Home Zpravodajství Hlavní zprávy Levý břeh Mže...

Levý břeh Mže v Plzni ožil díky Festivalu Náplavka k světu. 0.2

Akce hnutí Fotbal pro rozvoj uzavřela úspěšný festival Náplavka k světu. 0.2, který se více než měsíc konal na břehu řeky Mže od Rooseveltova mostu po lávku pro pěší na Roudnou.

Poslední odpoledne a večer v rámci hnutí patřil především akci Fotbal pro rozvoj neziskové organizace Ponton s vyhodnocením fotbalového turnaje, kterého se na hřišti u Domu dětí ve Štruncových sadech zúčastnilo devět týmů z celého Plzeňského kraje.

foto: V. Čermák

Akce hnutí Fotbal pro rozvoj v rámci měsíční kampaně zavítala po Ostravě, Praze, Chebu a Karlových Varech do Plzně. Hlavními charakteristikami tohoto hnutí je FAIR PLAY A RESPEKT, jeho protagonisté ve fotbale například nepotřebují rozhodčí. Nikdy nehledí na pohlaví či věk a barvu kůže.

Součástí odpoledního programu byly i sportovní workshopy na Náplavce, např workshop k zhotovování míčů. Pak následoval podvečerní a hudební program, ve kterém vystoupily skupiny Dívčí taneční skupina Český západ, Kokiband, Black Ass a další.

Fotbal pro rozvoj tak byl poslední akce letošního festivalu. Po vzoru mnoha evropských metropolí, kde jsou náplavky využívány jako relaxační zóny, jsou podobné snahy v Plzni realizovány už pátý rok. Občanské hnutí K světu vnímá náplavky jako jedinečné místo vhodné k odpočinku i aktivnímu trávení volného času a k zatraktivnění nevyužívaného veřejného prostoru a vdechnout tak život centru Plzně. Města a sídla od počátků vznikala u řek a je přirozené prostory kolem nich využívat. Náplavka k světu představuje jakýsi „návrat ke kořenům“. Že se záměr podařilo naplnit, potvrdila v rámci závěrečného odpoledne a večera festivalu koordinátorka festivalu Hana Boříková, která  mimo jiné uvedla, že se letos pozornost zaměřila více na sportovní využití tohoto úseku a také poskytnutí servisu rodičům, kteří na Náplavku zavítali se svými dětmi. Nechyběly však ani oblíbené  pravidelné tančírny nebo koncerty. Festival Náplavka k světu. 0.2 zahájil svůj program už v pátek 26.5., kdy festival hostil velmi úspěšný Brewstock – festival řemeslných minipivovarů s jednoznačně velmi kvalitní účastí nejen českých, ale i zahraničních hvězd v oboru.