Marie Osvaldová
Do kostnice šumavského kostela na Mouřenci se po 35 letech vrátila jedna z lebek
Po 35 letech se do kostnice u kostela svatého Mořice na šumavském Mouřenci vrátila jedna lebka z tamní kostnice. Za minulého režimu kostel chátral a kostnice s tisíci lidskými kosterními ostatky byla volně přístupná. Lidé si z ní nezřídka odnášeli jako suvenýr lebky či kosti. Nyní po desetiletích vrátil muž z Prahy lebku, kterou si jako asi dvacetiletý odnesl při výletu na letní rekreaci.
Lebku přinesl pan Karel z Prahy. „Je to asi 35 let. Byli jsme tady na rodinném výletě s ROH. Prohlédli jsme si tehdy i kostnici, která byla volně přístupná a když jsme odcházeli přes les, tak si tam děti hrály a měly tam sadu kostí a lebku, tak jsem jim tu lebku sebral v domnění, že se sem ještě někdy vrátíme. Vrátili jsme se až teď,“ vyprávěl o víkendu při návštěvě Mouřence Karel, kterému bylo tehdy před lety 20 let.
„Lebku, která prý patřila ženě, jsem si upravil, protože se částečně rozpadala, vyčistil jsem ji peroxidem vodíku a nalakoval a rok dva jsem ji měl na stole. Na dva roky si ji zapůjčila mladá medička pro studijní účely a od té doby byla u nás doma. Vždy jednou za rok jsem tu lebku vzal do ruky s tím, jestli už doba nazrála, abych ji vrátil zpátky tam, kam patří a kde má i zbytek,“ vypráví Karel a dodává: „Myslím, že věkem k tomu člověk dospěje. Tedy, že když si něco vezme, že to pak zase má vrátit tam, kam to patří. Lebku Karel o víkendu uložil zpátky do kostnice. „Je to ulehčení, úleva. Necítím, že bych něco ztrácel. Vrátit sem tu lebku byl závazek. Teď je splněný,“ uzavřel Karel.
„Jsem rád, že se lebka vrátila na své místo a přeju si, aby ji teď už konečně čekal věčný odpočinek a aby už zůstala na svém místě. Bylo moc špatné, když lidé v minulosti kosti a lebky z kostnice odnášeli. Kostnice je jeden velký hrob, jsou v něm ostatky našich předků, které si zaslouží úctu a klid. Nejsou to žádné suvenýry. Vítáme a i v budoucnu přivítáme každého, kdo se rozhodne vrátit na Mouřenec něco, co tam kdysi sebral. Jeho svědomí se určitě uleví, nás to potěší a Mouřenci to pomůže ke kráse a k obnově,“ říká Lukáš Milota ze spolku Přátelé Mouřence, který se o kostel s kostnici už řadu let stará.
Není to poprvé, kdy se na Mouřenec něco vrátilo. „Jednu mouřeneckou lebku už nám před lety po 47 letech přivezl pán z Třebíče. V roce 1968 si ji vzal, když byl na Šumavě na vojně a pak ji měli s manželkou doma. Další pán vrátil před lety do kostela 3 srdce z mouřeneckých zvonů. Do té doby je měli na rodinné chalupě. Podařilo se nám také vydražit na aukčním portálu kdysi ukradená dvířka z našeho oltáře. Kéž je těch mouřeneckých návratů co nejvíce,“ přeje si Lukáš Milota.
Žena našla protitankovou střelu. Na Klatovsku zasahoval pyrotechnik
Nedaleko obce Poleň na Klatovsku našla žena podezřelou munici. Přivolaný pyrotechnik pak zjistil, že se jedná o protitankovou střelu.
Žena oznámila nález podezřelého předmětu v pondělí odpoledne u obce Poleň na Klatovsku. "Na místo vyjeli policisté z obvodního oddělení ve Švihově a byl přivolán i policejní pyrotechnik. Po ohledání nalezeného předmětu bylo zjištěno, že se jedná o cvičnou protitankovou střelu, kterou pyrotechnik převzal a odvezl k likvidaci," upřesnila policejní mluvčí Dana Ladmanová.
Více než polovina obyvatel kraje, kteří se mohou očkovat, už má očkování ukončené
Ukončené očkování druhou dávkou má více než polovina obyvatel Plzeňského kraje, kteří se mohou nechat očkovat. Hranice 300 000 očkovaných byla v kraji překonána na počátku tohoto týdne. Informovala o tom mluvčí kraje Eva Mertlová.
Do úterý 24. srpna bylo v Plzeňském kraji oběma dávkami naočkováno 302 157 osob. Hranice 300 000 naočkovaných byla překročena v neděli 22. 8. 2021. "Počet naočkovaných druhou dávkou přesahuje více než polovinu obyvatel kraje, kteří se mohou očkovat (520 000 obyvatel 12+). V kategorii 12+ má ukončené očkování 3 941 dětí," potvrdila Mertlová.
Očkování bez registrace odstartovalo v Plzeňském kraji 19. července prostřednictvím mobilních týmů na severním Plzeňsku a Tachovsku. "V současné době očkuje v kraji celkem sedm mobilních týmů, které jsou postaveny tak, aby byly pokryty jednotlivé okresy," podotkla Mertlová. V uplynulých dnech očkoval mobilní tým Domažlické nemocnice ve spolupráci přímo se starosty obcí v Kladrubech, Chodové Plané, Hostouni, Hošťce, ve Stráži a v Rozvadově, kde během dvou dnů bylo naočkováno bez předchozí registrace 107 osob vakcínami Janssen a Pfizer. V následujících dnech se domažličtí chystají do Kdyně, Pocinovic a Libkova. Tým EUC kliniky naočkoval v obcích a také u zaměstnavatelů od 1. srpna celkem 372 lidí. Všechny mobilní týmy komunikují se starosty a průběžně přidávají výjezdová stanoviště. Celkem zatím naočkovaly mobilní týmy první dávkou 725 osob.
„Jsem velmi ráda, že spolupráce se starosty se stejně jako v jarním období i nyní daří. Postavili jsme mobilní týmy, které starostové mohou využít, aby nabídli svým lidem očkování. Považuji tuto možnost za dobrou alternativu všem, kteří mají komplikovanou možnost dopravy do většího centra, nebo jim v současné době končí ochranná doba po prodělaném onemocnění a o očkování mají zájem,“ říká hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová.
Bez registrace od 23. července očkují také stávající očkovací centra v celém kraji. V současné době většina center nabízí očkování bez registrace v rámci provozních hodin, které jsou vždy uvedeny na webových stránkách Nemocnic Plzeňského kraje a jednotlivých center. Velkokapacitní očkovací centrum v Plzni očkuje pouze v sobotu.
Ve všech očkovacích centrech bylo podle Mertlové naočkováno k 21. srpnu 5087 osob, z toho v pátek 20. 8. a v sobotu 21. 8. bylo naočkováno v centrech 705 osob. „V současné době je pro řadu lidí přístupnější očkování bez nutnosti předchozí registrace. Proto budeme pokračovat v těchto možnostech tak, aby přístup k očkování měli všichni, kteří o něj mají zájem. Věřím, že proočkovanost bude i nadále stoupat a i když se budu opakovat, je to jedna z cest, jak se vrátit k normálnímu životu. Důležité je mít k očkování informace a nebát se ptát. V našich centrech jsou připraveni pomoci každému,“ doplňuje hejtmanka Ilona Mauritzová.
Policie obvinila muže, který na jaře točil video na covidovém oddělení FN Plzeň
Z šíření poplašné zprávy a pomluvy obvinili plzeňští kriminalisté třiašedesátiletého muže, který letos v polovině března natáčel video na covidovém oddělení plzeňské fakultní nemocnice. Více než tříhodinový pořad umístil na internet. V nahrávce se mimo jiné dožadoval, aby lékaři podali jeho matce lék ivermektin. Ve videu tvrdil, že lékaři nechávají covidové pacienty umírat, protože jim tento lék nechtějí podávat. Protože pomluvy a šíření poplašné zprávy se dopustil v době nouzového stavu, hrozí muži stíhanému na svobodě až osmileté vězení, řekla policejní mluvčí Veronika Hokrová.
"Vyšetřováním případu bylo zjištěno, že zveřejněné zvukové i obrazové záznamy pořízené obviněným jsou způsobilé způsobit nebezpečí vážného znepokojení alespoň části obyvatelstva tím, že rozšiřují poplašnou zprávu o interním chodu na pracovišti ve zdravotnickém zařízení a dále svým jednáním měl způsobit újmu na dobrém jménu lékařského personálu," uvedla mluvčí.
Muže pustili zdravotníci v době vrcholící pandemie na covidové oddělení za jeho matkou, která byla ve velmi špatném stavu. Sám v nahrávce připustil, že ho za ní pustili, aby se s ní rozloučil, protože umírala. Už před nákazou covidem byla podle něj po mrtvici na polovinu těla ochrnutá. Podle jeho tvrzení ale nemusela na covid umírat, kdyby jí lékaři podali ivermektin. Na oddělení muž začal tajně natáčet videa zdravotníků, své matky, která už téměř nekomunikovala, i dalších pacientů. Neustále se domáhal toho, aby matce lék okamžitě podali. Zdravotníci se mu například marně snažili vysvětlit, že ženě akutně selhávají ledviny a v takovém případě lék nelze podat. Podání léku se domáhal i podle zveřejněné nahrávky telefonátu u přednosty kliniky. I ten se mu snažil vysvětlit, že účinnost léku není prokázaná a nejsou prokazatelné výsledky ani doporučení odborných společností. Muž ale tvrdí, že je účinný. "Na to nepotřebuji být lékař, abych toto věděl," uvedl.
Proti zveřejněnému videu se hned v březnu ohradil ředitel FN Plzeň Václav Šimánek a uvedl, že nemocnice podala na jeho autora trestní oznámení. "Svým chováním zneužil důvěru všech přítomných, protože na oddělení pořídil nahrávky bez souhlasu zaměstnanců a o co hůře, i bez souhlasu vyobrazených pacientů. Nahrávky následně sestříhal a zveřejnil s cílem poškodit dobré jméno Fakultní nemocnice Plzeň," uvedl tehdy v prohlášení Šimánek. Autor videa podle něj šířil nepravdivý údaj o zabíjení nemocných, několikrát obvinil zaměstnance FN z trestných činů, což může vážně ohrozit vážnost nemocnice a znepokojit občany. "Zdravotníci jsou (stejně jako mnoho dalších občanů ČR) již fyzicky a psychicky vyčerpaní, ale přesto odvádí stoprocentní výkon ve prospěch pacientů. O to více pak cítí velkou frustraci, pokud jim lidé nedůvěřují a snaží se mnohdy i silou donutit odborníky k jinému druhu léčby či péče a berou tzv. 'zákon do vlastních rukou'," uvedl v březnu ředitel nemocnice.
čtk
Nominace do reprezentace: Šilhavý povolal z Plzně nováčka i zkušeného stopera
Trenér Jaroslav Šilhavý povolal na nadcházející reprezentační sraz a zápasy s Běloruskem, v Belgii a s Ukrajinou dva fotbalisty Viktorie Plzeň. Vůbec poprvé se v nominaci objevil krajní bek Milan Havel, druhým Západočechem je jeho kolega z obrany Jakub Brabec.
Doubravka ocenila na Sportmanii Plzeň legendy i talenty
Sportovní legendy i talenty ocenilo vedení městského obvodu Plzeň 4. Slavností ceremoniál proběhl na Dni se Čtyřkou, který se konal v rámci právě probíhající Sportmanie za OC Plzeň Plaza. Předání cen doprovodila autogramiáda dvou běžkyň a účastnic olympiády v Tokiu Kristiiny Mäki a Terezy Hrochové a hokejistů HC Škoda Plzeň.
„Vážíme si mladých talentů i legendárních sportovců, kteří sportu zasvětili život, a nyní své znalosti v roli trenérů předávají dalším generacím. Patří jim za to velká poklona a já mám velkou radost, že jsme zástupce obou kategorií mohli přivítat na Sportmanii a na pódiu jim poděkovat za jejich obrovské nasazení a skvělou reprezentaci nejen našeho obvodu, ale celého českého sportu,“ říká starosta čtvrtého plzeňského obvodu Tomáš Soukup (ANO).
Za celoživotní přínos v oblasti sportu vedení obvodu ocenilo bývalého atleta a úspěšného trenéra Jiřího Henžlíka, který je občanem Doubravky již od roku 1969. Jiří Henžlík se věnoval především hodu kladivem, během své trenérské kariéry pak přivedl na svět řadu úspěšných sportovců. Do trenérského důchodu odešel ve svých 85 letech v roce 2019.
„Ze sportovních legend jsme ocenili také bývalého hokejistu extraligové Škodovky a dnes hokejového trenéra Milana Voláka, který v Plzni na začátku devadesátých let hrával v útoku s Martinem Strakou a Radkem Kampfem. Z mladých talentů, kteří mají vztah k Doubravce, jsme předali ocenění běžci na lyžích Ondřeji Zunovi. Jsem moc rád, že se tak stalo právě na Sportmanii, která skvěle propaguje sport a ukazuje i sporty, které mnozí z nás ani neznají. Mládí a sport prostě patří k sobě,“ říká místostarosta obvodu Zdeněk Mádr (ODS).
Zatímco sportovním legendám vedení obvodu věnovalo dárkové koše a pamětní listy, sportovec Ondřej Zuna obdržel dárkový poukaz na sportovní potřeby. Všichni ocenění obdrželi také knihu o historii městského obvodu Plzeň 4 od nakladatelství Starý most a propagační předměty. Jak se na Čtyřce sportuje, potvrzují slova Ondřeje Zuny.
„Hodně využívám toho, že bydlím blízko Chlumu, na kterém je dost nepříjemných kopců, které se dají vybíhat ze všech možných úhlů. I na takto relativně malém kopci si člověk může dát pořádně do těla. V okolí je i spousta přírody,“ svěřil se Ondřej Zuna, jehož nebližším cílem je účast na mistrovství světa juniorů, kde chce zabojovat o co nejvyšší umístění.
Slavnostní ceremoniál a ocenění sportovců městského obvodu Plzeň 4 se na Sportmanii konalo druhým rokem a pomalu se stává tradicí. Předání cen se zúčastnili také bývalý špičkový házenkář a zástupce Nadačního fondu západočeských olympioniků Vladimír Haber, místostarosta Václav Beran a místostarostka Lenka Kočová. Čtvrtý obvod dodatečně ocení také atletku Lindu Suchou, která se z předání cen omluvila.
Drama na vlakovém nádraží. Žena zkolabovala v nádražní hale
Třiašedesátiletá žena zkolabovala v pondělí v odpoledních hodinách v nádražní hale vlakového nádraží. Život ji zachránili strážníci, kteří byli v blízkosti a okamžitě začali seniorku resuscitovat.
O velkém štěstí může mluvit třiašedesátiletá žena, která v pondělí na vlakovém nádraží omdlela a upadla do bezvědomí. Poblíž ní se toti nacházela hlídka strážníků, která okamžitě zasáhla. "Poskytli ženě nezbytnou první pomoc, díky níž se záhy z bezvědomí probrala," potvrdila mluvčí strážníků Jana Pužmanová. Ženu si pak už při vědomí převzali do péče přivolaní záchranáři.
Srážka terénního auta a kamionu uzavřela silnici na Klatovsku
Všechny záchranné složky vyjížděly v úterý dopoledne k nehodě, která se stala na silnici I/22 u Zavlekova. Dva lidé utrpěli při střetu terénního pick-upu s kamionem zranění.
Nehoda se stala podle záchranářů za Zavlekovem ve směru na Nalžovské Hory. "Jednu osobu jsme vyprostili. Komunikace I/22 je v oblasti u rybníku Hnáň uzavřena," uvedl mluvčí hasičů Petr Poncar.
Zranění utrpěly dvě osoby. "Letecky z místa nehody transportujeme muže ročník 1980 se středně těžkým zraněním na urgentní příjem FN Plzeň. Pozemní cestou pak ženu ročník 1976 do Klatovské nemocnice s lehkým zraněním," doplnila Andrea Divišová ze Záchranné služby Plzeňského kraje.
Plzeňský kraj vyvěsil na svoji budovu ukrajinskou vlajku
Plzeňský kraj vyvěsil na svou budovu ve Škroupově ulici ukrajinskou vlajku. Připomíná tím 30. výročí vyhlášení nezávislosti Ukrajiny. Informovala o tom mluvčí kraje Eva Mertlová.
Vyvěšení ukrajinské vlajky schválila Rada Plzeňského kraje na svém jednání v pondělí 23. srpna. Členové krajské rady se rozhodli vyjádřit sounáležitost a podporu občanům Ukrajiny a ukrajinské národnostní menšině v ČR u příležitosti vyhlášení nezávislosti Ukrajiny 24. srpna 1991.
Plzeňský kraj byl osloven předsedou sdružení Ukrajinská iniciativa v České republice, zda by byla možnost za Plzeňský kraj symbolicky podpořit nezávislost Ukrajiny právě vyvěšením ukrajinské vlajky na budově u příležitosti významného výročí tohoto státu. Podpora demokratizačního procesu na Ukrajině je podle zástupců ukrajinské iniciativy v zájmu ukrajinské národnostní menšiny v ČR.
Plzeňský kraj v letošním roce symbolicky podpořil vyvěšením tibetské vlajky čínskou anexi Tibetu, povstání Tibeťanů a jeho krvavé potlačení a dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu.
Bundy a deštníky zatím neodložíme. Kdy se počasí vrátí k normálu?
Ochlazování z předchozího týdne bude pokračovat a až do konce měsíce srpna nás bude doprovázet chladné počasí. Zlepšení pak nemá přijít ani na začátku září.
Podle meteorologů se budou teploty zvyšovat až od 6. září, kdy se dostanou na hodnoty obvyklé pro tuto roční dobu. Kolem poloviny září by mělo být počasí teplotně průměrné až podprůměrné. "Předpokládáme, že období od 23. srpna do 19. září bude na našem území jako celek teplotně podprůměrné. Z hlediska celkového množství srážek předpokládáme, že období od 23. srpna do konce druhé dekády v září by mělo být na území ČR jako celek průměrné," uvedli meteorologové.
Až do konce srpna se očekává počasí s velkou oblačností a s četnými srážkami většinou ve formě deště a přeháněk. Nejvíce srážek spadne v prvním předpovědním týdnu, na přelomu srpna a září budou postupně slábnout a nejméně srážek je očekáváno v týdnu od 6. do 12. září. V tomto týdnu by mělo být i méně oblačnosti, ráno už ale s místními mlhami. V závěru předpovědního období by měly být srážky průměrné.