Fiasko vlády v boji proti dezinformacím: návrat totalitarismu a pošlapání Ústavy

Zveřejněno v Politika
Od - pondělí, 4. červenec 2022 10:00
Fiasko vlády v boji proti dezinformacím: návrat totalitarismu a pošlapání Ústavy Zdroj: Vláda ČR

Česká vláda tragicky selhává v boji proti dezinformacím. Místo boje proti takzvaným fake news vypíná weby bez jakýchkoliv pravidel a zdůvodnění. V praxi to znamená jediné: pošlapání svobody slova a porušení ústavních principů. Podle vizionáře a mediálního experta Aleše Borovana by kvůli tomu ve vládním táboře měly padat hlavy.

„Že se vláda v souvislosti s komplikovaným tématem dezinformací vydává na minové pole, se vědělo již při nástupu kabinetu Petra Fialy před půl rokem. Že však tuto oblast tak tragicky nezvládne, že z toho udělá tak moc zpackanou frašku, to čekal jen málokdo,“ říká Borovan.

Podle Borovana je na místě rezignace vládního zmocněnce pro oblast médií a dezinformací Michala Klímy. Důvodem je vypnutí dezinformačních webů, ke kterému došlo na letos jaře a které proběhlo bez právních podkladů. Tím vláda podle řady právníků porušila Ústavu.

„Existuje nějaká relevantní analýza a rozbor konkrétního obsahu s důkazy, že ten či onen web šíří záměrně dezinformace, nebo že je placen cizí, nepřátelskou mocností? Neexistuje. Stejně se tak neví, na základě jakých kritérií a kdo konkrétně rozhodl o zařazení toho či kterého webu na seznam takzvaných dezinformačních webů,“ pokračuje Borovan.

Výsledkem je anonymita, netransparentnost, neexistence jasných pravidel a odpovědnosti, porušování práva a nemožnost soudního přezkoumání. Takové jednání je typické spíše pro diktatury a autokratické režimy než pro státy označující se za demokratické.

Dokládá to i argumentace Advokátní kanceláře Sudolská: "Vláda ČR není zásadně žádným právním předpisem zmocněna k vydání takovéhoto usnesení, a tímto usnesením překročila limity čl. 2 odst. 2 Listiny základních práv a svobod. Takové usnesení není právně závazné pro soukromoprávní subjekty, které se jím tedy řídit nemusely, a bez dalšího blokovat tedy nemohli, nicméně je takové usnesení stále výkonem státní moci."

Vláda sama šíří dezinformace

Korunu vládnímu boji proti dezinformacím pak nasadili sami vládní politici. Helena Langšádlová (TOP 09) se musela za výrok o neziskovce Aliance pro rodinu omluvit, Olga Richterová (Piráti) dokonce půjde před soud, když uvedla, že organizaci platí Kreml.

Dezinformace doslova bují i v řadě průmyslových odvětí. Jedním z nich je elektromobilita. Dezinformuje se především o ekologičnosti elektromobilů. Samotní výrobci a prodejci vozidel dezinformují o parametrech e-aut, což už dokonce konstatoval rakouský soud, kde si jeden z rakouských majitelů stěžoval na kratší dojezd svého vozu, než bylo uváděno.

„A to máme ještě před sebou tance kolem chystaného zákona o takzvaných dezinformacích. Stále platí, že největším dezinformátorem s největším dopadem je stát, státní organizace – jak to přesvědčivě ukázaly uplynulé dva roky s čínským koronavirem. Bere toto chystaný zákon v potaz? Budou v legislativní normě nějaké sankce pro dezinformující politiky a státníky úředníky? Velmi pochybujeme,“ uzavírá trefně Borovan.