Komentář Pavla Šindeláře: Důchodce Zeman. Tak proč ne důchodce Pavel?

Zveřejněno v Politika
Od - úterý, 17. leden 2023 07:33
Komentář Pavla Šindeláře: Důchodce Zeman. Tak proč ne důchodce Pavel? Foto: se souhlasem P. Šindeláře

Skončilo první kolo prezidentských voleb podle vašich představ? Zřejmě ano. Sedmdesát procent voličů odevzdalo svůj hlas dvěma kandidátům, kteří byli dopředu favorizováni. Výsledek prvního kola potvrzuje dlouhodobou polarizaci naší společnosti. To není dobrá zpráva, ale málokdo asi čekal, že by zrovna v prezidentských volbách mohlo dojít k jejímu sjednocení.

V následujících dvou týdnech se situace určitě nezlepší. Druhý na pásce, Andrej Babiš, ihned po sečtení výsledků prvního kola, ukázal, že nejlepším marketingovým produktem dnešní politiky je on sám. Vodopádem slov, které zrovna neoplývaly vytříbenou a soudržnou češtinou, nastolil témata druhého kola a chytře dostal Petra Pavla do argumentační defenzivy. Připomnělo mi to prezidentské volby v roce 2013, kdy Miloš Zeman hrál v prvním kole prezidentských voleb milého politického důchodce, který bude prezidentem všech deseti milionů Čechů, aby ve druhém kole vytáhl na Karla Schwarzenberga téma Benešových dekretů, což mu významně u českých voličů pomohlo stát se prezidentem České republiky.

Andrej Babiš zahájil své poděkování voličům oznámením, že dodržel být v kampani slušný a korektní. Z jeho následných slov je ale zřejmé, že pro druhé kolo to platit rozhodně nebude. Cílem Andreje Babiše je, aby voliči neúspěšných kandidátů ke druhému kolu prezidentských voleb nepřišli. Jedině tak se totiž Andrej Babiš může stát prezidentem České republiky.   

Zaujal mne argument, který protivládní kandidát hnutí ANO zmínil, a se kterým by se dle mého názoru měl Petr Pavel v nadcházejících dvou týdnech vypořádat. Několikrát Andrej Babiš zmínil (a budou to dokolečka opakovat i jeho poslanci), že Petr Pavel od doby, kdy odešel z pozice druhého muže NATO, nevykonával žádnou funkci ve prospěch České republiky. To, že Petr Pavel od roku 2018 nezaujal žádnou významnou funkci je pravda, ale nejde o žádnou diskvalifikaci pro úřad prezidenta České republiky. Konec konců mu Andrej Babiš, který (zatím) nezpochybňuje odbornost Petra Pavla jako generála ve výslužbě, mohl nějakou tu významnou funkci v rámci obrany České republiky nabídnout. Nestalo se. Z výsledků prvního kola je ale vidět, že by si Petr Pavel spíše uškodil, kdyby do voleb šel z nějaké prominentní politické funkce, například jako senátor Parlamentu ČR. Navíc ze strany Andreje Babiše to zní klasicky po babišovsku. U jednoho mu to vadí, u druhého ne. Možná by se Petr Pavel mohl Andreje Babiše v některé z prezidentských diskuzí zeptat, proč mu nevadila desetiletá důchodcovská pauza na Vysočině jeho velkého podporovatele prezidenta Miloše Zemana.

Autor: Pavel Šindelář, bývalý primátor města Plzně

PR článek