×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

Josef Bernard oficiálně potvrdil odchod z ČSSD, chce nabídnout rezignaci na hejtmana

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - středa, 6. květen 2020 15:47
Hejtman Josef Bernard Josef Bernard.

Aktualizováno 12:37 Současný hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard potvrdil na sociálních sítích svůj odchod z ČSSD. Na nejbližším jednání zastupitelstva kraje nabídne k dispozici svou funkci hejtmana. "Nechci patřit do klubu, který mě za svého člena už nadále nechce," uvedl.

"Vzhledem k tomu, že vedení plzeňské České strany sociálně demokratické už dlouhodobě svými výpady proti mé osobě naznačuje, že si nepřeje, abych v práci pokračoval, rozhodl jsem se ulehčit všem situaci a z této strany odejít. Bylo to pro mě složité rozhodnutí, protože jsem v ČSSD poznal mnoho zajímavých lidí, se kterými jsem se myšlenkově i lidsky shodoval, ale věřím, že právě s těmito lidmi kontakt udržím i po svém odchodu. Do budoucnosti přeji sociální demokracii úspěch, je to strana, která má jistě v našem politickém systému své místo a já věřím, že si ho udrží," uvedl v prohlášení Bernard. "Nechci věci komplikovat, ale považuji za korektní, abych při takto změněné situaci na nejbližším zastupitelstvu nabídl k dispozici svou funkci hejtmana," dodal.

Podle předsedy městské ČSSD Michala Chalupného rezignaci Bernard dnes ráno nechal doručit na místní sdružení strany. "Pan Bernard nebyl nikdy tradičním sociálním demokratem, těžko se sžíval s naším prostředím. Inklinoval k pravicovým stranám, měl pravicový přístup, do určité míry se i distancoval od některých věcí svých předchůdců," prohlásil Chalupný, kterého tak Bernardova rezignace ani nepřekvapila. "O tom jeho záměru se šeptá tak půl roku, včetně toho načasování na květen. Sociální demokracie není žádné vězení, takže si myslím, že pro obě dvě strany je asi dobré, že to tímto způsobem vyřešil," dodal Chalupný.

Náměstek hejtmana a dosavadní stranický kolega Ivo Grüner nechápe, že Bernard vše oznámil nejdříve na sociální sítě, než aby si promluvil s radou kraje. “Je to jeho rozhodnuti. Osobně si myslím, ze mu ČSSD dala víc, než on dal ČSSD. A takhle se to nedělá. Nejdřív si mel promluvit s radou kraje, stranickám klubem a ne jen něco napsat na Facebook," doplnil.

Bernarda už dříve ke spolupráci oslovilo hnutí STAN. Jeho krajský předseda Pavel Čížek řekl, že o spolupráci s Bernardem nadále velmi stojí, zejména po jeho ukončení členství v ČSSD. "Já se mu pokusím nabídnout, že v případě, kdyby uvažoval o tom jít k nám, jsem ochoten na místo lídra rezignovat. A že by jedničkou byl on. Měli bychom o to takový zájem, že toto mu nabídneme," řekl Čížek.

Někdejší generální ředitel Škody Transportation Bernard do ČSSD vstoupil v roce 2015, o rok později vedl stranu do krajských voleb a stal se hejtmanem. Jeho zvolení umožnilo spojení čtyř stran s těsnou nadpoloviční většinou v zastupitelstvu. Hnutí ANO, které minulé volby v kraji vyhrálo, skončilo v opozici. Na koalici se dohodla ČSSD, ODS, Koalice pro Plzeňský kraj (KDU-ČSL, Strana zelených a Nestraníci) a Starostové a patrioti (s podporou Svobodných a Soukromníků).