Letní olympiáda dětí a mládeže je za dveřmi, Plzeňský kraj vyslal početnou výpravu

Zveřejněno v Sport
Od - sobota, 25. červen 2022 14:02
Letní olympiáda dětí a mládeže je za dveřmi, Plzeňský kraj vyslal početnou výpravu Zahajovací ceremoniál v roce 2019. Foto: Plzeňský kraj

Celkem 262 sportovců a 48 trenérů bude čítat výprava Plzeňského kraje na Hrách X. letní olympiády dětí a mládeže, které odstartují v neděli 26. června v Olomouci. Soutěžit se bude ve dvacítce sportů. Premiéru zažijí šermíři.

Slavnostní zahájení letních olympijských her proběhne v neděli 26. června na Andrově stadionu SK Sigma Olomouc, zapálení olympijského ohně se ujme stříbrný oštěpař z Tokia Jakub Vadlejch. Vlajkonošem výpravy Plzeňského kraje bude bronzový triatlonista ze Sydney Jan Řehula. Výprava Plzeňského kraje čítá celkem 262 sportovců se 48 trenéry. Olympijské hry potrvají do 30. června, kdy je slavnostní zakončení her.

„Soutěžit se bude na sportovištích v Olomouci, Přerově, Kojetíně, Prostějově. Na programu her jsou tradiční olympijské sporty jako atletika, plavání, volejbal, basketbal, ale rovněž sporty neolympijské jako např. orientační běh či taneční sport. Premiéru má jeden z nejstarších olympijských sportů – šerm. Věřím, že nejdůležitějším, co letní hry sportovcům přináší, je atmosféra olympiády a hry v duchu fair play,“ říká hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták.

Olympijských her se účastní sportovci ve věku 11 – 17 let, soutěží se celkem ve 20 sportech. Na letošní hry je zapsáno 3 539 sportovců na 73 disciplín.

Jubilejní olympijské hry dětí a mládeže hostí Olomoucký kraj, kde se ODM konala naposledy v roce 2011. Poprvé bude na letních hrách šerm. První mládežnická olympiáda proběhla v roce 2003. Hry mají letní a zimní variantu, ve kterých se střídají. Olomoucký kraj si zvolil jubilejní desátý ročník, přičemž letní olympiáda zde proběhne už podruhé.