Kulturní tipy: co přinese pátý červnový víkend?

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - čtvrtek, 27. červen 2024 18:00
Kulturní tipy: co přinese pátý červnový víkend? Ilustrační foto: Peggy Kýrová

Škola končí a mnozí obyvatelé našeho města se rozjedou na prázdniny a dovolené. Ti, kteří zůstanou, se však nudy bát nemusí!

 

Pátek 28. 6.

Chléb a víno
Nová výstava je k vidění v letním refektáři Muzea církevního umění plzeňské diecéze od 28. 6. do 31. 10.
Chléb s vínem v souvislosti s Poslední večeří se objevují v jádru teologického disputu po celý středověk. Výstava Chléb a víno návštěvníky seznámí se symbolickým charakterem tohoto pokrmu, s Poslední večeří Páně, s eucharistií, ale i s výklady a historickými náhledy včetně podobojí, církevními reformami a reformací. Prezentován je nejen historický vývoj, ale i současná praxe církevních společenství: od teologie k jídlu, symbolický i bytostný charakter chleba a vína.

Bolevák fotosraz 2024
Každoroční absolutně uvolněná akce s absolutně uvolněnou morálkou, jak uvádějí organizátoři, se uskuteční o víkendu 28. 6. - 30. 6. na Boleváku na pláži Ostende. Na akci jsou vítáni jak fotografové/fotografky tak i modelky, vizážistky či stylistky. Fotí se stylem TFP. Akce je pro účastníky zdarma! Už 6 let po sobě se akce účastnilo přes 50 fotografů!
Pátek 28. 6.
19:00 - Sraz v hospůdce na Ostende (u kempu nikoliv na Pointu), popovídání, seznámení se, popíjení naplánování focení na druhý den...
Sobota 29. 6.:
10:00 - Foceni aktů. Tohle je jen pro registrované a bohužel už je plno. Letos se místa zaplnila během pár minut. Sraz na akty je v 9:45 na parkovišti za kempem.
Hlavní program:
14:00 - Registrace. Registrace proběhne na pláži u Pointu jako každý rok. Registrace je kvůli GDPR. Při registraci podepíšete souhlas se zveřejněním a užitím fotografií. Pokud dorazí modelka nebo fotograf mladší 18-ti let, musí sebou přinést podepsaný souhlas od obou rodičů nebo zákonného zástupce.
Kdo nepodepíše, nebo souhlas nepřinese, nefotí.
Neděle 30. 6.
12:00 opět na pláži u Pointu. Účastníci v klidu poobědvají, poklábosí a přibližně ve 13:00 se začne fotit.
Závěr akce se předpokládá v odpoledních hodinách.

ArtMoment
Kurz malby se koná od 17:00 v Ústředně DEPO2015.

Libuše
Zakončení sezóny Divadla J. K. Tyla proběhne formou velkolepého zpracování slavnostní opery Bedřicha Smetany od 20:30 na Amfiteátru Lochotín.
Slavnostní opera z hlubin české mytologie udělá tečku za končící divadelní sezónou. Režisér Tomáš Ondřej Pilař se rozhodl pro maximální diváckou atraktivitu pod širým nebem a dílo pro Noc s operou zkrátil. Mohutné sbory doplní orchestr rozehraný do epické šíře. Velkoformátové divadlo propojuje nejrůznější efekty a videoprojekce. V jediném open-air uvedení se představí přední operní pěvci v čele s držitelkou Ceny Thálie Ivanou Veberovou.

Sobota 29. 6.

Adie školo, hurá na prázdniny
Na prázdniny vyprovodí dětské návštěvníky plzeňská zoologická a botanická zahrada v sobotu 29. června od 10:00 do 17:00 velkým soutěžním programem symbolicky situovaným do prázdninové přírody plné her a tábornických úkolů. Samozřejmě nebudou chybět ani oblíbená soutěžní naučná stezka a zajímavé ceny.

Neděle 30. 6.

70 let Západočeské galerie v Plzni
Západočeská galerie v Plzni, jedna z nejvýznamnějších galerijních institucí v České republice, slaví 70 let své existence. U této příležitosti vznikla venkovní panelová výstava, která připomíná její bohatou historii včetně klíčových okamžiků a zásadních úspěchů. Máte příležitost připomenout si nejvýznamnější výstavy, nahlédnout do činnosti galerie, seznámit se s výběrem nejhodnotnějších akvizic i s vydanými odbornými publikacemi. Výstava nezapomíná ani na představení zásadních děl ze sbírek ZČG.
Výstavu můžete navštívit pod širým nebem ve Smetanových sadech před Studijní a vědeckou knihovnou Plzeňského kraje naposledy v neděli do 22:00.

Kristina Fialová a Petr Nouzovský v plzeňském kostele – „Dialog strun v manželské symbióze“
Prostory plzeňského kostela Krista dobrého Pastýře se poslední červnovou neděli rozezní v 16:00 violou Kristiny Fialové a violoncellem Petra Nouzovského.

Fotografie Miroslava Chaloupka
Vernisáž výstavy začíná v 17:00 ve Staré synagoze v Plzni.
Miroslav Chaloupka vystudoval Pražskou fotografickou školu a Nová média na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni. Věnuje se převážně reportážní, umělecké a divadelní fotografii. Absolvoval několik samostatných i společných výstav. Nyní pracuje jako fotoreportér ČTK pro Plzeňský kraj, současně spolupracuje s významnými kulturními institucemi jako Galerie města Plzně nebo Mezinárodní festival Divadlo, systematicky dokumentuje kulturní život v Plzni a v neposlední řadě je oficiálním fotografem města Plzně vybraných akcí.
Na výstavě bude představena autorova volná tvorba, v níž se věnuje převážně výtvarné a inscenované fotografii. Podívat se na ni můžete do 31. 8.