Home Zpravodajství Aktuálně Jazyková znal...

Jazyková znalost českých hasičů zachránila život v Německu

Už od půl deváté dopoledne řešili v  úterý 21. listopadu operátoři tísňové linky 112 v Plzeňském kraji se Společným centrem německo-české spolupráce v německém Schwandorfuna záchranu života českého řidiče kamionu, který se v Německu dostal do vážných zdravotních problémů.  Společné centrum německo-české spolupráce ve Schwandorfu je národní ohlašovací centrum pro území SRN.

Řidiče kamionu donutily život ohrožující zdravotní problémy zastavit nedaleko Norinberku na parkovišti Weißergraben. Neodvážil se zatelefonovat na tamní tísňovou linku. Vytočil číslo svého nadřízeného, kterému popsal, kde se nachází a svůj zdravotní stav. Ten okamžitě vytočil tísňovou linku 112 a předal veškeré informace.

Příslušníci  Plzeňského kraje veškeré vytěžené informace postoupili kolegům ze Společného centra německo-české spolupráce, kteří zajistili řidiči okamžitou zdravotnickou pomoc a převoz do norinberské nemocnice. Následně ještě operátoři zjišťovali pro rodinu informace o pacientovi,“ sdělila tisková mluvčí tisková mluvčí por. Mgr. Pavla Jakoubková.

Všechny hovory se Společným centrem německo-české spolupráce probíhaly v němčině,  a to díky jazykových schopností operátorů plzeňské tísňové linky.