Ilona Mauritzová: Zdravotníci nás zachránili. Nechápu, že vláda protahuje jejich odměňování

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - úterý, 14. červenec 2020 00:15
Ilona Mauritzova Ilona Mauritzová, budoucí hejtmanka.

Založila soukromou vysokou školu, která se nakonec stala součástí ZČU, v čele Univerzity stála čtyři roky a aktuálně je zastupitelkou Plzně a poslankyní Parlamentu ČR. Ilona Mauritzová má před sebou další výzvu - je lídryní společné kandidátky ODS a TOP 09 v podzimních krajských volbách. V našem rozhovoru prozradila mimo jiné svůj postoj k ohroženým vědecko-technickým centrům jako je Techmanie, či k tomu, jak nemocnice zvládli epidemii koronaviru.

Máte za sebou bohatou kariéru ve školství. Založila jste soukromou vysokou školu, která se později jako Fakulta zdravotnických studií začlenila pod ZČU, byla jste děkankou, později také rektorkou Univerzity. Jak na toto období vzpomínáte? Co vám dalo, co vás naučilo? Na toto období vzpomínám velice ráda. Práce ve školství vás naučí být v kontaktu s lidmi, naslouchat jejich problémům, názorům i nápadům. Budování soukromé školy, která je samozřejmě také soukromým podnikem, vám pomůže navždy chápat, jak nelehké je být podnikatelem. Řídit fakultu nebo univerzitu je velká čest, ale také zkušenost s manažerskou prací. Řídit instituci s miliardovým rozpočtem není lehké, ale může vám to pomoct napříště pochopit, jak funguje město, kraj či jiná velká veřejná instituce.

Od roku 2017 jste poslankyní, jaké problematice se ve Sněmovně věnujete? Vzhledem k tomu, že jsem se vlastně od roku 1991 věnovala zdravotnickému školství, jsem i ve Sněmovně zaměřená na tuto oblast. Pracuji ve výboru pro zdravotnictví. Jsem rovněž místopředsedkyní podvýboru pro vysoké školy a členkou podvýboru pro vzdělávání lékařů a nelékařských zdravotnických pracovníků. Kromě této problematiky jsem si vybrala také výbor pro životní prostředí, protože je to oblast hodně důležitá pro náš Plzeňský kraj a život v něm.

Kromě toho jste zastupitelkou Plzně. Jedním z aktuálních témat je také problém Techmania Science Center, kterému kvůli koronaviru hrozí zánik. Myslíte si, že stojí za to projekty, jako je právě toto vědecko-technické centrum, podržet a pomoci jim? O tom vůbec nepochybuji. Techmanii musíme zachránit a já se o to teď také v rámci svých možností také snažím. Spojení světa techniky a vzdělávání, včetně toho pro širokou veřejnost, je velmi důležité a Techmanie v neposlední řadě vyjadřuje spojení dnešní Plzně a její dlouhé tradice průmyslové výroby a vysoké úrovně zdejších podniků. I proto se společně s kolegy napříč politickým spektrem snažíme najít cestu, jak těmto centrům v České republice pomoci.

Na čem teď ještě aktuálně pracujete, co byste chtěla zlepšit? Ve Sněmovně teď například pracuji na zákonu o botanických zahradách. Může se to zdát jako úzký problém, ale i tyto instituce patří do vzdělávání a výzkumu v širším slova smyslu, přispívají k rozvoji města, kde se nachází, a já jsem hrdá, že v Plzni botanickou zahradu ve spojení se ZOO také máme.

Pokud se dotkneme tématu koronavirus, jak podle vás Česká republika zvládla koronavirovou krizi? Fungovaly nemocnice tak, jak byste si představovala? Jako národ jsme určitě obstáli na jedničku. Občas to dřelo na centrální úrovni, jak ukázala třeba distribuce ochranných pomůcek, ale určité nedostatky dokázala překonat obrovská obětavost a šikovnost našich lidí.

Zdravotníci si opravdu sáhli na dno sil, doslova nás zachránili a za to jim náleží naše velké poděkování. Díky jejich obrovskému nasazení jsme z koronavirové krize zatím vyšli v mezinárodním srovnání velmi dobře.

Jaký máte názor na odměňování zdravotnického personálu, včetně studentů a mediků, kteří v té době v nemocnicích pomáhali? Jako člověk, který je v této oblasti celoživotně aktivní, musím říct, že vůbec nechápu, že vláda protahuje odměny pro zdravotníky, zkouší mezi nimi dělat rozdíly a neodměnila ani mediky a studenty dalších zdravotnických oborů. To je ostuda. V Poslanecké sněmovně jsme proto s kolegy z ODS opakovaně předkládali návrhy, které by tuhle nešťastnou situaci vyřešily a odměnili jsme tak všechny zdravotníky, včetně studentů, a to bez rozdílu.