Dění na kraji může mít vliv i na plzeňské radnici

Zveřejněno v Politika
Od - čtvrtek, 17. únor 2022 13:03
Dění na kraji může mít vliv i na plzeňské radnici Foto: P. Bauer

Změna ve vedení kraje, kdy hnutí ANO „nahradilo“ v koalici ODS a TOP 09, odráží i atmosféru na plzeňské radnici. Tam totiž společně už čtvrtý rok vládne koalice ODS + ANO + TOP 09 + ČSSD. V tomto týdnu ale v reakci na dění na hejtmanství vztahy u některých stran výrazně ochladly.

Už v pondělí zasedá zastupitelstvo města a podle kuloárních informací lze očekávat minimálně hodně rozjitřená diskuze a možná i další převrat. 

Předseda zastupitelského klubu ODS a náměstek primátora David Šlouf potvrdil, že po událostech, které se odehrály minulý měsíc a vyvrcholily na pondělním zasedání krajského zastupitelstva, se vzájemné interakce mezi některými klíčovými aktéry na plzeňské politické scéně dostaly na bod mrazu a bude velmi složité k sobě znovu hledat cestu. „Zejména na komunální úrovni platí, že leckdy důležitější než barva dresu, je vzájemná důvěra, respekt a schopnost spolupráce mezi jednotlivými aktéry napříč politickým spektrem,“ podotkl.

Také podle předsedy plzeňské TOP 09 a náměstka primátora Michala Vozobule není aktuálně atmosféra na radnici zrovna nejlepší. „Nebudu říkat, že se nic neděje. Mluvíme o tom na všech možných frontách, jestli to nějaký dopad bude mít. Cítím tu krizi důvěry mezi některými stranami,“ podotkl Vozobule.

Zarzycký: Potrestali by nepravé

Krajský šéf ANO Roman Zarzycký, který je náměstkem primátora Plzně a nově i náměstkem hejtmana, ale prohlásil, že mu nikdo osobně o případné výměně v koalici nic neřekl. „Pokud by to byla pravda, tak bych to považoval za nečestné jednání, které by potrestalo jiné účastníky než ty, kteří se podíleli na krajském projektu. Jediný spojovatel jsem já,“ uvedl Zarzycký. Sám ale znovu potvrdil, že se jedné uvolněné funkce do tří měsíců vzdá. Koalice na radnici je navíc podle něj funkční. „Byla by to pouze politická msta a odplata,“ dodal.

Zarzycký navíc zdůraznil, že to, co se stalo na kraji, nebylo záležitostí hnutí ANO. „Model, který byl sestaven na kraji před rokem, se ukázal jako nefunkční. Koalice se rozpadla, protože koaliční partneři ztratili svůj koaliční potenciál. Dohoda o krajské koalici vznikla až v pondělí ráno před zastupitelstvem. Předtím jsme nevyjednávali. Vybrali jsme si pouze partnerství, pro které jsme našli v klubu větší přesvědčení,“ popsal.

Co bude po volbách?

Do komunálních voleb už zbývá pouze necelých osm měsíců, a tak se dá předpokládat, že nastalá situace na kraji bude mít vliv i na předvolební a povolební dění. „Je to něco, co ukazuje, kdo a jak je schopen spolupracovat. Volič je ale vždy suverén. My si tu můžeme malovat různé varianty. Pro plzeňské Piráty je to ale asi i optimální start do předvolební kampaně,“ dodal Vozobule.

Podle Zarzyckého ale nikdy nepadly žádné přísliby, že by koalice na kraji mohla být předzvěstí budoucího dění na radnici. „Nemám žádné indicie, že by se krajský projekt měl přenést do města. Naši krajští zastupitelé chápou, že úroveň řízení krajského úřadu je zcela odlišná od řízení Magistrátu města Plzně,“ podotkl.

Šlouf pak naznačil i další možný postup ODS. „Myslím si, že o výrazný krok dále jsme se posunuli ve vyjednáváních o předvolební koalici „SPOLU“ pro říjnové komunální volby.