Divadlo J. K. Tyla zve na premiéru nového baletu

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - úterý, 19. březen 2024 13:56
Divadlo J. K. Tyla zve na premiéru nového baletu Ilustrační foto: web DJKT

Nejznámější literární dílo francouzského spisovatele a pilota Antoina de Saint-Exupéryho ožije v sobotu 23. března na jevišti Nové scény DJKT. Nikoliv však jako činohra, ale jako balet.

Baletní představení na Nové scéně hledí na svět očima dítěte předtím, než se stalo dospělým. Pohledem autora, jehož princ otevřel své srdce právě před osmdesáti lety, v době válečné krutovlády.

Usedněte do hlediště a nechte se okouzlit příběhem pilota (samotného Exupéryho), který havaruje na Sahaře a tam se setkává s Malým princem, jenž sem přišel z daleké planetky, z jiného světa, a očima udiveného chlapce chce porozumět světu dospělých na planetě Zemi. Tak si ho vykreslil autor Antoine de Saint-Exupéry a započal s ním rozhovor o věcech nejvšednějších, třeba, že i na poušti lze nalézt studnu. A také o věčné člověčí nespokojenosti, o odpovědnosti za věci svěřené, o lásce, jež hyne s pocitem vlastnictví, o tom, že milovat znamená hledat společný cíl, o hvězdách, které září, aby každý mohl nalézt tu svou… I o tom, že lidé na rozdíl od květin nemají kořeny.

Zcela novou inscenaci vytvořil pro soubor baletu jeho šéf Jiří Pokorný v režijní spolupráci s ředitelem divadla a zároveň režisérem mnoha operních inscenací Martinem Otavou. Hudba: Gabriela Vermelho.

Lektorský úvod začíná v 18:30 ve foyer Nové scény.

Nejbližší dvě reprízy Malého prince jsou na programu 27. a 31. března.