Kulturní tipy: co přinese první červnový víkend?

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - čtvrtek, 1. červen 2023 18:00

Média

I tento víkend bude plný zajímavých a rozmanitých kulturních i společenských akcí. Pojďme se společně podívat na některé z nich. O víkendu se v Plzni nudit opravdu nikdo nebude.

Pátek 2. 6.

Magic Caravan na Náplavce na Radbuze
První tři červnové týdny (2. 6. - 17. 6.) bude možné zpříjemnit si kulturní zážitky i obyčejné posezení u vody v Magic Caravanu, který kromě DJ Stage a chillout zóny nabídne také kávu, drinky nebo street foodovou gastronomii.

Festival Inovujeme Plzeň se koná v TechTower Plzeň, začíná v 8:00 a trvá do 3. 6. do 18:00.
Návštěvníkům nabídne exkluzivní pohled na nejnovější projekty a trendy v oblasti umělé inteligence, autonomního řízení, elektromobility, robotiky a dalších inovací. Kromě expozic regionálních i zahraničních firem, univerzitních projektů a výzkumů, nabízí festival také FPV závody dronů a bohatý doprovodný program, který diváky rozhodně nezklame.

Živá hudba v Riegrovce vám bude hrát v pátek i v sobotu 2. - 3. 6. mezi 18:30 – 21:30.

Představení pro děti Jak si Míša hledal kamaráda uvádí v pátek 2. 6. v 9:00 a v 10:30 Divadlo Alfa.

Lenka Sýkorová – Stopy duše
První souborná výstava plzeňské výtvarnice Lenky Sýkorové vznikla pod kurátorským vedením Ivo Hucla. Výstava je koncipována jako stručný přehled autorčiných dosavadních tvůrčích východisek a pokus o nové průhledy do jejího díla. Přestože mnoho jejích grafik, maleb a kreseb je ozdobou četných soukromých sbírek, vyjma několika menších přehlídek nebyla její práce dosud souhrnněji představena. Shodou náhod se tato retrospektiva stává též výstavou jubilejní. Výstava je přístupná v čase od 10:00 do 18:00 ve výstavních prostorech DEPO2015. Komentovaná prohlídka a koncert formace Prabanda (Ústředna) začíná 2. 6. v 18:00.

METALFEST Open Air 2023 začíná v 18:00 v Amfiteátru Lochotín. Potrvá do 5. 6.

Divokej Bill zahraje v 19:00 v Prazdroji.
Jedna z nejpopulárnějších tuzemských kapel letos slaví čtvrtstoletí své existence a svým příznivcům vzkazuje „Bude to velký a divoký“! Turné k 25 letům na scéně nemine ani Plzeň. Kromě výběru toho nejlepšího z dosavadních desek zde kapela představí také skladby z chystaného nového osmého studiového alba!

Úspěšnou inscenaci podle slavného humoristického románu Klapzubova jedenáctka uvede v 19:00 Nová scéna DJKT.

Noc kostelů - 15. ročník speciálních prohlídek kostelů a modliteben
Více než stovka kostelů a modliteben se letos v Plzni a okolí zapojí do Noci kostelů. Všechny chystají program plný atraktivních nahlédnutí do jejich zákulisí. Jako obvykle se kostely nejen otevírají, ale také ožívají. Připraveny jsou prohlídky, kulturní program i bohoslužby. Kostely otevírají své brány a jindy nepřístupná zákoutí letos už popatnácté, a to pod mottem „Po světle dne totiž nastupuje NOC, kdežto žádné zlo nepřemůže moudrost“.
Z programu vybíráme:
Katedrála sv. Bartoloměje se těší na návštěvníky už od čtyř hodin odpoledne, kdy pozve návštěvníky mezi své zvony. O hodinu později otevře i svoji klenotnici. Další program tu nabídne kromě podvečerní bohoslužby také třeba koncert katedrální scholy, taneční vystoupení souboru Look Dance anebo představí katedrálu plnou nočního světla. Závěrečná modlitba za Plzeň katedrálu o půlnoci uzavře.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Františkánská ulice) odhalí, jaká tajemství skrývají skříně v sakristii, otevře bylinkovou čajovnu nebo chystá povídání o Vánocích v létě. Seznámíte se tu také s nemocničními kaplany nebo budete moci být svědky Dialogu varhaníků. Program začíná v 19:00 a končí o půlnoci.
Kostel západního sboru ČCE v Korandově sboru rozezní pět minut před šestou svůj zvon, čímž zahájí zdejší program. V něm je připravena třeba výtvarná dílna pro děti, Příběh pro děti o Mojžíšovi nebo pořad Varhany si povídají s dětmi. Na dospělé tu zase pamatují prohlídkovým okruhem nebo závěrečnou varhanní písní a slovem na cestu. Konec programu je ve 23:00.
Kostel sv. Jana Nepomuckého na Chodském náměstí připravil pátrací hru pro malé i velké, která odhalí jeho tajemství, podíváte se tu do věže, k varhanám i do sakristie a zahraje zde Codabrass kvintet. A čas zbyde i na kávu a dobré slovo. Program trvá od 19:00 do 22:00.
Kostel na Lochotíně přichystal od 17:00 Deskohraní a připraveni tu jsou si povídat o zdejším mateřském centru a školičce. Poslední prohlídky končí ve 22:00.
U Jiřího se zase bude povídat o Izraeli, proběhne prezentace života pana Chudáčka a dcer a těšit se můžete i na koncert. Volná prohlídka akci ukončí patnáct minut před půlnocí.
U Všech svatých na Roudné pozve Mája Kapustová a její přátelé na Výlet do světa hudby.
Kostel U Ježíška připomene, že patříval věhlasné zvonařské rodině Pernerů a jeho program se ponese v duchu zvonů a zvonění. A jako tradičně tu zazpívá i sbor Touch of Gospel.
V kostele v Křimicích budete moci ochutnat mešní víno nebo si prohlédnout práce studentů Zámečku.

Sobota 3. 6.

Trhy a bábovky pořádá Centrum Doubravka mezi 9:00 – 14:00.
Před obchodním domem Centrum se můžete těšit na regionální i nadregionální potraviny a také doprovodný program. Pokud rádi soutěžíte, neváhejte a přijďte. Máte doma zajímavou formu na bábovku?  Předveďte ji na akci Trhy a bábovky a můžete vyhrát soutěž o nejlepší bábovku.
Jak na to?
Upečte svou oblíbenou bábovku a přineste ji celou v den konání akce před obchodní dům Centrum na Doubravce do 10:00. Porota posoudí a ochutná všechny bábovky. Ve 14:00 se uskuteční vyhodnocení soutěže. V porotě zasedne například výtečná pekařka a autorka několika kuchařek Mirka Kuntzmannová, která je mimochodem doubravecká rodačka.

Matiné absolventů ZUŠ T. Brzkové v Plzni
Koncert začne v 10:30 Západočeská galerie v Plzni v Masných krámech.

Den dětí v Olympii – Den maskotů pořádá mezi 11:00 - 17:00 Olympia Plzeň.
Na děti čeká šest soutěžních stanovišť, spousta sladkých odměn, balonková výzdoba, tombola i tancování.

Oslavte Den dětí s muzikálem DJKT
V sobotu se vydejte s dětmi do parku za Plazou. Bude tam na ně čekat pohádková stezka s inscenací Co takhle svatba, princi?
Od 12:00 do 15:00 si mohou děti vyzkoušet 12 úkolů především z muzikálových disciplín – zpěv, tanec a herectví. Stanoviště je postupně provedou celou pohádkou Co takhle svatba, princi? a děti, které posbírají plný počet razítek, se mohou zúčastnit losování o hlavní výhru – vstupenky na pohádku Co takhle svatba, princi? Závěrem soutěžního odpoledne v 15:00 vystoupí i dvě královské dcery – princezna Babeta a princezna Brigita, jež všem poddaným zazpívají svou oblíbenou píseň.
Losování a předání cen se uskuteční v 16 :00 u Malé scény, kde se zájemci budou moci vyfotit i s vybranými protagonisty oblíbené pohádky.

Dětský den na Ranči Šídlovák aneb oslavme společně Den dětí...
Celý program probíhá mezi 14:00 - 17:00. Děti se můžou těšit na stanoviště s různými úkoly, nebude chybět ani malování na obličej, bude jezdit vláček Šídlováček, čeká vás statická ukázka hasičů, vystoupení Viva Gladius, zahraje skupina MHS a za pěkného počasí bude i pěna.

Komentovaná prohlídka úpravny vody na Homolce začíná ve 14:00 a pořádá ji pro vás VODÁRNA PLZEŇ a.s.

Prohlídka To nejlepší z Plzně
Na pravidelnou procházku s průvodcem po hlavních historických památkách se můžete vypravit od 15:30.

Báje a pověsti plzeňské je speciální komentovaná prohlídka, která začíná v 15:30.
Především pro děti je určená prohlídka Plzeňské báje a pověsti. Dozvědí se nejen to, jak se do městského znaku dostal velbloud, ale třeba i proč katedrálu postavili čerti, a ne zedníci, nebo kde se po Plzni potuluje bezhlavý rytíř.

Morava v Plzni – tak se jmenuje společný koncert pěveckých sborů, který začíná v 16:00 v Západočeské galerii v Plzni v Masných krámech.

Na obnovenou premiéru muzikálu Co takhle svatba, princi? jste zváni od 17:00 na Malou scénu DJKT.

Komedii Brouk v hlavě uvádí od 19:00 Velké divadlo.

Balet Ferdinand a Filipína začne v 19:00 na Nové scéně DJKT.

Premiéru komedie Úterní klub uvádí od 19:00 Théta v Divadle Dialog.
Dva přátelé se scházejí každé úterý v parku a hrají si na gentlemany ve stylu anglických klubů. Škála témat, která probírají, je opravdu pestrá. Jedním z nich je i otázka, jak by měla vypadat ideální žena. Odpověď ovšem není ani jednoznačná, ani snadná. Úterní gentlemani tedy přistoupí k zajímavému experimentu, v němž důležitou roli sehraje žena, která rozhodně ideální není. Bude jejich experiment úspěšný?

Neděle 4. 6.

Kytarové duo LA FRESA a jejich hosté zvou na svůj koncert od 10:30 do Masných krámů.

Nedělní dílny, oblíbený výtvarný workshop pro veřejnost, pro vás připravila mezi 13:00–17:00 Galerie města Plzně.

DĚTSKÝ DEN se slovanským obvodem začíná na Božkovském Ostrově v Plzni ve 13:00.
Děti se mohou těšit na malování na obličej, tvoření, stezku s úkoly nebo běžecké závody. Společně s rodiči si opečou buřty a od 14:00 zablbnou s Culinkou v rámci hudebně-pohybového pořadu "Culinka a tancohrátky".

Na pohádku Šťastný princ se můžete vypravit od 14:00 do Měšťanské besedy.
Rodinné představení pro diváky od pěti let je výpravnou inscenací, kterou připravilo Divadlo Lampion a Divadlo bratří Formanů na motivy příběhu Oscara Wildea. Dojemná pohádka vypráví o síle lásky, která se dokáže zcela obětovat. Za zdmi krásných paláců, kde se jen tančí, pije a snadno se žije, existuje svět docela jiný. Možná ošklivý, ale dost určitě opravdový. Uprostřed toho světa stojí nádherná zlatá socha prince, který má místo očí drahokamy. Princ shlíží každý den na bídu lidí, kterou za svého života nepoznal. Pomalu se blíží zima a vlaštovky odlétají na jih, až na jednu, jejíž soucitné srdce je nakonec silnější než touha po exotických teplých krajinách. Ale co princovo srdce olověné? Může se také rozeznít láskou a soucitem?

Prohlídka Velké synagogy s návštěvou věže je pro vás připravena mezi 15:30 – 17:00.
Během komentované prohlídky se seznámíte jak s průběhem výstavby a rekonstrukce synagogy, tak s historií Židovské obce v Plzni a prohlédnete si i novou stálou expozici Tady žili židé. Monumentální stavba má dvě 45metrové věže a vy se do jedné z nich na této prohlídce podíváte.

Derniéra muzikálu Elisabeth! Nová scéna DJKT uvádí poslední dvě představení úspěšné inscenace ve 14:00 a v 19:00.

Příliš drahý jed začíná v 19:00 na Malé scéně DJKT. V 18:30 proběhne ve foyer lektorský úvod.

Kulturní tipy: co přinese první červnový víkend? Ilustrační foto: Peggy Kýrová