Domovní čistírna odpadních vod nebo septik? Vyberte si správně!

Zveřejněno v Pro ženy
Od - úterý, 21. září 2021 13:30
Domovní čistírna odpadních vod nebo septik? Vyberte si správně! Zdroj: Zakra

Kdy vybrat domovní čistírnu odpadních vod (ČOV) a kdy raději preferovat septik? Touto otázkou se možná trápí nejeden z nás. Jak to tedy ve skutečnosti je? Základním rozlišovacím faktorem v oboru je provoz, kterému je čistící zařízení určeno. Obecně se doporučuje k rodinnému domu volit domovní čistírnu odpadních vod a k rekreačním objektům vybírat septik

ČOV lépe sedí k pravidelnému provozu, respektive pravidelnému přísunu odpadních vod. Hlavním důvodem je již zmíněný proces čištění. Domácí čistička při něm spoléhá na bakterie, které zbavují vody nečistot. Nepravidelný přísun odpadních vod, pak vede k úhynu bakterií a destabilizuje celý čistící proces. Známým jevem pak je zápach čistírny nebo zkalená voda po dokončení čistícího procesu. Čistírna se pak často musí celá vyčerpat a nastartovat nanovo.

Oproti tomu tříkomorový septik je odolný vůči nepravidelným provozům a je tak skvělým společníkem právě na chatu či k jinému rekreačnímu objektu. Septik není závislý na elektřině ani bakteriích a nebude mu tak vadit zazimování. Nevýhodou septiku naopak může být prostorová náročnost (septik + filtr) a ne tak vysoká kvalita přečištění, jako v případě domovní čistírny odpadních vod.

Co je septik?
Septik je plastová nádoba, typicky se třemi komorami, do které natéká odpadní voda a je v ní zároveň přečištěna. Typicky má septik tři komory, uvnitř nichž dochází k čištění a bývá doplněn o biologický nebo pískový filtr, který zvyšuje kvalitu přečištění.

Co je domovní čistírna odpadních vod?
Domovní čistírna odpadních vod je zařízení, které odpadní vodu přečišťuje. To znamená, že výsledkem čistícího procesu uvnitř čistírny je voda zbavená až 97% nečistot, která může být následně využita pro zalévání nebo vsáknuta na pozemku či odvedena do povrchových vod. Plní tak podobnou funkci jako tříkomorový septik, s tím rozdílem, že ke své práci potřebuje elektřinu. Proces čištění je založený na aerobním procesu, kdy dmychadlo vhání do čistírny vzduch. 

Zdroj: zakra.cz

PR