Divadlo J. K. Tyla zve na předposlední činoherní premiéru letošní sezóny

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - úterý, 16. duben 2024 14:23
Divadlo J. K. Tyla zve na předposlední činoherní premiéru letošní sezóny Ilustrační foto: web DJKT

sobotu 20. dubna se na Malé scéně odehraje příběh lásky dvou milenců ze dvou různých světů – dvou sousedních vesnic. Klišé se však nekoná. Namísto něj čeká diváky zajímavá zápletka i netradičně uchopená činohra.

Až pohádkově poklidné soužití dvou vesnic, oddělených od sebe jen mostkem přes potok, se promění ve vzájemnou nevraživost. Jednu vesnici totiž stíhají katastrofy (horka, sucha, povodně, horečky, požáry), zatímco té druhé se pohromy a neštěstí vyhýbají. Jedni jsou čím dál bezmocnější a propadají beznaději, druzí žijí v blahobytu a jejich bohatství vzkvétá. Obě dříve spřátelené vesnice se tak od sebe lidsky oddalují a z bohatších břehů je namísto solidarity postupně cítit sociální chlad. Z potoka se stává široká řeka, pevnina se čím dál více rozestupuje. Z přátelství se stává nenávist, z mostu propast. Dřevěný most se zřítí. Vodu již nelze přebrodit, ani přeplavat. Ti z bídného břehu se ale chtějí dostat na ten šťastnější. Tam si však proti nim již staví plot s ostnatým drátem. Velký požár ale stejně všechny jedné noci donutí nastoupit na stejnou záchrannou loď. Při rozednění však nevidí druhý břeh, jsou sami uprostřed širého moře… Dostanou se k sobě zpět alespoň ti dva, co se od mládí milují, ale proud jejich životy rozdělil?!

Podobenství Rolanda Schimmelpfenniga reprezentuje soudobou dramatickou tvorbu, která měla v DJKT vždy své místo. V režijním pojetí Josefa Doležala jde ruku v ruce tanec, zpěv a herectví. To vše navíc propojuje živá hudba. Hrají: Jana Ondrušková, Nicole Tisotová, Kamila Šmejkalová, Apolena Veldová, Eliška Vocelová, Matyáš Greif, Vladimír Pokorný a Petr Urban.

Setkání s činohrou na téma Požár začíná v 18:00 ve foyer, lektorský úvod v 18:30 tamtéž. Nejbližší další představení je na programu 24. 4. v 19:00.

Hra byla napsána na objednávku Národního divadla v Mannheimu, kde měla světovou premiéru v lednu 2017.