Je jasno! Plzeň má nového primátora! Mění se i složení rady

Zveřejněno v Politika
Od - pondělí, 17. leden 2022 10:15
Je jasno! Plzeň má nového primátora! Mění se i složení rady Foto: Město Plzeň

Aktualizováno 11:17 Dosavadní technický náměstek Pavel Šindelář (ODS) nahradí ve funkci primátora Plzně Martina Baxu (ODS), který na svůj post rezignoval poté, co se stal ministrem kultury. Novým náměstkem se stal současný radní David Šlouf (ODS). Uvolněné místo v radě pak obsadí lékařka a zastupitelka Veronika Jilichová Nová (ODS). O novém složení rozhodlo na svém mimořádném jednání zastupitelstvo města.

Pavel Šindelář byl jediným kandidátem na primátora, v tajné volbě dostal 33 z 37 hlasů. „Nominace na post primátora je pro mě pocta, vážím si jí a děkuji za ní. V Plzni jsem se narodil a žiji tu celý život. Neměnil bych,“ uvedl mimo jiné ve svém projevu ještě před zvolením nový primátor. Sám jako aktuální prioritu označil bezpečnost ve městě a problematiku snižování hladiny Boleveckého rybníku, kterému by rád zabránil projektem, jež by chtěl zahájit ještě na podzim tohoto roku.

Bývalý primátor Martin Baxa popsal podzimní dění jako křižovatku, na které člověk musí přijmout rozhodnutí. "Pro mě tím vstupem byly podzimní parlamentní volby a dění, které přišlo po nich. Okolnosti jsou tedy zjevné, hned jsem konstatoval, že není možné vykonávat současně funkci primátora a člena vlády, rozhodl jsem se tedy odstoupit,“ prohlásil končící primátor Martin Baxa. Podle něj nešlo o jednoduché rozhodnutí. „Moje angažmá tady bylo mým nejdelším pracovním poměrem. Strávil jsem tu 11 let. Musím říci, že mi zdejší radnice a celé město Plzeň velice přirostlo k srdci. Chci sloužit našemu městu v jiném místě, než je zdejší radnice. Budu na ty roky rád vzpomínat,“ dodal.

V radě města pak došlo i k dalším změnám. Na uvolněné místo náměstka primátora byl zvolen současný radní pro oblast ekonomickou, bytovou a nakládání s majetkem David Šlouf (ODS). "Vážím si důvěry, budu se snažit dělat práci tak, jako dosud,“ dodal Šlouf. Novou členkou rady se stala dosavadní zastupitelka Veronika Jilichová Nová (ODS), která bude funkci vykonávat jako neuvolněná. "Komunální politika patří po mnoho let k mému životu. Baví mě a umožňuje mi poznávat naše město a ovlivňovat i dění v něm," uvedla Jilichová Nová, která bude mít na starosti prezentaci a marketing.

Na mimořádném jednání složil slib také nový zastupitel, kterým se stal starosta Doubravky Tomáš Soukup. V roli zákonodárce nahradil Barboru Kořanovou, která na funkci rezignovala.