Home Zpravodajství Na cesty Dominantou Ho...

Dominantou Hojsovy Stráže je Šumavský orloj

Amatérský hodinář Zdeněk Landa vyrobil Šumavský orloj, který se stal novou atrakcí v obci Hojsova Stráž. Zdeněk Landa, který žije v Praze, ale už čtvrt století jezdí pravidelně na Šumavu jako rekreant právě do Hojsovy Stráže a jak tvrdí, tento kraj si zamiloval. Proto se také rozhodl, že právě tady uskuteční  svůj mnohaletý sen – orloj. Landův Šumavský orloj je tak novou dominantou oblíbeného rekreačního centra a místní věří, že se stane lákavým cílem pro lidi, kteří přijíždějí na Železnorudsko.

Jako první Landa kdysi sestavil hodinový stroj, který na orloji ukazuje běžný čas. Pak ho napadlo pokračovat ve výrobě dalších strojů a zhotovit tak orloj pro Hojsovu Stráž.  Práce na něm trvala tři a půl roku. „Tehdy na začátku jsem si řekl, že by bylo fajn dokončit a spustit orloj k datu 17. listopadu 2017,“ vzpomíná autor.

A tak zkonstruoval i stroj se čtyřiadvacetihodinovým číselníkem, otočnými kruhy a rafijemi, které kromě středního slunečního času ukazují i čas hvězdný, datum a kalendářní měsíc, znázorňují pohyb Slunce znameními zvěrokruhu, aktuální fázi Měsíce, zbytek dnů do novu a vzájemné aspekty Slunce a Měsíce. Následoval bicí stroj, který každé poledne odbije prvních osm tónů naší státní hymny a po jejich doznění kostlivec dvanáctkrát zazvoní na zvon. Vedle kostlivce se pod stříškou pootáčí a hrozí rukou postava známého šumavského poustevníka Güntera, česky pojmenovaného Vintíř.

Šumavský orloj má hodinový číselník o průměru 62 centimetrů, prostřední číselník má průměr 165 cm a spodní číselník s hvězdnou oblohou má průměr 104 cm. Figury poustevníka Vintíře a Smrťáčka měří téměř 80 cm. Znamení zvěrokruhu jsou tepaná v mědi. Na mapě hvězdné oblohy je dohromady 980 šroubků symbolizujících hvězdy. Jako poslední vznikl stroj pohánějící otočnou mapu hvězdné oblohy a takzvanou dračí rafijí, která předpovídá zatmění Slunce a Měsíce. Tento stroj zároveň pohání ručičky dvou menších číselníků, které ukazují časy východů a západů Slunce v daný den.