Kulturní tipy: co přinese třetí březnový víkend?

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - čtvrtek, 14. březen 2024 18:00

Média

Dny se pomalu prodlužují, světla přibývá, a tak máme více chuti a energie na zábavu. Plzeň svým obyvatelům i návštěvníkům nabízí o víkendu rozmanité kulturní akce. Pojďme se podívat na některé z nich.

Pátek 15. 3.
15. března 2024 si připomínáme smutné 85. výročí od počátků německé okupace českých zemí a vzniku Protektorátu Čechy a Morava.
Vznik protektorátu znamenal zánik Československé republiky jako samostatného demokratického státu a nastolení totalitního systému. Začalo nejtemnější období české historie, kdy šlo o samotné bytí či nebytí českého národa. 

Festival La Primavera (salsa, bachata, kizomba, zouk) 9th edition
Jste srdečně zváni do Papírny Plzeň na 9. ročník úspěšného festivalu La Primavera (15. - 17. 3.).
Tanec v Plzni vás zve na 3 dny plné workshopů, party, zábavy a chvil s přáteli. Primaveru jsme připravili pro všechny, kteří se chtějí v tanci (salse, bachatě, kizombě a zouku) posunout dále. Mezinárodně uznávaní lektoři se sjedou do Plzně, aby s vámi strávili březnový víkend. Čeká vás 22 workshopů a 2 party.
Úroveň je od mírně pokročilých, měli byste tedy znát minimálně základní kroky a jednoduché figury, aby pro vás úroveň workshopů nebyla obtížná. Cílem festivalu je vás nejen zdokonalit v tancích, zažít festivalovou atmosféru, ale i posílit plzeňskou taneční komunitu, prohloubit vzájemné vztahy, navázat nová přátelství. La Primavera je známá pro rodinnou atmosféru, workshopy kde se klade důraz na to, aby vaše tancování posunuly o úroveň výš včetně techniky a zároveň abyste se celý víkend hodně bavili.

Pohádky ovčí babičky uvádí v 9:00 a v 10:30 Divadlo Alfa.
Pět příběhů o jednom beránkovi, který je chytřejší než tři vlci dohromady!
Asi jen málokdo se nikdy nesetkal s „Pohádkami ovčí babičky“, ať už v původní televizní, či později i knižní, podobě. Není divu, vždyť tento cyklus byl vůbec prvním kresleným večerníčkovským seriálem, a zároveň i prvním, jehož vypravěčkou byla nenapodobitelná a okouzlující Jiřina Bohdalová. Vznikl v roce 1966 v režii V. Bedřicha, který spolu s animátory rozhýbal černobílé kresby B. Šišky. Zanedlouho mu tedy bude 60 let! Vysílal se o rok později (tehdy ještě byl Večerníček na programu jen 3x týdně).
Seriál měl 13 dílů (kniha obsahuje 7 z nich). My jsme jich vybrali 5, abychom se dětem (i dříve narozeným) pokusili upomenout na veselé, dojemné, ale i napínavé příběhy beránka a jeho ovečky, na něž si trvale brousí zuby trojice vlků. Samozřejmě marně!
V divadle Alfa Vám ovčí babička převypráví pohádky: O chytrém beránkovi, O tom, proč se usmívá měsíček, Jak vlci vykopali sami sobě jámu, Beránek a falešní beránci a O tom velkém vlčím vystřelení. Všechny příběhy vám zahrajeme s přispěním nejrůznějších typů šitých loutek a herců v maskách. A abychom nezapomněli – „Pohádky ovčí babičky“ poprvé uvidíte barevně!
Inscenace je určena divákům od 3 let.

Kurz malby ArtMoment začne v 17:00 v Ústředně v DEPO2015.

Den hvězdáren a planetárií v Plzni si nenechte ujít od 18:00 ve Hvězdárně Plzeň, U Dráhy 11.
Při jasné obloze pozorování Měsíce, Jupitera, po setmění souhvězdí a objekty zimní oblohy. Třešničkou na dortu by se mohla stát kometa 12P/Pons-Brooks, která by v tomto období mohla být viditelná možná i pouhým okem!
A když bude ošklivě? Na obou hvězdárnách (Plzeň i Rokycany) bude připraven program „pod střechou“:
* prohlídka výstavních prostor
* umělá obloha v papírovém planetáriu (Plzeň), na plátně (Rokycany)
* procházka po Venuši a Mezinárodní kosmické stanici prostřednictvím virtuální reality
* malé překvapení pro ty, kteří stihnou navštívit obě hvězdárny

Muzikál Kozí válka má na programu v 19:00 Nová scéna DJKT.

Činohru Pravda uvede v 19:00 Velké divadlo. 

Štěpán Rak & Jan-Matěj Rak
Kytarista Štěpán Rak se svým synem Janem-Matějem vás potěší koncertem se smetanovským názvem Proč bychom se netěšili v Návštěvnickém centru Plzeňského Prazdroje od 19:00.

Kabát West + Lucie revival
„Troubit na trumpety by se nám líbilo“, „Má jí motorovou“, „Dotknu se ohně“, „Malá dáma“, „Medvídek“, „Pohoda“, „Ona ví“, „Bára“, „Zkamenělý dítě“, „Burlaci na Volze“ a celou řadu dalších obrovských hitů mají na svědomí dvě nejúspěšnější tuzemské skupiny posledních několika dekád – Kabát a Lucie. Díky revivalovým kapelám Kabát West a Lucie revival si je můžete vychutnat během jediného večera v pátek od 20:00 v plzeňské Šeříkovce.

Sobota 16. 3.

Modelářský svět
Druhý díl modelářské výstavy Modelářský svět se uskuteční 16. 3. - 17. 3. v prostorech Střediska volného času RADOVÁNEK na ulici Pallova v Plzni. Na výstavě budou ke shlédnutí stovky modelů nejrůznějších kategorií, například papírové modely (hrady, zámky, stavby, letadla, auta, ...) nebo plastikové modely (bojová technika, civilní vozy, dioramata, ...). Celou akci bude doprovázet i aktivní program pro všechny příchozí.
"Připravíme si pro vás modelářské dílny. Každý příchozí si bude moci vyzkoušet, jaké to je být modelářem. Pod vedením zkušených modelářů si sestavíte jednoduchý papírový nebo plastikový model. Dále bude připravena dílna se stavebnicemi COBI a MERKUR. K vidění bude i dopravní hřiště s RC modely. Pro zkušenější modeláře budeme mít připravené odborné workshopy a přednášky. Podrobný program budeme postupně zveřejňovat na tomto webu. Ať jste modelář nebo jen nadšenec, neváhejte si udělat o víkendu čas a přijít si za námi užít modelářský den," lákají pořadatelé.
Otevřeno je v sobotu mezi 9:00 - 17:00, v neděli 9:00 - 16:00. 

Egypt – tajemství pyramid
Přednáška A. Innemana začne v 9:00 v D klubu.

Vítání jara
V sobotu už bude na statku Lüftnerka uvítáno skutečné jaro a k tomu ještě bude otevřena Česká řeka a probuzen les. Od 10:00 je připraven bohatý zábavný, soutěžní a naučný program pro rodiny s dětmi.
Symbolické otevření České řeky vodníkem z Nýrské přehrady začne v 11:00.

Pohádky ovčí babičky uvádí v 15:00 Divadlo Alfa.

Premiéru detektivní komedie Kdo se nebojí uvádí Théta od 19:00 v Divadle Dialog.
Víkendový relaxační pobyt na venkově se záhy mění v podivnou hru. Je to stále ještě legrace, nebo je třeba se začít bát?
Pět neznámých lidí svedl osud dohromady a připravil jim víkend plný nástrah. Ale byl to opravdu osud? Charlotte, George, Timothy, Elliot a Lucy se ve víkendovém domě, který se změnil na past, pokoušejí přijít celé podivné záležitosti na kloub. A hlavně přežít. 

Obnovenou premiéru opery Jsem kněžna bláznů má na programu od 19:00 Malá scéna DJKT.
Komorní opera na motivy tvůrčího i soukromého života naší nejznámější spisovatelky. Božena Němcová sestupuje z piedestalu autorky povinné četby ze školních čítanek a ukazuje své lidské stránky. Autorkou hudby je Lenka Nota, pod libretem je podepsaná Olga Sommerová. Titul se na Malou scénu vrací v rámci Roku české hudby 2024, a to v pouhých třech reprízách, 16. a 27. března a 30. dubna. Začátek představení je vždy v 19:00.

Na oblíbené představení Klapzubova jedenáctka vás zve od 19:00 Nová scéna DJKT.

Balet Edith – vrabčák z předměstí začíná v 19:00 ve Velkém divadle.

MLADINA - Staročeský bál 2024!
Plzeňský lidový soubor MLADINA pořádá v sobotu ve 20:00 v Sokolovně Koterov STAROČESKÝ BÁL!
Očekávejte jako vždy skvělou zábavu! Nebude chybět originální předtančení, jedlá tombola, veselé soutěžení, půlnoční překvapení a rozhodně vydržte až do konce.... Utopenec bude!
Do skoku Vám bude hrát Robert Jíša a samozřejmě i muzika Mladiny.
"Vemte celou partu a přijďte si to s námi užít!" zve MLADINA.
Vstupenky objednávejte na tel.: +420 730 552 069, nebo na e-mailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Blaze Bayley (UK) + support Absolva (UK)
V rámci svého evropského turné zavítá do Plzně anglický heavy metalový zpěvák a skladatel Blaze Bayley, který se proslavil působením v legendární skupině Iron Maiden mezi lety 1993 a 1999. Kromě hitů ze své pestré diskografie představí na turné také skladby ze zbrusu nového alba „Circle Of Stone“, které vyšlo 23. února tohoto roku. Blaze patří dlouhodobě mezi nejaktivnější interprety na světové metalové scéně, pro kterého je muzika vše, což mimo jiné dokazuje i fakt, že na turné vyráží i přestože loni utrpěl infarkt. Jeho koncerty jsou vždy zárukou výjimečného zážitku a jinak tomu nebude ani tentokrát. Přesvědčit se o tom můžete v sobotu od 20:00 Šeříkovce.

Neděle 17. 3.
17. březen 2024 - Smrtná neděle
O Smrtné neděli se vynáší smrtka, Morana nebo také Mařena. Prastarý pohanský rituál má něco do sebe: můžete se rozloučit nejenom se zimou, ale symbolicky se vším, co vás trápí. Jaro pak přivítáte ve víru očistných rituálů a s novou energií.
17. březen - Den svatého Patrika
Důvodů k oslavám není nikdy dost, tak proč bychom 17. března nemohli společně s Iry slavit Den svatého Patrika? Věřte nebo ne, tenhle svátek slaví celý svět, a protože irského patrona provází zelená barva, nazeleno se přebarvuje kdeco – v Chicagu řeka, jinde zase sjezdovky. Pije se zelené pivo, jí se zelené housky a zeleně oblečení lidé si na tváře malují jetelové trojlístky. S jejich pomocí prý svatý Patrik pohanům vysvětloval princip svaté Trojice.

Jaromír Nohavica
Sólový recitál jednoho z našich nejznámějších písničkářů s kytarou a heligonkou sestavený nejen ze známých písní, ale i z aktuálních novinek z posledního alba Máma mi dala na krk klíč, si užijte ve Velkém sále Měšťanské besedy 17. 3. nebo 18. 3. (oba dny od 19:00).
Fanouškové Jarka Nohavici si již určitě zvykli, že jeho koncerty jsou samé překvapení, a vždy naprosto nově dramaturgicky sestavené a rozhodně se mají na co těšit ! Na současných koncertech Jarka doprovází na akordeon a piano vynikající muzikant z Varšavy Robert Kusmierski a na perkuse a bicí Pavel Plánka z Plzně.
Koncert je do 15-ti let nepřístupný!

Vítání jara v Plzni: vynášení „Morany“
Průvod od hlavní budovy Západočeského muzea v Plzni vyrazí směrem k soutoku Mže a Radbuzy v 10:00.

Festival humoru JÁRAČEST
Den plný zábavy a smíchu na počest Járy Cimrmana si užijete na jednodenním Festivalu humoru JÁRAČEST v Parkhotelu v Plzni. Čeká vás improvizační jízda s Partičkou (Suchánek, Genzer, Novotný, Kohák, Staněk), divadelní představení Dlouhý, Široký a Krátkozraký v podání divadla TRUS, koncert zpívajícího právníka Ivo Jahelky, stand up comedy s umělou inteligencí a další. Připraven bude i doprovodný program jako výstava kreslených vtipů, autogramiády nebo prodejní stánky. Festival se bude konat od 10:00 do 21:30.

Jednodenní seminář hormonální jógy | Plzeň
Jeden den a vaše tělo vám poděkuje! Přihlaste se na seminář hormonální jógové terapie (HJT) v neděli od 10:30 ve Studiu J+A - Pohybové studio Plzeň a objevte svoji vnitřní harmonii. Naučte se za jeden den sestavu cviků podle Dinah Rodrigues vedoucí ke zdraví těla i ducha.
HJT obsahuje speciální cviky na reaktivaci produkce a hlavně na harmonizaci hormonů, v důsledku čehož zmírňuje nebo odstraňuje nepříjemné doprovodné symptomy menopauzy a rovněž pomáhá při dalších problémech, jako jsou polycystické vaječníky, premenstruační syndrom či neplodnost.
Na kurzu si jednotlivé pozice naučíte tak, že je pak můžete cvičit samy, kdekoliv a kdykoliv! Samozřejmostí jsou skripta a podklady pro cvičení na doma.

Letem světem s kabaretem
Máte rádi kabaret? Pak přijďte ve 14:00 do Divadla Pluto!

Tři prasátka aneb Loupežnická pohádka
Divadlo pro děti připravila ve 14:30 a v 16:00 Měšťanská beseda v Divadélku JoNáš.
Pohádku o třech prasátkách, která si stavěla domečky, jistě většina diváků dobře zná… Ale tahle pohádka je jiná. Třetí domeček je postavený, prasátka v něm spokojeně žijí a vlk už dávno zapomněl, co tu vlastně kdysi chtěl. A prasátka si hospodaří, náramně dobře si vaří a upečou si borůvkový koláč! Vůně koláče ale probudí pět loupežníků, kteří bydlí v blízkém lese.
Vhodné pro děti od 3 let

Nedělní pohádkový expres
Divadlo pro děti a tvůrčí dílna začínají v 15:00 v Moving Station.

Čarodějky ze Salemu uvidíte od 16:00 na Nové scéně DJKT.

Balet Malá mořská víla má na programu v 17:00 Malá scéna DJKT. 

Komedii Tchýně na zabití uvádí SPODINA od 19:00 v Divadle Dialog.
Komedie o vztazích mezi tchýní a zetěm, snachou a tchýní, matkou a dcerou, synem a matkou, mezi mladými manžely a konečně (a hlavně) mezi tchýněmi samotnými.

Kulturní tipy: co přinese třetí březnový víkend? Ilustrační foto: ZČM Plzeň