Levičák, který má podporu pravice. Středula může být příští prezident

Zveřejněno v Politika
Od - čtvrtek, 19. květen 2022 06:51
Levičák, který má podporu pravice. Středula může být příští prezident Foto: J. Turek/facebook J. Středula

Nečekané podpoře se těší kandidát na příští hlavu státu – šéf odborářů Josef Středula. Podpořil ho nejen Miloš Zeman, ale dokonce i Miroslav Kalousek. Šéf odborářů se tak okamžitě stal horkým adeptem na příštího prezidenta.

Středulu ke kandidatuře na Hrad v dubnu vyzval současný prezident Miloš Zeman. Netrvalo dlouho a Středula kandidaturu na začátku května potvrdil.

„Budu se ucházet o podporu občanů ČR, abych mohl kandidovat na prezidenta ČR jako občanský kandidát,“ vzkázal na sociální síti Twitter, na které má už 19 tisíc sledujících.

„Vždycky to byl levičák“

Středula je silným kandidátem, který má podporu především na levé ose politického spektra. O to zvláštnější je, že ho podpořil i pravicový politik Miroslav Kalousek, který nakonec vlastní kandidaturu na Hrad vzdal kvůli malým šancím na úspěch.

„Vždycky to byl levičák a chtěl pro ekonomiku neúnosné výhody pro zaměstnance. Nikdy to nebyl komunista, vždycky ctil naše euroatlantické směřování, je demokrat a ctí Ústavu. Jeho přátelské a profesní kontakty jsou na Západě, ne v Rusku,“ vzkázal Kalousek.

Co tím chtěl Kalousek říct? V podstatě vymezil Středulu nejen vůči Miloši Zemanovi, ale také proti dalšímu možnému kandidátovi na Hrad – generálu Petru Pavlovi. Právě tomu je vyčítáno, že byl v minulosti členem KSČ, ze které pak v prosinci 1989 vystoupil.

Kritizuje Fialu i Babiše

Středula se staví do opozice vůči současné vládě Petra Fialy. Kritizuje ale i Andreje Babiše, který rovněž může kandidovat v prezidentských volbách.

„Svým neuváženým chováním v oblasti daní připravil rozpočet jen letos o zhruba 200 miliard korun. Další stamiliardy podle Nejvyššího kontrolního úřadu vloni rozházel zbytečně za věci nesouvisející s covidem,“ řekl na adresu minulého premiéra a šéfa hnutí ANO.

Fialově vládě zase vyčetl, že ohrožuje sociální smír: „Vládo Petra Fialy, proberte se prosím dřív, než bude pozdě. Inflace 14,2 % nejvíce od roku 1993! Důchody naštěstí musíte zvýšit ze zákona, ale co samoživitelky, příjemci dávek, lidé postižení energetickou chudobou, ale i firmy?“

Sebevědomí mu nechybí

Dokazuje to, že Středula je sebevědomým kandidátem, který se nebojí kritizovat jakéhokoliv politika. Jeho výhodou je, že vystupuje jako zástupce občanů právě vůči politickým garniturám a má s tím bohaté zkušenosti. Navíc by jako levičák byl protiváhou k současné pravicové vládě.

Svou kandidaturu Středula založil na sbírání podpisů občanů. Získat jich musí 50 tisíc. S jejich sběrem už mu od května pomáhají mladí sociální demokraté. Prezidentské volby čekají Českou republiku hned na začátku příštího roku. Jejich přesný termín dosud nebyl vyhlášen.

*Josef Středula se narodil v roce 1967 v Opavě, kde absolvoval Střední průmyslovou školu strojnickou v Opavě. Po studiu nastoupil do vítkovických železáren, kde byl údržbářem válcovací trati. Po revoluci se podílel na přeměně Revolučního odborového hnutí (ROH) ve standardní odbory. Od roku 2014 je předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů.