Kdo stojí za anonymním projektem, který hájí hejtmana, aneb lobbistka Janková znovu na scéně

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - úterý, 21. duben 2020 16:40
Zastupitelstvo Plzeňského kraje Zastupitelstvo Plzeňského kraje. Ilustrační foto. Richard Beneš

Píše se konec března a hejtman Josef Bernard (ČSSD) se ocitá pod palbou kritiky kvůli možnému porušení karantény. Zatímco velká nezávislá média Bernarda nešetří, do jeho usilovné obhajoby se pouští facebooková stránka Plzeňáci – nemlčíme. Proč a kdo za ní stojí? Přinášíme odpověď.

Je evidentní, že krajské a senátní volby se nezadržitelně blíží. Pochybné facebookové stránky, které se s větším či menším zdarem vydávají za investigativní projekty, rychle přibývají. Účel je přitom jediný. Šířením polopravd, lží a domněnek uškodit politické konkurenci.

Není náhodou, že k podobným stránkám se nikdo nikdy nehlásí. Nemají majitele, ředitele ani redakci. Díky tomu za pomluvy a osobní útoky nikdo nenese odpovědnost, a to jak tu právní, tak ani tu morální.

Nikdo se přitom nemůže schovávat za to, že se jedná o politickou satiru. Satira totiž vypadá jinak a bere si na paškál všechny nehledě na stranický dres. Naproti tomu facebooková stránka „Plzeňáci – nemlčíme“ se zaměřuje téměř vždy na kritiku regionálních politiků ODS - strany, která je z celorepublikového hlediska v regionu úspěšná a pravidelně sestavuje koalice jak ve městě, tak na kraji.

Přesto se stala věc, která je u podobných záležitostí zřídkakdy vídaná. Kromě osočování soků se autoři stránky pustili do obhajoby konkrétního politika – hejtmana Josefa Bernarda. Ten se v březnu ocitl pod palbou kritiky nejen svých kolegů, ale i regionálních a celostátních médií kvůli možnému porušení karantény. Zda oprávněně či nikoliv, zřejmě odhalí až policejní vyšetřování.

Přesto se během týdne na stránce „Plzeňáci – nemlčíme“ objevují tři příspěvky nazvané „O hejtmanovo karanténě“, které Bernarda hájí po svém. Nikoliv argumenty, ale útokem na ostatní. Jedním z terčů je výjimečně i člen jiné strany než ODS. Bernardův stranický kolega a náměstek Ivo Grüner.

Grüner podle autorů stránky kritizuje hejtmana kvůli tomu, že se Bernard před čtyřmi lety místo něho stal jedničkou ČSSD v krajských volbách a vzápětí i hejtmanem. „To by se dělala kampaň za peníze kraje, když socanská pokladna zívá prázdnotou,“ píše se na zmiňované stránce.

Že ještě před koronavirovou krizí Bernard objížděl jeden okres za druhým a navštěvoval obec po obci, už ale nikdo nezmiňuje. Nehodí se to. Přitom za stejné cesty po České republice byl kritizován Miloš Zeman v rámci jeho druhé prezidentské kampaně. Bylo mu vyčítáno, že návštěvy krajských a okresních měst platí daňoví poplatníci, kteří se tak stávají nechtěnými sponzory jeho kampaně.

Nabízí se tedy logická otázka, proč je jeden sociální demokrat atakován a druhý hájen? Není to právě obrázek oné nezávislosti?

Možná by i byl, kdyby se v zákulisí nepovažovalo za téměř hotovou věc, že hejtman Josef Bernard dá sociální demokracii vale a povede v krajských volbách kandidátku Starostů a nezávislých, eventuálně bude kandidovat v senátních volbách.

Bernard sám dosud nic takového nepotvrdil ani nevyloučil. Jedno je však jisté. U sociálních demokratů už zřejmě skončil, a to i přes bídné preference strany, v rámci které je bezesporu nejznámější osobností.

Vyčkávání a taktizování s kandidaturou nejen Bernarda, ale také krajských politiků STAN mezitím dospělo do takového stádia, že došla trpělivost i TOP 09, která o koalici se Starosty a nezávislými reálně uvažovala. Topka nakonec pro krajské volby spojila síly právě s občanskými demokraty.

Poměrně rychle tak nejenže vykrystalizoval účel stránky, jejímž očividným cílem je poškodit konkurenci na středopravé ose politického spektra, ale také začíná být stále zřetelnější, kdo za stránkou stojí.

Zeptáte-li se kohokoliv z předních plzeňských politiků, řeknou vám jediné jméno: Kateřina Janková. Zkušená a mnohými uznávaná lobbistka, která v minulosti pracovala řadu let pro ODS a deset let spolupracovala i s místopředsedou krajské ODS Romanem Jurečkem. Právě ten dnes patří mezi časté terče oné facebookové stránky.

Kateřina Janková má mimo jiné blízko k hnutí STAN. Tím se kruh v podstatě uzavírá a zůstává nezodpovězen jen poslední díl skládačky, který se týká právě hejtmana.

Bernard si totiž minimálně na veřejnosti snaží udržovat značnou nezávislost. Je tak otázkou, zda si o do očí bijící podporu sám řekl, nebo zda se spíše nabízí citát z českého snímku Konec starých časů z dílny Jiřího Menzela: „Promiňte, ale vaše pomoc mi není právě vhod.“ Jisté je, že Bernard se zatím od takové podpory nedistancoval, a to přesto, že už se lidé pod jednotlivými příspěvky ptají, zda náhodou stránku nespravuje sám hejtman.