Zastupitelstvo odsouhlasilo největšímu developerovi průmyslových hal v ČR, skupině CTP, změny na stavbách v areálu bývalých kasáren na Borských polích (https://www.plzen.cz/plzen-povoli-developerovi-zmeny-na-stavbach-na-pozemku-byvalych-kasaren). Vy stejně jako vaši kolegové z ODS jste byli poměrně razantně proti, o co šlo?
Bývalá kasárna koupila v soutěži společnost CTP už v roce 2021 za 232 milionů korun. Vedle financí, které město prodejem získalo, byly v době uzavření smlouvy nastaveny striktní podmínky pro samotnou výstavbu, které měl developer splnit. Jednou z nich byla povinnost pokrytí střech z 80 % tzv. zelenou střechou. Tato podmínka vycházela z toho, že Borská pole byla vyhodnocena jako největší tepelný ostrov v Plzni. V létě tam teploty dosahují extrémních hodnot. Strategické plány města Plzně pak počítají s tím, že se s přehříváním takovýchto lokalit bude do budoucna něco dělat. Jedním z řešení jsou zelené střechy. A právě se změnou této podmínky zelených střech developer na zastupitelstvo přišel, a u zastupitelů za ANO, Piráty, STAN a Pro Plzeň uspěl.
V čem ta změna tedy spočívá?
Namísto zelené střechy, bude část vznikajících hal pokryta fotovoltaickými panely. I laikovi je jasné, že jde o dvě různé věci. Zástupce developera argumentuje tím, že „ochlazovací“ funkce bude i přes tuto změnu zachována, ale ten hlavní problém leží jinde.
A to?
Především jde o naprosto zásadní změnu podmínek soutěže, za kterých město před lety tento pozemek prodalo. Ostatní účastnící se tak nyní mohou ozvat s připomínkami, že kdyby věděli, že nebudou muset dělat zelené střechy, mohli v soutěži nabídnout vyšší cenu a jiný projekt. Rozdíl je i z hlediska nákladů. Zatímco zelená střecha je pro investora čistý náklad, fotovoltaiky přináší jasnou návratnost. Stačí se podívat na složenky za elektřinu, které všichni platíme. Poplatky za výrobu obnovitelné energie hrají významnou část ceny elektřiny. A jestli kvůli tomu na město přijdou žaloby od ostatních potencionálních uchazečů o koupi tohoto pozemku? Osobně bych se nedivil. Myslím, že ta změna podmínek je podstatná. Úspora, kterou tímto krokem developer dosáhne, je podle mě značná, v desítkách miliónů korun.
Hrozí tedy městu Plzeň žaloba?
To ukáže čas, ale odsouhlasení této změny soutěžních podmínek je podle mě nebezpečné. Obecně zavdává precedens pro kohokoliv, že podmínky soutěží jsou jenom cár papíru, které lze kdykoliv a vlastně i jakkoliv měnit.
Proč si myslíte, že město na návrh investora CTP přistoupilo?
To je potřeba ptát se na radnici. Největšími obhájci této bezprecedentní změny podmínek byl primátor Zarzycký (ANO) a jeho náměstek Bosák (Piráti). Konkrétně u náměstka Bosáka je jeho postoj těžko vysvětlitelný. Ještě před několika lety stál na náměstí Republiky s transparentem proti výstavbě průmyslových hal v Liticích, dnes o podobném projektu mluví v superlativech.
PR