Marie Osvaldová

Marie Osvaldová

Ubytovnu pro bezmála 200 válečných uprchlíků vybudoval krátce po vypuknutí konfliktu na Ukrajině Plzeňský kraj. Po necelém roce fungování prošla řadou oprav a žije zde zhruba 150 lidí. Pod vedením dobrovolníků organizace TOTEM tam navíc vzniklo komunitní centrum pro děti uprchlíků i jejich rodiče, kde mohou trávit volný čas. Před vánočními svátky dokonce v komunitním centru proběhla první společenská akce, mikulášská nadílka. Plzeňský kraj zvažuje převzetí budovy od státu a chce ji využívat i po skončení války na Ukrajině.

Prozatím neznámý pachatel vylákal od požkozeného muže přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví a následně z jeho účtu odcizil 150 tisíc korun. Možného podezřelého zachytila při výběru z bankomatu kamera.

Zděnou stodolu stojící u rekreačního objektu v katastru obce Svojší zachvátil v neděli odpoledne požár. Policisté mají podezření na úmyslné zapálení, škody přitom šplhají k milionu korun.

Celkem deset lidí utrpělo zranění při večerní nehodě osobního auta a dodávky na hlavním tahu I/26 před Staňkovem. Záchranáři si převzali do péče také čtyři malé děti.

Ke střetu sanitky vezoucí pacientku a osobní auta došlo v neděli odpoledne na hlavním z Plzně na Plasy u odbočky na Horní Břízu na severním Plzeňsku. Při nehodě utrpělo zranění pět lidí. Dva dospělí a malé dítě z osobního auta mají středně těžká zranění, posádka sanitky byla zraněna lehce. Převážená pacientka neutrpěla žádné zranění.

Třetí největší město Plzeňského kraje Rokycany budou letos hospodařit s příjmy ve výši 408,8 milionu korun a výdaji přes 679,4 milionu korun. Schodek 270,5 milionu korun je plně kryt z vlastních zdrojů. Rozpočet města schválili zastupitelé čtrnáctitisícového města v prosinci 2022. Největší investicí pro letošek je rozsáhlá oprava Jiráskovy ulice v centru města či příprava a zahájení zásadní revitalizace Sokolovny.

V prvním týdnu nového roku znovu výrazně přibylo lidí, kteří přišli k lékaři s chřipkami a s akutními respiračními infekcemi. Oproti vánočnímu týdnu nemocnost v celém kraji stoupla o víc než 35 procent. Vyplývá to ze statistik Krajské hygienické stanice (KHS).

Zděšení mezi rodiči školaček v Janovicích nad Úhlavou vyvolala zpráva o tom, že se u místní školy pohyboval v dodávce muž, který jednu z dívenek sledoval. K případu mělo dojít ve středu. Policisté ale po vyslechnutí svědků a kamerových záznamů uklidňují, že k ničemu nedošlo. Dívka totiž situaci špatně pochopila.

Požár nákladního auta zaměstnal v pátek ráno hasiče na dálnici D5 u Rokycan ve směru do Německa. Dálnice musela být kvůli zásahu na více než hodinu zcela uzavřena. 

Nový typ zhášecího dronu, který může pomoci hasičům hasit ohniska požáru v uzavřených prostorech, vytvářejí odborníci z městské organizace Drony SIT Správy informačních technologií města Plzně. Aby mohl dron vybavený termokamerou na lokalizované ohnisko požáru v uzavřeném prostoru dopravit a uvolnit zhášecí patronu, bylo by třeba změnit zákony.

Zhášecí dron1 foto SITMPPodle plzeňského primátora Romana Zarzyckého mají drony širokou škálu využití. "My jsme si stanovili jako prioritu spolupráci s integrovaným záchranným systémem, protože v této oblasti vidíme velký smysl. Jsem moc rád, že se v Plzni nebojíme pouštět do projektů, které v Česku nemají obdoby. Skutečnost, že k jeho využití bude potřeba změna stávající legislativy, dokazuje, že Plzeň je opravdu městem inovací,“ řekl primátor města Plzně Roman Zarzycký.

Prototyp nového stroje je vybaven termokamerou, díky níž je možné lokalizovat ohnisko požáru. Zásadní inovací je pak schránka obsahující zhášecí patrony. „Tyto zhášecí patrony má stroj za úkol dopravit na místo určení tak, aby došlo k jejich rozptylu a uhašení daného ohniska. Primárně půjde určitě o uzavřené prostory, máme ale spoustu otázek k řešení, třeba i to, jak bychom tuto technologii mohli využít venku,“ vysvětlil Luděk Šantora, ředitel Správy informačních technologií města Plzně.

Termokamera funguje pro dron také jako naváděcí prvek, stroj může buď fungovat zcela autonomně, tedy tak, že dle daných parametrů sám najde ohnisko požáru a místo, kde je třeba patronu shodit, nebo je možné nechat tento úkol na pilotovi. „Ať tak či tak, vždy musí vystřelení patrony schválit operátor. Je nezbytně nutné dbát na bezpečnost osob, které se v místě zásahu nacházejí. Aktuálně máme k dispozici prototyp, který obsahuje jednu patronu. Už teď ale spolu s hasiči a dalšími kolegy hovoříme o tom, že patron by bylo potřeba víc,“ uvedl Josef Navrátil, ředitel úseku Drony SIT Správy informačních technologií města Plzně.

Zhášecí dron2 foto SITMPProjekt je nyní v testovací fázi a odborníci mají před sebou řadu výzev. „Jak už bylo řečeno, jde o prototyp a je nutné podotknout i to, že s ním v současné době není možné létat venku a obecně z dronu nelze nic shazovat. To zakazuje legislativa. Na začátku roku nás proto čekají i jednání na příslušných úřadech. Nyní musíme zjistit, co je a není reálné, budeme hledat situace, v nichž můžeme tento typ dronu využít. Hasičům by tato ‚vychytávka‘ měla v budoucnu přinést nové možnosti, jak efektivně regulovat šíření požáru, budeme proto rozhodně naslouchat jejich připomínkám a požadavkům. Obecně bych chtěl poděkovat nejen členům hasičského sboru, ale i dalším odborníkům za jejich progresivní přístup a pozitivní vnímání inovací,“ doplnil Daniel Kůs, radní města Plzně pro oblast Smart Cities a podporu podnikání.

Pokud všechno půjde podle plánu, odborníci by rádi na jaře představili nový typ dronu také policistům. „Vidíme zde potenciál, bezpilotní letoun nemusí vystřelovat pouze zhášecí patronu, ale například předměty pro provedení první pomoci či další materiál potřebný během zásahu. Uvidíme, jak se bude situace vyvíjet,“ uzavřel Josef Navrátil.