Koubek odvádí super práci, tvrdí majitel fotbalové Plzni. Co řekl na odchod Staňka či krach přestupu Durosinmiho?

Zveřejněno v Sport ZAK
Od - sobota, 3. únor 2024 12:32
Koubek odvádí super práci, tvrdí majitel fotbalové Plzni. Co řekl na odchod Staňka či krach přestupu Durosinmiho? Foto: FCVP

Na dění na soustředění v Benidormu pečlivě dohlížel po boku Adolfa Šádka. Člen představenstva a spolumajitel klubu Martin Dellenbach v obsáhlém rozhovoru pro česká média i pro klubový web zhodnotil půl roku ve Viktorce, nastínil plány do budoucna a vyslal velkou pochvalu fanouškům.

Od vašeho vstupu do Viktorky uběhlo půl roku. Jak toto období hodnotíte?
V zásadě musím říct hned na úvod, že z našeho pohledu jsme šťastní, že jsme do toho šli! Samozřejmě na začátku je těžké poznat všechny věci, přece jen jste se na ně díval jen zvenku. Ale teď víme, že jsou tady skvělé věci, na kterých lze stavět a krůček po krůčku se posouvat dopředu. Základ je však výborný, líbí se mi, jak se tady pracuje – mentalita všech lidí, klubová DNA, pracovitost, touha být nejlepší. To je přesně to, co potřebujeme. A navíc musím pochválit viktoriánské fanoušky za to, jak klub podporují a jakou atmosféru dokáží na utkáních vytvořit. Chtěl bych všechny zároveň pozvat na start jarní části sezony, kterou jsme nazvali Plzeňský jaro! Už teď se všichni těšíme, až to všechno znovu vypukne a znovu se sejdeme v Doosan Areně.

A když se podíváme na hodnocení sportovních výsledků?
Jde o vývoj. Podařilo se nám snížit věkový průměr týmu o nějaké tři roky, přesto sportovní výsledky zůstaly plus minus na stejné úrovni. Hrajeme v evropských pohárech, v lize je podle mě všechno OK. Je těžké měnit něco, co funguje. Přesto bychom měli pořád zkoušet se posouvat. To se nám společně s Adolfem Šádkem a dalšími lidmi daří. Takže to shrnu: jsem spokojený.

Co jste říkal podzimní jízdě v Evropské konferenční lize?
To bylo perfektní, skvělé výsledky! Zase si ale přiznejme, že ne vždy v každé pasáži zápasu jsme byli lepším týmem, ale na konci jsme dokázali být jediným klubem, který ve skupině všechno vyhrál. To je za mě ten nejlepší signál a zpráva jak navenek, tak i dovnitř k hráčům. Viděli, že když do toho dají všechno, pojedou na maximum, dá se všechno zvládnout! A naši vynikající fanoušci z toho musí mít také radost, to je pro nás také důležité.

Kam až se dá v UECL dojít, jaký máte sen?
Buďme upřímní. Musíme jít vždycky na hřiště s tím, že chceme vyhrát. To je základní předpoklad. Chceme se pokusit dojít co nejdále, jinak by to ani nedávalo smysl. Samozřejmě si počkáme i na los a uvidíme, jakého soupeře nám přinese.

Jaké další cíle jsou stanovené pro jarní část?
Víme, jak důležitý je pro nás domácí pohár. Zajímavá cesta, kde chceme uspět. I v lize si musíme klást úkol, abychom skončili co nejvýše. Dostat se do pohárů, být v TOP 3, to musí být náš minimální cíl. Máme potenciál, kvalitní kádr, všichni v klubu si na konci musí říct, že pro úspěch udělali maximum. A když tohle uděláte, většinou nemůže být výsledek špatný. My se však zabýváme i budoucností, myslíme již s přesahem směrem k létu, kdy nás pravděpodobně, pokud se do nich dostaneme, budou čekat zase kvalifikace a nemáte tam moc času. I nové hráči, kteří přišli nyní, zabudováváme s touto vizí, abychom byli nachystaní.

Mluvíte o procesu omlazování a vývoji..
Děláme fotbal trochu jinak než ostatní a vlastně se na ostatní ani tolik nedíváme. Koukáme se na sebe. A máme jasnou představu, jak by měl náš kádr vypadat. Měl by být složený ze třech základních pilířů.

Můžete je popsat?
První pilíř jsou hráči, kteří prochází naší akademií a dostanou se do prvního týmu. Mají vztah k regionu, identifikují se s ním i s klubem. A tento cíl by měl být i pro talenty z jiných regionů. Aby chtěli jít k nám. Ne kvůli penězům, ale kvůli možnost prosadit se. V řadě klubů mají skvělé akademie, pracují s hráči roky, ale pak prakticky nemají šanci se prosadit v prvním týmu, není tam pro ně prostor, ten mají globální hvězdy.

Jaký je ten druhý pilíř?
Hráči, řekněme v rozmezí 22 – 26 let, kteří mají potenciál přestoupit do velkého klubu v top 5 ligách. A my jim k tomu postupným vývojem chceme pomoci. Například Pavel Bucha dostal skvělou nabídku z MLS. A do této kategorie se může dostat i hráč z vlastní akademie.

A třetí pilíř?
Extrémně důležití hráči, to chci zdůraznit. Bavíme se o rozmezí 26 – 34 let. Mají něco za sebou, odehráli mraky těžkých zápasů, jsou zkušení a jsou připraveni tuto zkušenost předávat mladším hráčům, vést je, být pro ně mentory. Možná si někdo myslí, přijdu a budu hrát jen s mladými. Ale to nejde. Potřebujete starší zkušené hráče, kteří vás povedou nejen na hřišti, ale i v kabině, v přístupu, nastavení hodnot. U nás jsou to Hejda, Kopic, Havel, Chorý a další. Našim úkolem je, abychom měli kádr dobře vybalancovaný a neměli v něm moc mladých, moc starých, moc s potenciálem. Když tohle zvládnete, můžete si dávat ty nejvyšší cíle.

Jaké jsou dlouhodobě tyto cíle pro Viktorii?
Každý rok chceme hrát o titul, být v popředí tabulky. Chceme hrát každý rok v Evropě. A k tomu potřebujete právě dobře vybalancovaný kádr.

Je cílem hrát o titul?
Ano, pořád. Ale nejde si říct: tak teď pětkrát navýšíme rozpočet a vyhrajeme titul, to takhle nefunguje. My chceme hrát nahoře a neustále rozvíjet a posouvat hráče. Možná to řeknu trochu provokativně: prostě nepůjdu a nekoupím si deset třicetiletých hotových borců a budu si myslet: teď to vyhraju! Ale co bude za rok? My chceme být ekonomicky stabilní, mít vizi a pomáhat hráčům na jejich cestě. Pokud se titul nepodaří, ale všechny ostatní věci budou splněné, může se to stát. Podle mě je to lepší než udělat titul v jedné sezoně, ale další tři roky nemít vůbec nic. To není naše vize, jak by měl klub fungovat.

Fanoušky samozřejmě zajím i to, jak si klub stojí po ekonomické stránce..
Jsme stabilní. Máme jasné finanční linie a nejsme pod žádným tlakem. To by mělo jako cíl zůstat i do budoucna. Přežijeme, když se nedostaneme do Ligy mistrů, do Evropské ligy…ale je tady potenciál, abychom tam střednědobě vždy hráli. Je to náš cíl, náš sen.

Jaká je ve vašich očích síla české nejvyšší soutěže?
Mohu to porovnat například s rakouskou bundesligou. Česká liga je velmi náročná po fyzické stránce, na základě atletických parametrů. To se nám velmi líbí a zapadá to do našeho konstruktu. V rámci naší akademie se snažíme hráče naším know-how vychovávat po technické stránce, když se to všechno propojí s tou atletickou náročností, pak vychováváte hráče, kteří jsou schopni se prosadit v top 5 ligách. Když se podívám na hodnoty našich hráčů ve Viktorce, jsou v tomto směru benchmarkem, na špičkové úrovni.

Jak vnímáte rivalitou se Spartou a Slavií?
Ta se nezmění, bude pořád stejná. Po ekonomické stránce jsou jinde než my, ale oni věří a jdou svou cestou, my zase věříme té naší a jdeme po ní. Každý vychází z toho svého, dělá maximum a až na konci se podíváte, kde kdo skončil. Vždyť Viktorka nebyla v minulých letech ekonomicky nejsilnější, přesto vyhrála šest titulů a byla čtyřikrát v Lize mistrů. Prostě pracujete s tím, co máte, na absolutní maximum. Jinak ještě k té rivalitě. Ta je dobrá pro všechny, pro hráče, pro fanoušky, patří to k tomu. Mám radost, když se Spartě i Slavii daří a postupují v Evropě, sbíráme společně body pro koeficient, přinášíme peníze do českého fotbalu, budujeme jeho image. Tady se prostě musíme navzájem podporovat. A v lize? Tam budeme každý dělat to nejlepší, co umíme.

Během zimní přestávky se hodně mluvilo o přestupu Rafia Durosinmiho do Frankfurtu. Je to pro vás velké zklamání, že k němu nedošlo i vzhledem k možné finanční částce?
Ne. Možná se na to dívám trochu odlišně a pokusím se to vysvětlit. Pro mě je důležité, abychom udělali to nejlepší pro hráče, právě hráči jsou naším největším kapitálem, právě pro něj to musí být dobře. Rafiu byl zraněný a samozřejmě to pro něj je smutné, to je logické. Ale je mu teprve 21! Mluvili jsme s ním a vysvětlili mu, že se nic neděje. Teď musíš udělat všechno pro to, abys byl zase zdravý a zase do toho normálně naskočíš, budeš hrát a zase střílet góly. Prostě všechno je potřeba otočit pozitivním směrem. A velký přestup? Ten může přijít klidně za rok, za dva, v jeho věku není kam spěchat.

A ta finanční stránka?
To je výhoda například oproti situaci před rokem. Nejsme pod žádným tlakem. Ano, bylo by super, pokud by transfer vyšel, vždyť se bavíme o tom, že chceme udělat přestup do top 5 lig, což se v minulosti tolik nedělo a bundesliga byla dle nás ideální. Tady se možná ukazuje trochu rozdílný přístup, který máme. Nejde to? Nevadí. Není žádný ekonomický tlak, nemusíme se hroutit. Je to mladý kluk, má všechno před sebou. Takhle s tím pracujeme.

V létě jste mluvil o propojení a spolupráci mezi jednotlivými kluby v Rakousku a Viktorií. Jak toto probíhá?
Podívejte se, je za námi půl roku. Tohle je věc na dlouhodobější perspektivu, třeba dvou tří let. Ale první věci se nám již povedly. Vzali jsme z naší rakouské akademie vždy dva nejlepší hráče dané kategorie a umožnili jim čtyřdenní stáž ve Viktorce. Prohlédli si prostředí, čtyři dny trénovali se svojí kategorií. A určitě někoho takového vytipujeme i pro první tým. V akademii v Plzni navíc od ledna působí nastálo jeden trenér z Rakouska. Spolupracuje s místními trenéry a myslím, že to funguje pro obě strany velmi dobře. Základem ale zůstane, že rakouští trenéři budou dělat to své v Rakousku, čeští trenéři v Plzni. My k tomu dodáme strukturu, řád, koordinaci a spolupráci a chceme tím být zajímaví pro všechny talenty.

Jak konkrétně?
Je pro tebe přechod do prvního týmu v Plzni moc složitý? Pojď na půl roku do Lafnitzu, ukaž se ve druhé bundeslize a pak se můžeš vrátit a tvá šance prosadit se bude vyšší. Každému hráči jsme schopni nabídnout celou naší pyramidu od čtvrté rakouské ligy, přes třetí českou, druhou i první bundesligu až po evropské poháry v Plzni. Je jen na něm, kam až se dokáže svou prací dostat. S Percym van Lieropem jsme každý týden dva dny v Plzni, pracujeme na tom a výsledky třeba uvidíte za dva tři roky. To není hned, to nejde (směje se).

Jak se vám spolupracuje s Adolfem Šádkem?
Super! Mám pocit jako bychom se znali dvacet let. A pracujeme spolu velmi dobře. Je to jeden z nejlepších, možná nejlepší manažer v Čechách a mám jasno v tom, že by byl i v jiných zemích. Ví, co dělá a já se mohu koncentrovat na oblasti, kde se můžeme posunout…mám čas se dívat na věci trochu s odstupem, než když bych byl jak on každý den v centru dění. On dělá fotbal 24 hodin denně, a v tom jsme stejní, řešíme věci ráno, večer nebo v noci, to je jedno - pořád naplno! Vzájemně se doplňujeme, baví nás to a posouváme se společně dopředu.

Hlavní trenér Miroslav Koubek má s klubem smlouvu do léta. Už to s ním nyní řešíte?
Míra Koubek dělá super job! Naprosto se společně se svým realizačním týmem ztotožnil s tím, co jsme chtěli, s naší vizí. Má ohromnou motivaci. Já jsem obrovský fanoušek zkušených lidí jako je on. Třeba se ho zeptám na názor a on mi odpoví, že už takovou situaci zažil desetkrát a že to nebude fungovat a má pravdu. Má to prožité, ví, co je správné. Takoví odborníci jsou pro klub nesmírně důležití a je dobré, když je můžete využívat. Navíc bych zmínil ještě jednu důležitou věc. Pan Koubek je extrémně otevřený novým věcem, chce se neustále učit a zajímavá se o ně. Umím si představit, že nám bude pomáhat ve střednědobém horizontu v různých směrech. Jinak k vaší otázce ohledně smlouvy. Domluvili jsme se, že se během jara potkáme a vyhodnotíme si všechny faktory. Důležité bude i to, jak se bude trenér cítit. Momentálně nemusíme být pod nějakým stresem my ani on. V klidu si sedneme a probereme to.

Na závěr ještě otázka k zajímavému transferu Jindřicha Staňka do Slavie. Jak jste to viděl vy?
To je optimální příklad přestupu, který dává smysl pro všechny. Slavia dostala gólmana, o kterého stála, reprezentanta. Hráč dostal šanci ke změně, dalšímu kroku, k nové výzvě, kterou potřeboval a chtěl ji. No a my jsme bez ohledu na finanční stránku získali dva mládežnické reprezentanty, na které bychom asi za normálních okolností nedosáhli. Přivedli jsme mladé hráče, což pasuje do našeho systému. Všechny tři strany jsou spokojené, takhle nějak by to mělo fungovat.