Fakulta zdravotnických studií jede! Nový akademický rok přináší nové speciální učebny

Zveřejněno v Zdraví & Lifestyle
Od - pondělí, 1. listopad 2021 13:14
Fakulta zdravotnických studií jede! Nový akademický rok přináší nové speciální učebny Foto: FZS

Vysokoškoláci na startovní čáře. Na co se mohou těšit například studenti FZS v Plzni? Především na pestré a unikátní zázemí, desítky přístrojů a pomůcek, i nové učebny. Díky nim studium zaručuje modernizovanou a inovovanou výuku, která studenty baví.

IMG 0138Výuka na Fakultě zdravotnických studií vždycky kladla veliký důraz především na odbornost a praxi. Není proto divu, že pro svoje studenty připravuje vždy moderní zázemí. Jedním z nich je speciální učebna - simulační centrum. Je vybavená například věrnou kopií skutečné sanitky, virtuálním pitevním stolem, simulátorem EKG nebo skiagrafickým přístrojem pro zobrazení tělesných tkání. Letos studentům připravila další nové odborné učebny.

V místnosti fakulty v ulici Husova, vytvořili simulační pokoj, který imituje ten opravdový, nemocniční. Uvnitř jsou 2 lůžkové postele s portálem a rameny pro zavěšení infuzí. Pro potřeby výuky v portálu nejsou vedeny medicinální plyny, ale jsou nahrazeny vzduchem, který nicméně simuluje opravdové použití v běžném provozu. Součástí místnosti je i zrcadlo s umyvadly, která jsou osazena lékařskými pákovými bateriemi, u kterých si studenti trénují správné mytí rukou.

,,Hlavním důvodem, proč se započalo s tvorbou odborných místností je to, aby zaměstnanci a studenti měli dostatečné kvalitní zázemí na patřičné odborné úrovni. Zároveň mít takovéto odborné místnosti je zohledňováno a mnohdy i požadováno i akreditační komisí,“ říká tajemník fakulty Tomáš Přibáň.

Další zrekonstruovanou místností je HJ 306 - cvičný byt pro vozíčkáře. V původních dvou místnostech byla odstraněna příčka a vytvořen nový, větší prostor, který má simulovat běžný byt handicapovaného člověka. V bytě je i koupelna s prvky pro handicapované (nastavitelné zrcadlo, madla u záchodu, vany i sprchy). V místnosti je okno, které umožňuje studentům pozorovat výuku za sklem. Kromě koupelny byla učebna doplněna ergonomickou kuchyní, v které se dají různě posouvat kuchyňské skříňky a deska.

S rekonstrukcí fakulta nekončí. Od října začne stavba nové odborné učebny, ve které vznikne unikátní plnohodnotná laboratoř.

Začátek nového roku se na fakultě ale nenesl jen v duchu dokončování rekonstrukce a zahajování výuky. Během měsíce září se zúčastnila i několika soutěží, vzdělávacích akcí pro veřejnost napříč krajem a sama organizovala pestré vzdělávací kurzy pro studenty prvních ročníků.

Autor: Markéta Hallová