Marie Osvaldová

Marie Osvaldová

Otřesný případ týrání zvířete vyšetřují policisté na Klatovsku. Zatím neznámý pachatel zanechal zraněnou fenku uvázanou na ulici.

V prostranství u postranního vstupu na vlakové a autobusové nádraží vyroste do konce dubna 2021 kontejnerové městečko. Jeho dominantou bude nové infocentrum s vyhlídkovou věží, chybět nebudou ani gastro provozy, terasy, zeleň a sociální zázemí. Dosavadní neřešený veřejný prostor Sirková – Šumavská se má po dokončení stát novou atraktivní bránou do západočeské metropole. 

Potravinová sbírka Nový začátek, kterou zorganizoval v době od 15. do 26. března Odbor sociálních služeb Magistrátu města Plzně pro rodiny v krizi, samoživitelky, samoživitele a rodiny s více dětmi, předčila všechna očekávání. Dárci věnovali potřebným přes dvě tuny trvanlivých potravin, sladkostí, ingrediencí na pečení a drogistického zboží. Shromážděné dary odvezli zaměstnanci odboru společně s městskými policisty do azylových domů, klientům sociálního bydlení i vícečetným rodinám v gesci magistrátního odboru sociální péče.

V Plzeňském kraji potvrdily v pondělí testy 340 nových případů koronaviru, což je o 30 procent méně než předchozí pondělí, kdy jich bylo 481. Pokračuje tak mírný pokles nových případů, vyplývá ze statistik ministerstva zdravotnictví. S menšími denními přírůstky nových případů se mírně ulevuje také dosud přeplněným nemocnicím v kraji.

Vybíráte zahradní skleník? Nejspíše chcete vědět, na co dát při výběru pozor, aby vám skleník nějaký ten čas vydržel a hlavně abyste z něho měli kýžený užitek. Ať už jste začátečník či zkušený zahrádkář, volbu zahradního skleníku je vždy potřeba důkladně promyslet. Existuje mnoho tvarů, velikostí a typů, které možnosti vaší volby výrazně rozšiřují, zároveň ji ovšem dělají i o trochu náročnější. 

Při výřezu dřeva v lese u Holýšova se s mužem převrátil traktor. Řidič zůstal zaklíněný pod strojem, i přes pomoc záchranných složek nehodu nepřežil.

Plzeňští zastupitelé schválili první letošní změnu územního plánu. Největšími novinkami jsou přeměna plochy bývalé železnice v úseku mezi Plzní a Chrástem, půjde o přírodní oblast, kde může být třeba cyklostezka. Tato železniční trať po zprovoznění železničního tunelu pod vrchem Chlum za Plzní v listopadu 2018 pozbyla významu. Další významnou změnou je úprava největšího kruhového objezdu ve městě - Rondelu na Karlovarské třídě. 

Pořádnou dávkou trpělivosti a opatrnosti se musí začátkem dubna vyzbrojit řidiči v Plzni. V jeden den a ve stejnou dobu budou mimo provoz světelná signalizační zařízení hned na sedmi rušných křižovatkách. I když je budou hlídat policisté, o kritické situace tam zřejmě nebude nouze.

Projekt nové čtvrti, která má vyrůst v místě po bývalém Inwestu v centru Plzně, už čeká na územní rozhodnutí. Pokud vše půjde podle plánu, společnost Amadeus by chtěla začít stavět už příští rok. Projekt Ameside ale také do oblasti přivede více automobilů a zatíží tak dopravní situaci ve městě. 

Pokud se rozhodnete pěstovat rostliny, je důležité si zjistit, jaké prostředí a požadavky rostlina potřebuje pro svůj růst. Vhodný substrát si můžete namíchat sami nebo si ušetřit práci a koupit speciální směs. Rostliny potřebují k životu především vodu, vzduch a živiny.

ilustrační, pixabay

Již hotové substráty můžeme rozdělit do několika skupin:

Základní/zahradnický substrát obsahuje vyvážený poměr rašeliny, jílu, písku a humusu. Některé směsi jsou obohaceny i hnojivem. Vyznačuje se vysokou nasákavostí vody a dostatečnou vzdušností. Základní substrát má hodnotu pH 6 – 7, tedy neutrální až mírně kyselá půda. Tato směs vyhovuje většině rostlin. Vhodná je pro: terasové rostliny a balkonovky, květiny v záhonech i do skleníků a pařenišť se zeleninou. Může uškodit rostlinám, které jsou citlivé na obsah soli, jako jsou rododrendony.

Výsevní substrát je ideální pro jarní výsevy zeleniny i květin. Od univerzálního substrátu se liší speciálním poměrem složek. Obsahuje větší množství světlé i tmavé rašeliny a písku. Půda je tak kypřejší a rychleji se dokáže prohřát. Není vhodný pro dlouhodobé pěstování rostlin. Vyhovuje při výsevu letniček a zeleniny a zakořenění řízkovaných balkonovek.

ilustrační, pixabay

Substrát pro kyselomilné rostliny potřebujeme při výsadbě azalek, rododrendonů a vřesovišť. Pro chutné plody ji přidejte i k borůvkám a brusinkám. Tyto druhy rostlin vyžadují substrát z nízkým pH v rozmezí 4,5 – 5,5. Jedná se o směs rašeliny.

V nabídce zahradnictví najdete i další druhy speciálních substrátů. Speciální substrát pro orchideje zajišťuje rostlině maximální provzdušnění, díky vláknité rašelině a piniové kůře. Substrát pro růže má vyšších obsah živin. Svůj substrát potřebují i pokojové rostliny, ve kterém je smíchána světlá a tmavá rašelina se základními živinami a vápencem upraveným pH.