×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

Lumír Aschenbrenner: Pro „Pandu“ ruku nezvednu

Zveřejněno v Politika
Od - čtvrtek, 10. únor 2022 15:07
Lumír Aschenbrenner: Pro „Pandu“ ruku nezvednu Lumír Aschenbrenner. Foto: Senát ČR

Vládní novela pandemického zákona přichází o podporu i ve vlastních řadách. Nepodpoří ji také plzeňský politik a senátor za ODS Lumír Aschenbrenner, podle kterého je důvodů, proč by novela neměla spatřit světlo světa, hned několik.

LA panda

Na horkou půdu ve čtvrtek ráno přišel ministr zdravotnictví Vlastimil Válek z TOP 09. V horní komoře parlamentu má obhájit potřebu vládní novely pandemického zákona, proti které se ale staví i politici z tábora vládních stran. Jedním z nich je Lumír Aschenbrenner. Ten podle svých slov dostal už několik tisíc výzev, aby zákon nepodpořil.

„Snažím se odpovídat alespoň na ty z Plzně, ale i to je "sisyfovská práce". Výzev slušných i jiných. Někdy se jedná spíše o výhrůžky. Ani jednoho, ani druhého není v mém případě potřeba. Nepodpořit pandemický zákon jsem totiž rozhodnut od samého počátku,“ řekl.

Podle Aschenbrennera jsou tři důvody, proč takzvanou „Pandu“ nepodpořit. Prvním je problematické použití režimu "legislativní nouze". Druhým pak to, že by pro občany tak důležitý zákon měl být alespoň nějakým způsobem podpořen či tolerován opozicí.

„Třetím, ale nejdůležitějším důvodem je, že obsah zákona nebyl srozumitelně prezentován a odůvodněn občanům naší republiky,“ uvedl senátor a starosta Slovan.

Stejně jako on bude hlasovat teplický primátor a senátor Hynek Hanza, rovněž člen ODS.

„Víte dobře, že odjakživa prosazuji maximální svobodu a současně odpovědnost každého jednotlivce a věřím, že lidé se umí chovat zodpovědně a správně se rozhodovat. A dále, že zákony mají být jasné a vymahatelné, a pokud takové nejsou, tak by prostě neměly být, protože pak neplní svůj účel,“ vzkázal před hlasováním Hanza.

Minstr hrál při jednání karty a pohrozil nouzovým stavem

Během čtvrtečního jednání si navíc Vlastimil Válek vysloužil od řady senátorů ostrou kritiku. Jak se totiž ukázalo, v době, kdy se novela projednávala, hrál na svém telefonu karty.

V případě, že by ministr v Senátu neuspěl a senátoři by novelu odmítli, neznamenalo by to ještě nutně její konec. Veto horní komory by totiž mohla přehlasovat Sněmovna. Novela má navíc podporu prezidenta Miloše Zemana, který už informoval, že ji podepíše.

Pokud by ale ani tehdy předloha zákona neprošla, je ministr zdravotnictví Vlastimil Válek připraven znovu požádat o vyhlášení nouzového stavu. Cílem je podle Válka zajistit ochranu těch, kteří ochranu před covidem potřebují.