Herajt proti Karviné zase zářil

Zveřejněno v Sport ZAK
Od - středa, 11. říjen 2023 09:29

Média

Svým výkonem plzeňský gólman Filip Herajt zastínil i legendárního Martina Galiu v brance Karviné a opět potvrdil, že se mu proti Baníku tradičně daří. Vždyť byl strůjcem úspěchu Talentu v poslední finále extraligy a střelce soupeře teď v neděli přiváděl doslova k šílenství.

Vrcholem bylo, když na začátku 50. minuty chytil sedmičku karvinského Denise Harabiše do obou rukou. "Nevěděl jsem, co proti Harabišovi udělat vysunutý vpředu, tak jsem zkusil takovou kravinu. Zalezl jsem na čáru a ono to vyšlo," usmíval se pak Filip Herajt při rozhovoru s novináři.

Už jste někdy chytil sedmičku do obou rukou?
Už se mi to asi povedlo, ale spíš při pokusu o přehoz. A už je to nějaký čas.

Na první dvě sedmičky vás střídal Karel Šmíd, to bylo po domluvě?
Vzešlo to ode mě. Kája je na sedmičky specialista, minule v Jičíně chytil čtyři. Teď si na obě sáhl, byl tam na nich, ale bohužel kousek mu chyběl. Tak jsem tam šel na třetí já, zkusil jsem takovou kravinu, nevěděl jsem, co proti Harabišovi udělat vysunutý vpředu, tak jsem zalezl na čáru a vyšlo to.

Byl tohle ideální zápas pro gólmana?
To zase ne, vždycky si budu vyčítat nějaké rány. Nikdy nejsem stoprocentně spokojený, to asi ani nikdy nebudu. Vždycky jsou tam nějaké rány, které bych měl chytit navíc.

Pozná brankář během utkání, že to bude dobré?
Ano, během prvních deseti minut. Tedy aspoň já to tak mám. Buď se do toho v hlavě dostanu, nebo je to horší. (úsměv)

Proti Karviné se vám to evidentně povedlo?
Tím, že jsem měl hned na začátku utkání pár zákroků, tak mi to pomohlo. A vypadlo to tak, jak vypadalo.

V první půli jste se s Martinem Galiou předháněli, kdo podá lepší výkon?
Já se divil, že jsme neprohrávali a stále si drželi malý náskok. Galoš tam snad nedostal žádný gól z dálky, pochytal toho strašně. Jsem rád, že jsme první poločas zvládli a šli do kabin s malým náskokem. Naštěstí ve druhém poločase se nám v koncovce začalo dařit víc, tím pádem jsme trochu odskočili.

Je to pro vás motivace navíc, když proti vám stojí taková legenda?
Ono už jenom, že hrajeme proti Karviné, je motivace sama o sobě. Bylo tady narváno a atmosféra skvělá. I mě ženou diváci k lepšímu výkonu. Je to znát, všem děkuji, že přišli.

Když máte tolik úspěšných zákroků, vybavíte si nějaký zvlášť povedený?
Třeba dvojzákrok proti Solákovi, jsem rád, že se mi to povedlo. Ale měl to těžké. První střela z dálky na přetah, kde jsem byl připravený, pak byl zase pod tlakem, v běhu naskakoval a měl málo času se rozhodnout, naštěstí mě to trefilo.

Byl to váš nejlepší zápas sezony?
Určitě, zatím se mně moc nedařilo. Jsem rád, že jsem se dostal do nějaké formy a doufám, že v tomu budu pokračovat.

Pomůže vám osobně i pocit, že se vám povedlo jarní finále? Věříte si na Karvinou víc?
Určitě mně to trochu sebevědomí dodalo, že se mně ve finále proti Karviné docela dařilo. Ty kluky znám, hrajeme proti sobě spoustu let, jsou tam pořád ty stejné tváře. Mám je načtené, oni mě samozřejmě také. Ale pro mě je to výhoda.

Je to výhoda spíš pro gólmana nebo pro střelce?
Určitě pro gólmana, alespoň já to tak vnímám.

Teď jste se vyhoupli na první místo, je to psychická vzpruha?
Důležité to určitě je. My jsme ztratili zbytečně bod doma s Frýdkem-Místkem. I některé další zápasy se nám nepodařily, jak bychom si představovali. Jsem rád, že se to povedlo a věřím, že v tom budeme pokračovat.

Byl zápas s Karvinou důkazem toho, že Plzeň i po změnách v sestavě v důležitých chvílích vždy zabere?
Myslím, že úplně tak to není. Samozřejmě, každý se hecne proti Karviné o něco víc, i když i na ostatní se připravujete. Ale přijde plná hala, snáz se do toho dostanete. Je to takhle lepší.

V sobotu vás čeká další těžký test v Zubří?
Myslím, že to bude minimálně stejně náročné jako proti Karviné. Zubří je doma extrémně silné, zvlášť proti nám. Tam my vždy bojujeme, ženou je diváci, občas atmosféře podlehnou i rozhodčí. Bude to hodně náročné.

Herajt proti Karviné zase zářil Foto: H. Sladký