Od - úterý, 26. červenec 2022 20:44
Jednoznačná záležitost a jasno už po poločase. Plzeň si zahraje na podzim evropské poháry! Foto: FCVP

Po třech letech půstu se v Plzni bude hrát na podzim opět základní skupina evropských pohárů. Viktoria Plzeň zvládla odvetu s HJK Helsinky a po výhře ve Finsku 2:1 zvítězila i ve Štruncových sadech jednoznačně 5:0. Západočeši si tak zajistili účast minimálně v Konferenční lize. Ve třetím předkole Ligy mistrů je čeká Šeriff Tiraspol.

Už v páté minutě přežili domácí klinickou smrt. Mosquera podskočil centrovaný míč, toho využil Browne a Radulovič trestuhodně z ideální pozice minul. Západočeši poprvé zahrozili v 9. minutě, kdy se do míče opřel Kalvach a brankář Hazard měl co dělat, aby míč vyrazil. Za další minutu už se Viktoriáni dočkali. Na Kalvachův centr si naskočil na přední tyči úplně volný Luděk Pernica a hlavou zamířil přesně. V 19. minutě ještě hosté přežili šanci Řezníka, následně se ale Mosquerův centru dostal k Janu Sýkorovi, a ten přesnou ranou k tyči rozjásal Doosan Arénu podruhé. Plzeň naprosto dominovala a krátce po půl hodině hry udeřila potřetí. Centr Sýkory poslal do sítě Lukáš Hejda.

Po poločase už hráli domácí v poklidu, a protože Helsinky na jakoukoli aktivitu prakticky rezignovaly, hrál se bezstarostný fotbal. Zároveň ale také fotbal bez větších šancí. Až v 65. minutě se parádní střelou prezentoval výborně hrající Sýkora. Měla ale jedinou vadu, těsně minula šibenici. V 73. minutě už to Sýkorovi po spolupráci s Havlem vyšlo. Tentokrát zakončil nechytatelně pod horní tyč. O dvě minuty se do ojedinělé šance dostaly Helsinky, Browne ale v pádu hlavou minul. V 85. minutě už to bylo 5:0. Holík fantastickým centrem do běhu vyzval Jana Klimenta, a ten ozdobil svůj debut v plzeňském dresu gólovou hlavičkou. V nastaveném čase ještě pořádně pobavil téměř 11 tisíc fanoušků dalekonosnou ranou Pilař, Hazard už ale za svá záda další míč nepustil.