Příběh Plzeňských filmových večerů se začal psát v roce 2020. "Tehdy byla doba covidu a nic se nesmělo pořádat. Před létem pak přišla nějaká první uvolnění a nám už naši věrní fanoušci psali, ať něco uděláme v létě. Měli chuť na kulturu," popsala důvod vzniku akce Eva Veruňková Košařová, ředitelka společnosti Film Servis Plzeň, která je pořadatelem Plzeňských filmových večerů. Promítání na venkovních netradičních místech se osvědčilo tak, že se od té doby koná každé léto a stále má více a více příznivců. "Mysleli jsme si, že tohle bude jen v době covidu, ale byli jsme tak strašně překvapeni reakcí, že jsme se rozhodli v tom pokračovat. Myslím si, že si každý najde to své," potvrdila Veruňková Košařová.
Filmy se budou promítat celkem na devíti místech o kapacitě od 50 míst až po 500 míst (v areálu Plzeňského Prazdroje). Nově jde o bistro Fred, Schovanou kavárnu, kde je kapacita nejnižší, a restauraci Roští. Celý koncept propojuje film s konkrétním místem, k němuž tematicky ladí a kde kino obvykle nenajdete. "Už v průběhu roku si píšeme filmy, které by se nám libíly. Pak už vybíráme konkrétní tituly. Snažíme se, aby se to hodilo k cílové skupině, která na dané místo chodí," popsala Veruňková Košařová. A tak se například bude hravý a místy velmi vtipný fiktivní dokument se spletitým dějem Daaaaaalí! francouzského režiséra a mistra absurdního humoru Quentina Dupieux promítat na dvorku Galerie města Plzně 25. července od 20:30 hodin. Na další pokračování Bridget Jonesové můžete zavítat 6. srpna do Bistra Fred. Pro milovníky napětí a hororů je jako stvořená projekce filmu Heretik s Hughem Grantem v hlavní roli, na kterou mohou zajít do Kafe Smetanka 13. srpna. Stylový mix thrilleru a muzikálu Emilia Pérez zasazený do drsné reality současného Mexika najde své útočiště 19. srpna ve Schované kavárně.
Hvězdně obsazenou komedii Kouzlo derby podle scénáře Petra Kolečka , v níž si zahráli Jiří Langmajer, Michal Dlouhý, Petra Nesvačilová, Ondřej Sokol, Martin Finger, Jitka Čvančarová, Michal Isteník a další, uvidí návštěvníci na několika místech. "V Restauraci Roští dokonce jako jedni z prvních diváků vůbec, na prostranství za DDM v Rokycanech a v Pivovaru Plzeňský Prazdroj," informoval výkonný ředitel festivalu Finále Plzeň Petr Veruněk s tím, že v pivovaru se bude promítat také filmový hit Vyšehrad Dvje, který nabídne pokračování příběhu svérázného fotbalisty Laviho. Další dvě projekce Vyšehradu se uskuteční v prostředí pivovarů Purkmistr a Plzeňský prazdroj, kde nebude nouze o čerstvě čepované pivo a dobré občerstvení.
Závěrečná projekce Plzeňských filmových večerů bude snová Parthenope režiséra Paola Sorrentina, která proběhne 3. září od 20 hodin v Kafe Smetanka. Projekce pro dospělé diváky probíhají pod širým nebem, po setmění, a za každého počasí. Organizátoři tedy doporučují přibalit si s sebou deku nebo teplejší oblečení.
Na své si přijdou rodiny s dětmi. Promítání ve stodole Selského dvora U Matoušů je věnované právě jim a začíná vždy v 19 hodin. Program nabízí v červenci například nejnovější pohádku Zlatovláska nebo animovanou adaptaci Pyšné princezny. V srpnu sem pak můžete zajít na dobrodružný animák Lišák a Zajda zachraňují les, milý i poučný snímek Panda a já, či na oceňovaný objev z loňských Cannes, Kočičí odyseu, která bez jediného slova vypráví dojemný příběh samotářské černé kočky. Rodinné projekce vyvrcholí 28. srpna promítáním filmu Rozzum v divočině, kterému bude od 18 hodin předcházet kreativní dílna, kde si mohou děti vyrobit vlastního robůtka a pak si na plátně užít příběh robotky Roz, která se ocitne v nečekané situaci.
Vstupenky za 150 Kč jsou k dispozici online od konce června na www.festivalfinale.cz nebo přímo na místě, a to hodinu před začátkem promítání. Na rodinná promítání v malebném Selském dvoře U Matoušů je pak k dispozici zvýhodněné vstupné, 110 Kč pro dospělé a 90 Kč pro děti do 12 let.