Jak se bude Plzeň bavit třetí červnový týden?

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - pondělí, 17. červen 2024 06:47

Média

V tomto týdnu čekají obyvatele i návštěvníky našeho města festivaly, koncerty i literární akce, tančit se bude zejména – ale nejen – v rytmu swingu a chybět nebudou ani skvělá divadelní představení. Nabídka je pestrá, stačí si jen vybrat.

WALLZ no. 5
Již pátým rokem se festival WALLZ snaží kultivovat plzeňský veřejný prostor. Vždy na jeden červnový týden se do západočeské metropole sjedou hvězdy světové street artové scény, aby zanechaly svá díla na fasádách domů, podchodů, garáží, ale i povrchu celých ulic. Letošní ročník se odehraje od 17. do 21. 6.

Divadelní prohlídky se konají v pondělí 17. 6. od 16:00 na Nové scéně DJKT a ve Velkém divadle. 

X-COVER / Tutti Voci ZA OPONOU - párty bez vstupného
"Přátelé, kamarádi, i letos nás čeká pěkný večírek! V pondělí 17. 6. u nás vystoupí známá plzeňská kapela X-COVER. A budou se muset hodně snažit, aby byli lepší než Tutti Voci, tři krásné zpěvačky, které zazpívají před nimi. Hrajeme stále ještě BEZ VSTUPNÉHO, přijďte nás, podpořit, prosím," zve Restaurace ZA OPONOU. Pestrý repertoár je orientován především na stěžejní rockové hity (Pink Floyd, Van Halen, R. E.M., Sting, Eric Clapton, atd.) z 60. až 90. let minulého století. Začátek je v 18:00.

Nakvíz
Oblíbený hospodský kvíz začne 17. 6. v 19:00 v DEPO2015.

Komedii 1 + 1 = 3 má na programu 17. 6. v 19:00 Divadlo Pluto.
Nešťastný taxikář John, kterého dobrá vůle pomoci a nešťastná nehoda vykolejí z křehce udržované rovnováhy skrývaného dvojženství. Prvek nejrůznějších zmatků a nepochopení pak v této hře zajišťuje postava souseda Stanleyho a dvou policistů. Samozřejmě tím nejdůležitějším katalyzátorem trablů jsou tu postavy obou Johnových žen.
Základní osou příběhu je manželská nevěra, která se všelijak krkolomně vzpírá svému prozrazení, aby na konci, když už je konečně přiznána, stejně již bylo pozdě. Samozřejmě, že se na ni nabaluje i téma transvestie, homosexuality, bisexuality a kdovíjaké další sexuality. Prostě Cooney v nejlepší formě.

Gerard Legierse (NL)
Koncert začíná 17. 6. v 19:00 v Katedrále sv. Bartoloměje.

Na scénu!
Muzikálový festival seznamuje veřejnost s mladými talenty. Ožívá různými kurzy a setkáními. Letošní 7. ročník přinese opět novinky i oblíbené akce. Studenti uměleckých škol i laická veřejnost se mohou těšit na pěvecké a taneční lekce nebo třeba na besedu Fenomén Dracula, povídání s Petrou Janů, kostýmní workshop či přednášku o divadelní animaci. Festival probíhá do 23. 6.
V úterý 18. 6. můžete od 18:00 na Malé scéně DJKT vidět muzikál Cry Baby Cry.

Jazz & Swing Night pro dětský úsměv
14. ročník dnes již tradičního dobročinného koncertu kapely Jeepers Creepers Petra Beneše a jeho hostů se po roce opět uskuteční 18. 6. v 19:00 v Měšťanské besedě. Těšit se můžete na známé, méně známé i takřka neznámé převážně jazzové a swingové melodie a speciálního hosta, kterým bude soubor Přelet M. S. Vstupné je jako obvykle zcela dobrovolné, každý příspěvek ale velmi potěší, neboť veškerý výtěžek z koncertu poputuje do Dětského domova v Trnové. Přispět můžete zakoupením vstupenky přímo na místě. Akce se koná na zahradě Měšťanské besedy, v případě deště se přesouvá do vnitřních prostor.

Válečnou komedii Být nebo nebýt má na programu 18. 6. od 19:00 Velké divadlo.

Salonní komedii Ťululum uvádí Zrcadlo 18. 6. v 19:00 v Divadle Dialog.
Svého muže bych nepodvedla, pokud by sám nezačal, prohlašuje o svém manželovi Lucie Vatelinová a vzbuzuje tak ve svých ctitelích naději i zoufalství. Právník Vatelin totiž vůbec nevypadá jako člověk, který by se nechal zlákat k nevěře. Je však opravdu tak bezúhonný, jak si o něm všichni myslí? Nečekaný vpád nenapravitelného záletníka Pontagnaca do domu Vatelinových a příjezd Angličanky Maggie spustí ve stereotypním životě společenské smetánky celou řadu nedorozumění a humorných příhod. Kdo nakonec skončí jako to Ťululum?

Tančírna Tance v Plzni začne 18. 6. v 19:30 v DEPO2015.

Radůza + BAND
Folkový koncert si přijďte vychutnat 18. 6. ve 20:00 do Zach's Pub.

Odysseus
Představení uvádí od 19. 6. do 21. 6. vždy od 9:00 a 10:30 Divadlo Alfa.

[Anti-] Sound [Post-] Language
Zvukové umění a umění pracující s jazykem jakožto samostatné umělecké směry nejsou v dějinách moderního a současného umění ničím neobvyklým. Na rozdíl od jiných disciplín se jim dostává systematicky méně pozornosti, což je posouvá do velmi zajímavé pozice outsidera. Multimediální výstava [Anti-] Sound [Post-] Language představí umělecká díla studentů, absolventů i pedagogů ateliérů Multimédia, Nová média, Animace, Interaktivní design, Malba a Socha a prostor Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara. Kurátor: Jan Van Woensel. Vernisáž výstavy proběhne ve středu 19. 6. v 17:00 v Galerii města Plzně. Výstavu můžete navštívit do 1. 9.

Autorské představení Čára uvádí jako host Herecký spolek D&D School 19. 6. a 20. 6. v Divadle Dialog oba dny od 19:00.
Anně se mění život. S nástupem na svou vysněnou střední školu zažívá první lásku, párty, hulení i setkávání s graffity. Jak zapadnout a přesto se nezměnit, jak se zalíbit a zůstat svůj. Na koho narazí v Čáře a kam se čára jejího života bude ubírat.

Svět kvítek
Koncert žáků pod vedením M. Čížkové začíná v Masných krámech ve středu 19. 6. v 16:30.

Marco da Silva Ferreira (PT/FR): Fantasie minor | TANEC PRAHA 2024
Fantazie v F moll Franze Schuberta, rakouského klasicistního a raně romantického skladatele, je plná jemnosti, lehkosti a pohádkové zasněnosti. Světoznámý choreograf Marco da Silva Ferreira se inspiroval touto poetikou a vytvořil jemný a energií nabitý duet pro dva mladé tanečníky. Kombinace vznešených tónů a prvků street dance přetváří prázdný prostor bílého pódia v pomyslné hřiště, kterému vládne mládí a svoboda. Inscenace Fantasie minor si na nic nehraje, neschovává se za nabubřelou masku a zve zkušené diváky i začátečníky v oblasti současného tance k hravému a živému zážitku. Venkovní verze neubírá dílu na brilantnosti a ještě více umocňuje pocit volnosti a přirozenosti. Koncept: Marco da Silva Ferreira.
Náplavka na Radbuze se na vás těší 19. 6. od 17:00 a od 19:30.

Oberpfälzer Kunstverein – Zwei Farben
Unie výtvarných umělců vás srdečně zve na vernisáž výstavy Hornofalckého uměleckého spolku s názvem Dvě barvy. Vernisáž se uskuteční 19. 6. od 17:00 v Galerii Jiřího Trnky. Výstava ve spolupráci s Oberpfälzer Kunstverein probíhá v termínu 20. 6. - 14. 7.

Thrill Me! (Vzruš mě!)
Muzikál v rámci muzikálového festivalu Na scénu! si nenechte ujít 19. 6. od 18:00 na Malé scéně DJKT.

Swingový středek si užijte 19. 6. od 18:00 v DEPO2015.

Letní swingová tančírna
Letošní vítání léta v rytmu swingu v rámci Jazzu bez hranic ozdobí svou hudbou uskupení s příznačným názvem Sunny Swing orchestra a jeho věčně usměvavá zpěvačka Adéla Zejfartová. A jak už je na tančírnách v režii Jazzu bez hranic dobrým zvykem, závěr večera bude patřit after party, na které to rozbalí Zhirawski Memory band. Přijďte si užít letní podvečer 19. 6. od 18:30 do příjemného prostředí plného zeleně a dobrého jídla a pití, kde šumí z jedné strany řeka Mže a z druhé starý mlýnský náhon. Těší se na vás Kalikovský mlýn.

My Fair Lady
Divadlo Pluto uzavře svou pětadvacátou sezónu ve velkém stylu: derniérou muzikálu My Fair Lady, ke kterému končí autorská práva. V malém prostoru rodinného divadla bylo jeho uvedení velkou výzvou. O tom, že jeho provedení je originální a zdařilé svědčí uznání nejen od diváků, ale i od zastupující agentury. Muzikál doplnily projekce prostředí, kde se odehrávaly jednotlivé scény – ulice starého Londýna, pracovna profesora Henryho Higginse nebo zahrada. Projekce a stíny pomohly také s vytvořením hromadných scén na dostizích, na královském plese nebo výstup krále. Přijďte se i vy podívat na toto jedinečné zpracování známého muzikálu. I. derniéra je na programu 19. 6. v 19:00.

Souhlas
Představení nové inscenace má na programu 19. 6. v 19:00 Velké divadlo.

Vlaďka Bauerová
Původní songy Vlaďky Bauerové známé z jejích nahrávek, Kainarovky, bluesovky, swingovky, šansony nebo se můžete pohoupat na vlnách bossa novy… na to vše se můžete těšit ve Staré synagoze, kde známá plzeňská zpěvačka vystoupí ve středu 19. 6. od 19:00. Jako hosta si Vlaďka Bauerová po dvanácti letech pozvala zpěváka a kytaristu Luboše Pospíšila a při jejím vystoupení jí doprovodí ostřílení hudebníci: klavírista Václav Greif, kytarista Jan Šobr a Daniel Eberle na kontrabas.

Filmové večery v muzeu
Animovaný film Z makové hůrky vás potěší v přednáškovém sále Západočeského muzea v Plzni 19. 6. od 19:00.

Slam poetry si přijďte užít 19. 6. od 20:00 do Zach's Pub.

Divadlo Viola přináší v rámci festivalu POCEM NA DIVADLO komedii COMMEDIA FINITA 19. 6. od 20:30 na Nádvoří Plzeňského Prazdroje.
COMMEDIA FINITA je vtipná hra o naší nejslavnější operní pěvkyni Emě Destinnové. Výpovědi její pedagogické konkurentky, uklízečky, společnice a komorné jsou svědectvím nejen o úspěších a pádech Emy Destinnové, ale především o závisti a malosti, které jako důvěrné známé provázejí i naše životy. V režii Lídy Engelové hrají Daniela Kolářová, Dana Černá, Milena Šajdková a Jana Trojanová.

20. červen 2024 - Letní slunovrat a první letní den
Astronomické léto 2024 začne 20. června v 22:51, kdy vstoupí Slunce do znamení Raka. Den bude nejdelší, zatímco noc nejkratší. Užijte si letošní letní slunovrat, tajuplnou a mýty opředenou událost, kdy Slunce dosahuje při svém relativním pohybu vůči Zemi své nejsevernější polohy.

Na tahu
Na scénický koncert pořádaný v rámci festivalu Na scénu! vás zve ve čtvrtek 20. 6. od 18:00 Malá scéna DJKT.

My Fair Lady
II. derniéru slavného muzikálu uvádí 20. 6. v 19:00 Divadlo Pluto.

Igor Orozovič & CO.
Herec, muzikant a hudební skladatel Igor Orozovič ve své autorské tvorbě pokračuje v hledání osobitého hudebního žánru. Po loňské úspěšné koncertní sérii „Když chlap svléká tmu“ a křtu nového alba se představí se svojí kapelou plzeňskému publiku ve čtvrtek 20. 6. ve 20:00 na zahradě Měšťanské besedy. Můžete se těšit na šansonově laděné písně s prvky rocku, blues nebo soulu a texty, kterým nechybí poetičnost, nadhled, ale také temnější tón či erotika. 

Laco Deczi a Celula New York
Světově uznávaný český jazzový trumpetista se vrací se svojí kapelou na místo činu a není snad třeba dodávat, že jako vždy půjde o nezapomenutelný zážitek. Od svého vstupu na profesionální hudební scénu před více než padesáti lety byl Laco Deczi jejím enfant terrible a punc výjimečnosti mu zůstal dodnes. Mezi velké vzory řadí Clifforda Browna a na svém kontě má 18 úspěšných alb. Celula New York pod jeho vedením působí zejména doma v New Yorku a okolí a v sestavě kapely najdete vynikající muzikanty, z nichž každý má svá vlastní úspěšná koncertní uskupení. Nenechte si ujít tento výjimečný koncertní zážitek 20. 6. od 20:00 v Zach's Pub!

THE LOSERS – akrobacie
Druhý festivalový večer POCEM na divadlo bude zasvěcen akrobacii v podání Losers Cirque Company. Novocirkusové představení The Losers je reflexí dnešního zrychleného tempa společnosti, kdy mnoho lidí ztrácí svoji osobnost a vizi svého jak soukromého, tak partnerského života. Klade si otázku, kde jsou naše hranice, kdo je naším vzorem, láskou a partnerem. A to vše ve spojení akrobacie, nového cirkusu, tanečního divadla a hudby. Začátek je 20. 6. ve 20:30 na Nádvoří Plzeňského Prazdroje.

Jak se bude Plzeň bavit třetí červnový týden? Ilustrační foto: Petr Volek