Klasická křižovatka se mění na okružní

Zveřejněno v Doprava
Od - středa, 12. červen 2024 13:54

Média

V Mariánských Lázních se naplno pracuje na stavbě okružní křižovatky, která nahradí klasickou na Plzeňské ulici s ulicemi Polní a Ke Kasárnům. Ta původní byla velmi nebezpečná a hlavně byl tam pouze jeden přechod pro chodce. Přes Plzeňskou ulici, kterou si mnozí řidiči pletli se závodní draho, chodí denně desítky až stovky dětí do škol. Na této křižovatce se bude pracovat až do října.

Plzeňská ulice, Mariánské Lázně. Křižovatka s ulicemi Polní a Ke Kasárnům. Klasická křižovatka se teď mění na okružní. „Je to zejména z důvodu bezpečnosti, protože ta rovinky od Sklářů směrem do města mariánské Lázně je poměrně dlouhá a měli jsme tady poměrně dost závodníků, kteří ji využívali k tomu, asi co jejich auto nebo motorka dokáže,“ vysvětlil starosta Martin Hurajčík proč.

A právě tady číhalo na chodce velké nebezpečí. Byl tady pouze jeden přechod. „Chodí zde mnoho dětí ze sídliště Vora a nebo i z okolí do školy a do školek a samozřejmě jsme chtěli tuto část zbezpečnit. Ten provoz bude plynulejší, protože v ranních hodinách se stávalo, když jedou lidi do práce, že se tam šest, sedm, osm minut čekalo bez toho, aniž by se podařilo vyjet z bočních ulic,“ pokračoval starosta. „Stavba tohoto kruhového objezdu byla nezbytnou nutností. To znamená, v té dané oblasti ten kruhový objezd zklidní dopravu, zpřehlední dopravu a bude to mít další aspekt, to znamená chodci budou mít bezpečnější přechod a hlavně, v tomto místě klesnou dopravní nehody,“ doplnil starostu dopravní znalec Richard Topinka.

Problémy tady měly i kamiony. Hlavně ty delší. Jen těžko se tady vytáčely. „Ano, samozřejmě, je tam společnost, kam se vozí zboží nebo materiál kamiony a ty musí mít také nějaký průjezd,“ souhlasil starosta Hurajčík. „Další věc, na kterou nesmíme zapomenout, je hlučnost a prašnost. To znamená prašnost strašně klesne a hlučnost také.A očekávám od tohoto kruhového objezdu veliké plus pro životní prostředí v dané oblasti a hlavně pro řidiče klidnější dopravu a bezpečnější dopravu,“ pokračoval dopravní znalec Topinka. „Celá akce stojí něco ke třiceti milionům. Je to společný projekt Správy a údržby silnic Karlovarského kraje a města Mariánské Lázně. Je to přibližně půl na půl v těch částkách. Město mariánské Lázně tam má něco málo vyšší podíl financí a termín dokončení je říjen,“ uzavřel starosta.

V Mariánských Lázních probíhá přestavba klasické křižovatka na Plzeňské ulici na okružní. foto TV ZAK