Dvojí metr? Trumpova politika přinesla světu i pozitiva

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - středa, 20. leden 2021 18:28
trump-2546104_1920 ilustrační, pixabay

Na končícího prezidenta USA Donalda Trumpa se valí kritika ze všech stran. Jakkoliv se může být v duchu posledních dnů oprávněná, nic není černobílé. Trump je jediným americkým prezidentem za poslední dekády, který ve světě nezačal žádnou válku. Výrazně přispěl také k mírové dohodě mezi Izraelem a Spojenými arabskými emiráty.

Červenou kšiltovku s nápisem Make America Great Again dnes zná celý svět. Trumpova kampaň se do značné míry stala celosvětovým fenoménem. Není tak divu, že se od něho inspiroval i PR tým Andreje Babiše, když českému premiérovi nasadil kšiltovku Silné Česko.

Poslední dny se Trump ocitl pod palbou kritiky. Důvod? Nesmíření se republikánského kandidáta s výsledky prezidentských voleb, ve kterých uspěl jeho konkurent z Demokratické strany Joe Biden. Trump hovořil o ukradených volbách, s čímž do značné míry souvisel útok Trumpových fanatických fanoušků na symbol politické moci v USA – washingtonský Kapitol.

V tu chvíli se od Trumpa odvrátila řada obdivovatelů. Profilová fotka červené „truckerky“ Silné Česko zmizela i z profilové fotky na Facebooku Andreje Babiše. Marketingoví experti takový krok českého premiéra hodnotili jako silné gesto. Twitter dokonce zablokoval Trumpův účet, kde měl desítky milionů sledujících, čímž předčil dokonce i papeže Františka.

Trump jako světový mírotvůrce

Nic ale není černobílé. Za Trumpem jsou i světlé kroky, o kterých se už tolik nemluví. V řadě novinových článků byl například Trump spojován s přívlastkem mírotvůrce.

Každý si může sám odpovědět na otázku, zda pro světový mír neučinil více než jeho předchůdce Barack Obama, který v roce 2009 získal Nobelovu cenu míru. Při jejím převzetí v Oslu sám Obama připustil, že je zodpovědný za vyslání vojáků do Afghánistánu. Největší geopolitické selhání Baracka Obamy pak přišlo v Sýrii.

Trump na rozdíl od Obamy nezahájil válku a také sehrál zásadní roli v narovnání vztahů mezi Izraelem a Spojenými arabskými emiráty, které bylo v loňském roce stvrzeno podepsáním mírové dohody mezi oběma zeměmi. V duchu této dohody vznikla i do té doby těžko představitelná letecká linka mezi Tel Avivem a Dubají.

Rovněž je nutné dodat, že nesnášenlivost mezi tábory některých demokratů a republikánů existovala v USA dávno před nástupem Donalda Trumpa. V posledních měsících se jen prohloubilo, a to nejen s ohledem na počínání Donalda Trumpa, ale i s ohledem na krizi související s pandemií covid-19. V pořadí 45. prezident USA Donald Trump podle médií splnil 25 slibů – mimo jiné nepobírat plat nebo několika kroky podpořil válečné veterány.