Jak vybrat motorový olej do auta? Poradíme vám

Zveřejněno v Pro ženy
Od - pátek, 9. červenec 2021 15:45

Motorový olej je jedna z nejdůležitějších kapalin, kterou v motorových vozidlech máme. Je nezbytný pro správný chod motoru a jeho pohyblivého ústrojí. Motorový olej prochází celým motorem, proto by měla být jeho kvalita naší prioritou.

Motorový olej vytváří na kovových plochách ochrannou vrstvu, která snižuje opotřebení materiálů a zároveň vnitřní části motoru chladí a čistí. Motory se od sebe odlišují typem paliva i konstrukcí, proto vhodný olej do vašeho auta najdete ve specifikacích vozu nebo u vašeho výrobce.                                                                                                                                                                                                        

U motorových olejů hraje roli několik parametrů. Jedním z nich je viskozita neboli hustota oleje. Údaj o viskozitě je uveden viditelně na obalu. Hustota udává míru tekutosti. Pokud nemáte doporučení od výrobce, vybírejte olej podle toho, jak často vůz používáte a jaké vzdálenosti jezdíte. Městský provoz je odlišný od dlouhých cest na dálnici. Roly hraje i podnebí, jiný olej budete potřebovat v chladných severských zemích a jiný v teplých oblastech.

Specifikací motorových olejů se rozumí průmyslové standardy, které uvádějí především výkonnostní vlastnosti a kvalitu oleje. Ve specifikaci zjistíte i úspornost paliva a délku výměnného intervalu.

Průmyslová specifikace API se používá v USA, u nás se nejčastěji setkáte se specifikací ACEA, která rozděluje motorové oleje následovně:

A – zážehové benzínové motory

B – vznětové naftové motory MANNOL DIESEL 15W-40

C – zážehové a vznětové motory s úpravou výfukových plynů (částicové filtry DPF), jako například MANNOL LONGLIFE 504/507.

E – vznětové naftové motory těžkých užitkových vozidel

Každé písmeno doplňuje číslice, která udává, jaké jakosti olej je.

Specifikace OEM jsou specifikace přímo od výrobce automobilu. U výrobce olej prošel testováním pro konkrétní model vozidla. Může hrát důležitou roli i v záručních podmínkách.

Máme několik druhů motorových olejů:

Minerální motorový olej, který vzniká rafinací ropy. Jeho výhodou je nižší cena, výrobci do něj přidávají kvalitní aditiva, jako například Motorový olej MANNOL DIESEL 15W-40.

Polosyntetický olej vzniká smícháním minerálního a syntetického oleje, kdy platí, že syntetický má být zastoupen alespoň 30%. Plně syntetický motorový olej je složen z různých chemických sloučenin. Motorový olej Mannol LONGLIFE 504/507 5W-30 je plně syntetický. Pro motor je tím nejkvalitnějším řešením. Syntetické oleje mají lepší mazací schopnosti i při studených startech a jsou odolné vůči oxidaci. Lépe zvládá i teplotní výkyvy a prodlužuje servisní intervaly.

Olej do motoru by se měl měnit podle servisního intervalu stanoveného výrobcem. Ve většině případů je to jeden rok provozu automobilu nebo najetí 15 tisíc kilometrů.