně Piráti. Ve společné koalici s hnutím STAN totálně propadli a nakonec do poslaneckých lavic usedne jen čtveřice. Paradoxně ale mohou Piráti vděčit spojení s hnutím STAN, podle matematických počtů by se totiž jako samostatná strana do sněmovny vůbec nedostali.

Obrovský šok, rozčarování a hustá atmosféra, která by se dala krájet. Tak vypadala už v průběhu sčítání situace ve štábu Pirátů (nejen) v Plzeňském kraji. Zatímco druhá polovina jejich koalice, hnutí STAN, mohla slavit, Piráti zaznamenali obrovský propadák. Ukázalo se totiž, jak mocné jsou preferenční hlasy, které například v kraji posunuly na první místo starostku Kozolup Michaelu Opltovou (STAN). Ta přitom byla na kandidátce až na sedmém místě. A protože se dostali v Plzeňském kraji do Poslanecké sněmovny nakonec jen dva zástupci této koalice, má smůlu ambiciózní lídr Pirátů Daniel Kůs.

Soudržná koalice dostává trhlinu

A právě Kůs se ještě v neděli ráno na sociálních sítích ohradil proti jednání druhé poloviny jejich koalice, která přitom naoko vystupuje jako soudržná. "Starostové nás v té situaci, kdy proti nám byly namířeny všechny hnojomety, nijak výrazně nepodpořili. Včera v Plzni se z našeho štábu vypařili jak pára nad hrncem. Mnozí bez podání ruky a rozloučení. Něco v tom duchu, no kampaň jste nám odmakali, teď to máme, tak už Vás nepotřebujeme. No v nouzi poznáš přítele," vzkázal Kůs.

V Plzeňském kraji tedy v koalici hnutí STAN a Pirátů panuje už krátce po skončení voleb napětí a je pouze otázkou, kdy a jak moc se přenese i na celostátní úroveň mezi lídry Víta Rakušana (STAN) a Ivana Bartoše (Piráti).