Kulturní tipy: co přinese čtvrtý květnový víkend?

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - čtvrtek, 23. květen 2024 18:00

Média

I tento víkend nás čeká množství akcí nejen pod střechou, ale i pod širým nebem – hudba, tanec, festivaly či komentované prohlídky. Na kterou z nich se vypravíte vy?

Pátek 24. 5.

Festival Bonjour Plzeň 2024 se koná od 24. 5. do 28. 5.
Festival oslavující frankofonní kulturu patří k Plzni už od roku 1992. A letos si pořadatelé připravili novinku v podobě jarní edice festivalu Bonjour Plzeň, kde vás čeká pět dní plných zajímavých zážitků spojených s Francií a Belgií. Festival zahájí 24. května šansonový večer na dvorku vinného baru Na břehu Rhôny v Bezručově ulici 9. Dále se můžete těšit například na pouliční festival s francouzskou kulturou a gastronomií Zažij Francii v prostoru U Zvonu, turnaj v oblíbené francouzské hře pétanque a zahájení výstavy Výjimeční sportovci – Příběh parasportu a sportu osob se zvláštními potřebami dokumentující životy francouzských parasportovců. Chybět nebudou ani další kulturní akce anebo večer se slam poetry.

Evropský den sousedů
Evropský den sousedů opět v Plzni! Pojďte se již po jedenácté setkat se svými sousedy, se svými komunitními centry v blízkosti vašeho bydliště, nebo se v neděli jen tak společně projít a zavzpomínat, jaká Plzeň byla a je. Akce zaměřená na podporu komunitního života se koná poslední květnový víkend 24. 5. - 26. 5.
Sousedský den v Luftovce
začne v 15:00. V 15:30 se můžete těšit na přestavení Jenoféfa od divadla Damúza, které přinese zábavu pro všechny generace.
Vezměte s sebou přátele, piknikovou deku a něco dobrého a přijďte strávit odpoledne do nádherně rozkvetlé zahrady. Pro malé i velké budou v zahradě opět připravené samostatné zábavné úkoly, kreativní a hudební dílna a oheň na opékání.
V sobotu a v neděli jsou připravené komentované procházky:
* Procházka "Mezi Belánkou a Bezovkou"
SOBOTA od 10:00 | Na Belánce 6, Plzeň
Architekt Marek Marovič zájemcům přiblíží vynikající realizace modernistických architektů Lea Meisla, Gustava Paula či Františka Němce (nejen) na území Belánky a Bezovky.
* Procházka "Plzeňský architektonický manuál (PAM): Slovany"
NEDĚLE od 10:00 | Slovanská 82, Plzeň
Architekt a historik architektury Petr Klíma provede účastníky vycházky po architektuře plzeňské zahradní čtvrti V Podhájí, později zvané Na Slovanech.

ČTEME, ČTEME POHÁDKU
Na čtení pro nejmenší vás a vaše děti zve od 10:00 Obvodní knihovna Lochotín & L-klub.

Den otevřených dveří Centra duševního zdraví Plzeň začne v 15:00.
Návštěvníky čeká prohlídka prostor, setkání s pracovníky, informace o fungování a službách, od 16:00 přednáška a od 17:00 bude hrát Jan Eret trio.

Troiss ve Schované kavárně si poslechněte od 19:00.
Čekají vás smyslové, pocitové, propracované a přece jaksi syrové texty. „Bosorkovský” zpěv s obrovskou dynamikou od vyšeptávání ke křiku, velkým rozsahem a nesmírně pestrou paletou tónových odstínů.

Komedii Zázračné cvičení uvádí SPODINA v 19:00 v Divadle Dialog.

Operu Prodaná nevěsta si vychutnejte od 19:00 ve Velkém divadle.
Bedřich Smetana zasadil svou nejslavnější operu právě na Plzeňsko jako vzpomínku na své mládí, a stejně tak i jevištní zpracování DJKT vás přenese do těchto míst za doby, kdy zde mistr studoval, toulal se přírodou a zažíval první lásky. Jeviště proto zaplní účinkující v autentických krojích, dospělý i dětský sbor, velký balet tančící regionální lidové tance a samozřejmě sólisté v čele s držitelkou ceny Thalie Ivanou Veberovou jako Mařenkou.

Muzikál Jesus Christ Superstar má od 19:00 na programu Nová scéna DJKT. Další nejbližší představení můžete navštívit v sobotu 25. 5.

Sobota 25. 5.

XXXIV. jízda historických vozidel okolím Plzně
Jízda historických vozidel do roku výroby 1968 začne v Autokempu Ostende.
Program:
8:00 - 10:00 výstava vozidel v Autocampu Ostende Bolevák
10:00 - 12:00 start vozidel v Autocampu Ostende Bolevák
10:15 - 12:15 Parkoviště před sportovní střelnicí Plzeň Lobzy - soutěžní úkol pro posádky
10:50 - 13:00 Všenice - soutěžní úkol pro posádky
11:05 - 13:20 Břasy, Ultramarinka - soutěžní úkol pro posádky
11:50 - 14:00 Těškov - soutěžní úkol pro posádky (jízda zručnosti)
12:15 - 15:15 Volduchy, Kulturní dům - výstava vozidel
13:30 - 16:30 Rokycany, Muzeum na demarkační linii - soutěžní úkol pro posádky, výstava vozidel
14:15 - 17:00 výstava vozidel v Autocampu Ostende Bolevák

Velký dětský den
Originální program pro děti si užijte mezi 10:00 – 17:00.
Velká jedinečná oslava Mezinárodního dne dětí na několika místech Zoologické a botanické zahrady. Program plný originálních soutěží, který nabízí jen plzeňská ZOO. Chybět nebude ani tradiční akce vybírání vysloužilých drobnějších elektrospotřebičů a vstupu až pro 100 dětí do zoo od 9:00.

Bezva Fest Plzeň se koná v OC Plaza Plzeň od 10:00 do 22:00.
Největší rodinný festival v ČR přináší nejlepší den plný zábavy a vzdělávání pro celou rodinu. 30 atrakcí a doprovodný program jen za cenu vstupného.
Na Bezva Festu vystoupí například: KAROL A KVÍDO / TARY / KÁJA A BAMBULÁČEK a další! Součástí festivalu bude i velký SPORTOVNÍ FESTIVAL s více než 20 sportovnímu oddíly a netradičními sporty k vyzkoušení.
Pro všechny děti jsou připravené dárečky od partnerů festivalu.

Prohlídky likérky Stock Plzeň – Božkov
Historie likérky v plzeňském Božkově sahá více než 120 let do minulosti. Přijďte ji odhalit na komentovanou prohlídku, kde se dozvíte i to, co a jak se v areálu v plzeňském Božkově vyrábí dnes v sobotu od 10:00.

Plzeňský akční filmový festival „Paff“ bude probíhat mezi 13:00 – 18:00 v Moving Station.

Komentovaná prohlídka čistírny odpadních vod v Jateční ulici začne ve 14:00.
Přijďte se do čistírny odpadních vod dozvědět, co všechno se s vodou musí stát, aby se mohla vrátit do řeky.

Prohlídka Katedrály sv. Bartoloměje
Nenechte si ujít komentovanou prohlídku s průvodcem v dominantě našeho města.
- interiér od 16:00
- podkroví od 17:30

Pikantní komedii Sexem ke štěstí uvádí SPODINA v 19:00 v Divadle Dialog.

Na premiéru baletu Geiko vás zve od 19:00 Malá scéna DJKT.
Květnovou novinkou DJKT je balet inspirovaný životem skutečné gejši Mineko Iwasaki. Přímou inspirací pro premiéru DJKT se staly autobiografické knihy Geisha, a life z roku 2002 a o deset let později publikovaná Geisha of Gion. Podmanivý a dojemný příběh Mineko zachycuje její nejranější vzpomínky, kdy se v pouhých čtyřech letech přestěhovala do domu gejš. Tam žila po více než čtyřicet let a postupně se stala mimořádně úspěšnou. Žila v mezích mocných, ale neviditelných restrikcí, vázaná prastarým nepsaným kodexem – „rouchem tradice a posvátností tohoto exkluzivního povolání“. Tento život musela nakonec opustit. A tak se rozhodla o něm vyprávět. Knižní bestseller se dosud nedočkal českého překladu. Nyní míří rovnou na divadelní prkna. Hlavní hrdinka zosobňuje hned několik rolí. Představuje se jako dospělá žena i jako její dětská vzpomínka. Ukazuje její „veřejnou“ tvář umělkyně a zároveň rozkrývá její skutečné vnitřní pocity. Autorem choreografie je Richard Ševčík, pod hudbou je podepsán skladatel Jan Matásek.

Operu Manon má na programu od 19:00 Velké divadlo.

Filip Smoljak Talkshow & Radosta: Kulový blesk – koncert a projekce
Kultovní hlášky z filmu Kulový blesk v nečekaných souvislostech přináší plzeňská skupina Radosta na svém debutovém albu „Dvanáctisměna“, které kompletně zahraje na sobotním koncertě v Zach´s Pubu od 19:30. Na své si přijdou nejen milovníci filmu Kulový blesk, který se po koncertě bude promítat, ale také posluchači post rocku či milovníci saxofonu, který hraje v hudbě Radosty prim. Kromě toho během večera proběhne také Talkshow s Filipem Smoljakem, synem Ladislava Smoljaka.

Neděle 26. 5.

LÓGR festival kávy Vol. 4
Lógr je to, co zbude na dně hrnku, když dopijete tradičního českého turka. Nebo to, co vyklepáváte z kávovaru. Prostě sedlina po uvařeném kafi. Ale LÓGR, to je festival. Festival kafe. A organizátoři slibují, že to kafe bude dobrý. Přidají k němu totiž bohatý program plný muziky. Přijďte si pochutnat na čertovsky dobré kávě mezi 10:00 – 18:00 do DEPO2015!

Absolventský koncert žáků ZUŠ Sokolovská, Plzeň si nenechte ujít v přednáškovém sále Galerie 13 od 10:30.
Účinkují Jan Černý - housle p. uč. Jana Lejčková, Petr Paris a Zuzana Horká - housle p. uč. Lenka Podroužková a Balounová Radka, Botková Zuzana, Fryčková Johana, Helmová Ellen žákyně flétnového oddělení paní učitelky Heleny Moulisové.

Den dětí v Plutu
Vydejte se na zábavné odpoledne od 14:00 do Divadla Pluto. Vaše děti i vás čeká představení HRAJEME SI S POHÁDKOU - interaktivní pořad pro děti od 3 let. Součástí představení jsou 3 pohádky, který malý divák dobře zná a může vstupovat do jejich děje. Zároveň se v průběhu inscenace děti protáhnou, zatančí si a předvedou své znalosti známých příběhů.

Na operu Kocour v botách vás zve v 15:00 a v 17:00 Malá scéna DJKT.

Prohlídka Velké synagogy začíná v 15:30.

My děti ze stanice ZOO
Za dávku heráku prodali i poslední kousky své důstojnosti, poslední zbytky své dětské duše. Opravdový příběh jen 13leté teenagerky Christiane F. šokoval Evropu popisem narkomanské epidemie, která vypukla v 70. letech v tehdejším západním Berlínu. Slzy, pot, krev, to všechno prosakuje z jejího příběhu, jenž se jako bludný kruh denně opakuje kdekoliv ve světě. I u nás. Doba se změnila, herák vystřídaly jiné drogy, svět se potýká s jinými problémy, ale osamělost, nezájem rodičů či okolí a tíživá ztracenost zůstaly… Nechte se vtáhnout do existenčních problémů dospívající mládeže v autentické divadelní adaptaci známé knihy, která je drsná jako sám život! Začátek představení je v 19:00 v Měšťanské besedě.
Adaptace se chopili mladí divadelní umělci a kulturní platforma OZ Artefakt, kteří navzdory tíživému charakteru příběhu do něj vnesli i dávku humoru a mladickou energii.

Na bláznivou válečnou komedii Být nebo nebýt vás zve od 19:00 Velké divadlo.

Komedii Tchýně na zabití uvádí SPODINA od 19:00 v Divadle Dialog.

Folimanka Blues
Folimanka Blues se vrací na místo činu! Kapela, která se na (nejen) českých pódiích objevuje již 31 let se zkušenými muzikanty od východoslovenské Rožňavy, přes Český Krumlov, Zdice až po Prahu, hrála již na stovkách míst, ale nejčastější mimopražskou štací v její historii byl plzeňský klub Kapsa, tedy místo, kde je dnes Vinyl Club. Můžete se těšit na rock plný drsných emocí i speciálního hosta v podobě domácí blues rockové party Beer Reminder od 19:00.

Kulturní tipy: co přinese čtvrtý květnový víkend? Ilustrační foto: Peggy Kýrová