Festival NASTEVŘENO otevírá dveře novým formám divadla

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - úterý, 28. květen 2024 06:51
Festival NASTEVŘENO otevírá dveře novým formám divadla Ilustrační foto: nastevreno.cz

Tým kulturního prostoru Moving Station na plzeňském Jižním Předměstí srdečně zve nejen obyvatele Plzně na další ročník festivalu Nastevřeno, který letos pořádá ve dnech 30. 5. – 2. 6. Čtvrtek až neděli na přelomu měsíce zaplní 21 programových bodů různých uměleckých žánrů, převážně živého scénického umění. Nabídne také dílnu pro zájemce o formát performance nebo nahlédnutí do tvorby výtvarných děl vznikajících v reálném čase v okolí nádražních budov.

„Nastevřeno pootevírá dveře k nevšedním setkáním a láká opustit komfortní zónu a vydat se na výpravu za dobrodružstvím. Cesta začíná v terénu současného nezávislého divadla a experimentálních performancí, odkud vede k objevování míst, která touží být nalezena. Zkusíme si být návštěvníkem ve vlastním městě. Pustíme uzdu fantazii. Prozkoumáme městské sny, zenové zahrady, kavárny, výstavní prostory i neobvyklé večírky, kde se prolínají přítomné bytosti s uměleckými díly. Společně budeme sdílet prožitky z objevování nových možností míst a zjistíme, že způsobů tvorby je nespočet,” okomentovala program festivalu kurátorka a performerka Heidi Hornáčková.

Návštěvníci festivalu se mohou těšit například na toulání se městem v doprovodu komponované zvukové hry (Sny z betonu), na ochutnávací výlet do městské divočiny s průvodkyní, na spojení opery a elektronické hudby (OPERAVE), na autorské čtení poezie nebo na dvě taneční díla, která se budou odehrávat v odlišných prostředích – jedno v divadle (Abwesen) a druhé v městském parku (TETSU – The Energy That Shapes Us). Na programu najdeme také novou činoherní inscenaci o západočeském pohraničí (Krajina se sklady), loutkové představení pro jednoho diváka (Cesta) či události, které vás vtáhnou do hry – performance o životě v gastru (A vy si dáte?), interaktivní akci propojující zvuk dechu zúčastněných, či performance spojující vyprávění příběhů, tanec a objektové divadlo (Potkat lišku a rozpustit se). Festivalové prostředí dokreslí odpočinková “chillout zóna” s videoartem a atmosférickou instalací zenové zahrady.

„Těším se na slovní nebo možná až slovníkovou performance Davida Helána Vydraž dění Slovníkovců, minout byste neměli ani pravidelnou účastnici festivalu Nastevřeno, performerku ka3ka3, která se do Plzně vrací se svou akcí Čas na úklid – těším se, až si ho budu hledat spolu s ní,” řekl Ondřej Sosna, programový produkční festivalu a Moving Station.

Nastevřeno nabízí třídílnou sérii workshopů performance ve veřejném prostoru, kterou povede umělec a kurátor Antonín Brinda. Dílna je obzvlášť vhodná pro studentstvo středních a vysokých škol, ale také pro širokou veřejnost se zájmem o performance. Předchozí zkušenost s tímto oborem není podmínkou pro účast.

„Jak přiblížit formát performance? Je to na poli humanitních věd široce diskutovaný pojem mnoha významů. Obecně se snad dá jednoduše říci, že jde o představení, o uměleckou akci. Performance může být uvedena podle předem daného scénáře i improvizovaně. Může či nemusí zahrnovat účast publika. Může se odehrávat kdekoliv, kdykoliv a jakkoliv dlouho. Jak vidíte, možností je mnoho a toto pole nejlépe prozkoumáte tím, že zavítáte na náš festival nebo se rovnou zúčastníte dílny s Antonínem Brindou. Věřím, že nám to všem rozšíří obzory a přinese mnoho radosti ze společného bytí. Já to mám tak, že po takových zážitcích vidím umění všude!” Uvedla produkční Eva Kraftová.

Festival se uskuteční v divadle, kavárně, malém sále a vstupní hale Moving Station i venku na peróně, na mostě Ivana Magora Jirouse, v zeleni a v ulicích Jižního Předměstí.