Kulturní tipy: co přinese druhý červencový víkend?

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - čtvrtek, 11. červenec 2024 18:00
Kulturní tipy: co přinese druhý červencový víkend? Ilustrační foto: Peggy Kýrová

Plzeň žije i o prázdninách. Pojďme se podívat na akce, které tu jsou připraveny jak pro obyvatele našeho města, tak pro jeho návštěvníky.

Pátek 12. 7.

SVĚT ZVÍŘAT
Výstava výtvarných prací spisovatele a výtvarníka Stanislava Bukovského bude k vidění v mázhausu plzeňské radnice od 12. 7. do 1. 8.

ArtCamp Show 2024
Přijďte se v pátek ve 14:00 podívat na Sutnarku na to, co se účastníci letní školy ArtCamp naučili. Uvidíte šperky, plakáty, grafiky, sochy, multimediální projekty, animace, komiksové sešity, ilustrace, ručně vyráběné knihy a mnoho dalšího.
V galerii Inkubátor (v přízemí fakulty) si navíc můžete prohlédnout výstavu s názvem Book Object izraelské umělkyně Avigail Reiner, doplněnou o práce studentů Holon Institute of Technology zaměřené na písmo, jeho vnímání a schopnost působit na člověka i bez toho, aby mu rozuměl. Typografie různých zemí a kultur je totiž i námětem kurzu, který Avigail Reiner v rámci ArtCampu vede.

Páteční DJ´s na nádvoří pivovaru
Nevíte co s pátečním večerem? Přijďte v 18:00 na nádvoří Prazdroje a poslechněte si DJ´s, kteří se toho nebojí a dokážou to pořádně rozproudit!
Kromě skvělé multižánrové hudby vás čeká bohaté občerstvení a pivo přímo od zdroje. Těšit se můžete na interprety jako je Ynegg, Livity, Sens, Zlejdildo a další.

Jackob v KEGzistenci !!!
"Samozřejmě nezapomínáme na kulturu ani o prázdninách. Rádi bychom vás pozvali na koncert mladého nadějného muzikanta, kterého mnozí znáte z jeho vystoupení nejen na ulicích, ale i v plzeňských podnicích. V pátek 12. 7. přivítáme u nás v KEGu písničkáře Jackoba, který si pro vás připravil přes 2 hodiny dlouhý program populárních hitů, ale i vlastní tvorby. Přijďte tedy podpořit tohoto talentovaného hudebníka, nebudete litovat!!!" zve KEGzistence, Rooseveltova 76/4. Začátek je ve 20:00.

Promítání filmu POSTŘIŽINY v Prazdroji
Lady, Maringotka s Kinematografem Pavla Čadíka, letos putuje po Čechách a dojede až do Plzně. Zde bude v pátek 12. 7. promítat z 35 mm filmového pásu kultovní český film Postřižiny. Promítat se začne po setmění, předpokládaný začátek je ve 21:00. Vstupné je zdarma.

Sobota 13. 7.

13. července má svátek Markéta
Proč se o Markétách říká, že jsou perlami mezi ostatními ženami, vzácným drahokamem spojeným s ryzím bohatstvím přírody? Protože jejich jméno vzniklo z latinských a řeckých slov margarita a margarités, což znamená perla.
Označení svatá Markéta získalo během dějin více světic, z nichž nejznámější a nejvýznamnější je sv. Markéta Antiochijská, panna a mučednice, o níž je jen velmi málo spolehlivých zpráv. Byla popravena v období pronásledování císaře Diokleciána roku 304. Markéta se uctívala jako patronka těhotných žen a její jméno bylo velmi časté i v panovnických rodinách. Je patronkou sedláků, panen, kojných; pomáhá při těžkém porodu, neplodnosti, nemocech obličeje a při poraněních; je pomocnicí v nouzi. Poskytuje též ochranu před démony.
* Se svatou Markétou přichází začátek žní, což se odráží i v lidových pranostikach:
* Aby svatá Markéta mohla svolat žence, musí prvně poklidit oblohu.
* Svatá Markyta hodila srp do žita.
* Svatá Markéta žene žence do žita.
* Na Markétu když prší, ořechy ze stromu srší.
* Zapláče-li Markéta, bude dešťů do syta.
* Na Markétu obyčejně těžké bouřky přicházejí.
* Okolo svaté Markyty jsou bouřky nasety.
* Svatá Markyta češe první hrušky.
* Dává-li svatá Markyta déšť, nedává chléb.
* Svatá Markéta velí: „Lidé, okopávejte zelí!"

Miluj svůj život
S prázdninami je tu další ročník festivalu věnovaného zdravému životnímu stylu a osobnímu rozvoji. Opět nabídne výstavu, přednášky, workshopy, koncerty, cvičení a meditace, a to v prostorách školy Akademie hotelnictví a cestovního ruchu, Nade Mží 1 v Předních Skvrňanech ve dnech 13. 7. - 14. 7. Festival se skládá z výstavní části se vstupem zdarma, přednáškové části se zpoplatněným vstupem nebo atria s posezením a místem pro občerstvení i odpočinek. A na co se můžete těšit? Třeba na seminář Petra Gono věnovaný partnerskému životu či na workshop Romana Černého Systemická konstelace jako léčivé divadlo. Nebo na přednášku Miloše Matuly o karmě rodu a rodiny. Anebo na prezentaci tradičních filipínských metod duchovního léčení v podání Filipínky Estelly Palaris Orbito.

Řinčobraní 2024 - official
Přátelské setkání šermířů napříč stoletími s programem pro diváky se koná od 11:00 do 19:00 na Ranči Šídlovák. Krom shlédnutí předem nenacvičené reálné bitvy s nejasným koncem vás všechny čeká řada her. Každý z účastníků se může zapojit ať myslí, silou nebo vůlí podle libosti.

Červencové zpívání
Přijďte si posedět a společně zazpívat od 17:00 v ulici Dobřanská 5/41 v Plzni na Valše. Akci pořádá Rybniční soustava čertův mlýn.

SUMMER JAM SESSION #2
Společné zpívání se koná od 18:00 také v URBEX Clubu. Začíná se na zahrádce, po 22:00 se účastníci přesunou do sálu, kde lze podle zájmu hrát až do rána.

Promítání filmu SLAVNOSTI SNĚŽENEK v Prazdroji
Lady, Maringotka s Kinematografem Pavla Čadíka, vám bude v sobotu promítat z 35 mm filmového pásu kultovní český film Slavnosti sněženek.
Od 19:00 vystoupí jako host multižánrová kapela The BLBS, která zahraje k poslechu i tanci. Promítat se začne po setmění. Vstupné je zdarma.

Alapar Jazz u Zacha
Senzační argentinská hot jazzová kapela s famózní zpěvačkou Marianou Laurou Piatti vystoupí v Zach's Pubu ve 20:00.

Neděle 14. 7.

14. červenec 2024 - 85 let od úmrtí Alfonse Muchy
Evropská výtvarná secese bývá někdy nazývána Le style Mucha podle malíře, grafika a designéra původem z moravského města Ivančice. Alfons Mucha (24. 7. 1860 Ivančice – 14. 7. 1939 Praha) jako neznámý umělec českého původu žijící v Paříži dosáhl okamžité slávy v prosinci roku 1894, kdy přijal zakázku vytvořit plakát pro nejslavnější herečku té doby, Sarah Bernhardt.

Obvyklé komentované prohlídky v muzeu Příběhy dvoutaktů v Lobzich začínají ve 14:00 a v 15:30. Expozice byla mírně obměněna. Chcete vědět jak? Přijďte se podívat!

Narozeniny Karla Gotta
Oslavte nedožité 85. narozeniny Karla Gotta s jeho hity! Na zahradě Parkhotelu a v jeho velkém sále vystoupí Gott Cover Band, který současně oslaví 20 let své existence. Od 14:00 do 17:00 je připraven doprovodný program akce, proběhne beseda s režisérkou Olgou Malířovou Špátovou o dokumentu Karel a uvidíte i filmové bonusy, astrolog Jiří Kubík pohovoří o horoskopu Karla Gotta a proběhne recitál Milana Fialy „42 Zlatých slavíků“ za klavírního doprovodu Petra Berkiho. Samotný galakoncert hitů Karla Gotta v podání Gott Cover Band odstartuje v 18:00. A na závěr je připravena velká GOTTančírna, kde si na hity mnohonásobného Zlatého slavíka budete moci zatančit.

DANCE O PÁTÉ 2024
Je tu další ročník DANCE O PÁTÉ a s ním taneční workshopy, jamy, DJs i battle. Náplavka K Světu vás zve na Náplavku na Radbuze (Anglické nábřeží) od 17:00.
Program:
BATTLE HIP HOP 2v2 beginners
BATTLE BREAKING 1v1
DJ Deen / @deen037
Judges Hip Hop: @shimmyyoo @bre_chli @alfonzo.bboy
Judge Breaking: @alfonzo.bboy

Bachata Workshop - Back to Basics
Bachata workshop a tančírna skoro pod širým nebem v Chvojkových lomech začíná v 19:00. V rámci workshopu se zaměříte na základní principy párové bachaty, takže na své si přijdou začátečníci i pokročilejší tanečníci. Po workshopu (přibližně od 20:00) bude navazovat tančírna.
Vstupné na workshop i na tančírnu dobrovolné. "Přihlášky na workshop prosím posílejte do zpráv, ať víme, jaký budeme mít poměr leaderů a followerů," žádají pořadatelé Familia de bailar.