Komentář Pavla Šindeláře: Pro rok 2023 mám tři velká přání

Zveřejněno v Politika
Od - úterý, 27. prosinec 2022 09:12
Komentář Pavla Šindeláře: Pro rok 2023 mám tři velká přání Foto: se souhlasem P. Šindeláře

S koncem roku přichází na řadu bilancování a předpovědi pro nadcházející rok. K hodnocení končícího roku nemusíme nutně číst desítky článků předních komentátorů. Zhodnotit minulý rok svýma očima dokáže určitě každý z nás. Anebo zkuste probrat hlavní události minulého roku se svými přáteli. Zbývající dny do konce letošního roku mi pro přátelské bilancování přijdou přímo ideální. A možná na některé z diskutovaných témat letošního roku získáte zpětně nový zajímavý pohled. Ale teď zpět k roku nadcházejícímu.

Jsme národem spíše skeptickým, a tak i proto většina předpovědí pro příští rok příliš úsměvů nepřinese. Přiznejme si, milujeme kverulantství a hudrování. Ono také přinášet negativní předpovědi je jednoduší a pro takového prognostika i méně „nebezpečné“. Je to stejné jako s předpovědí počasí. Už jste někdy vynadali některé z moderátorských rosniček, že jste nemuseli použít deštník?

Místo bilancování a vyjmenovávání možných strašáků příštího roku prozradím svá tři velká přání.

Přeji nám dalších úspěšných 30 let. Právě na Nový rok Česká republika oslaví kulaté třicáté výročí jako samostatná, úspěšná, sebevědomá a prozápadně orientovaná země. I když se nám v posledních třiceti letech ne úplně všechno povedlo, nenechme si vnutit názor, že vše špatné se událo v minulosti a vše dobré náš čeká v budoucnosti.

Přeji si, aby skončila válka na Ukrajině. Samozřejmě ideální by bylo, aby skončily všechny války, které na Zemi probíhají. Ale buďme realisti. Klid zbraní, který by dal naději na mír a trvalejší uspořádání nové Ukrajiny by významně ovlivnil nejen životy Ukrajinců, ale občanů celé Evropy.

A do třetice nám přeji, abychom si vybrali dobrého prezidenta. Nároky na prezidenta se po desetiletém účinkování Miloše Zemana na Pražském hradě notně zmenšily. Nevidím mezi kandidáty takového, který by naši rozdělenou společnost dokázal významněji spojit. Zkusme prezidentské kandidáty hodnotit třeba i podle toho, který z nich dokáže naši společnost méně rozdělovat. A pokud si nejste jistí, který z nich to dokáže, možná pomůže, když vašeho favorita necháte vyjmenovat planety sluneční soustavy.

Milí čtenáři plzen.cz, přeji vám do příští roku hodně zdraví, rodinného štěstí, úspěchů v osobním i pracovním životě a mnoho splněných přání. 

Pour Féliciter 2023!         

Autor: Pavel Šindelář, bývalý primátor města Plzně
PR článek