Marie Osvaldová

Marie Osvaldová

Červencová návštěvnost známých turistických míst v Plzeňském kraji je letos většinou nižší než v minulých dvou letech. Potvrzují to někteří představitelé turistických cílů v kraji. Předchozí dva roky poznamenaly na mnoha místech omezení spojená s pandemií koronaviru, lidé často vynechali cesty do zahraničí a dovolenou trávili v Česku. Letos se na nižší návštěvnosti projevila skutečnost, že lidé mohou opět bez omezení cestovat k moři, vliv může mít také zdražování a nutnost mnoha rodin šetřit.

Například 11 státních památek ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) navštívilo letos od 1. do 28. července 57 478 turistů, loni za stejné dny na tyto památky přišlo 66 491 lidí. "Přestože letošní prázdninové prohlídky na státních památkách nedoprovází přísná opatření, jako tomu bylo v loňském roce, červencová návštěvnost je o 14 procent nižší. Lidé opět využívají možnosti cestovat do zahraničí, také nabídka prázdninového vyžití v tuzemsku je pestřejší než vloni. Řada turistů přiznává, že na letošní dovolenou má nižší rozpočet než v předchozích letech, a tak pečlivě zvažuje každý výdaj," řekla mluvčí českobudějovického pracoviště NPÚ Markéta Slabová. Celková letošní návštěvnost je ale letos zatím na státních památkách vyšší než loni, protože loňská sezona začala kvůli pandemii koronaviru o dva měsíce později a provázel jí zpřísněný režim prohlídek. Na státní památky v kraji přišlo letos od začátku sezony 126 100 lidí, o čtvrtinu více než loni od začátku sezony do 28. července. "Nejvíce turistů opět přilákal hradní trojlístek Rabí, Švihov a Velhartice. V porovnání s návštěvností před pandemií je turistů o sedm procent méně," doplnila Slabová.

Také městem Kašperské Hory vlastněný šumavský hrad Kašperk má letos o něco nižší návštěvnost. Loni měl od 1. do 28. července 13 577 návštěvníků, letos za stejnou dobu 12 585, tedy o 992 méně. "Za nás to ale není nic hrozného," řekl kastelán Václav Kůs. Stejně jako jiné památky, láká Kašperk na divadelní představení, oživené prohlídky a další doprovodné programy.

Přesná čísla o červencové návštěvnosti zatím nemá plzeňská zoologická zahrada, která byla loni podle agentury Czechtourism s 476 000 návštěvníky nejnavštěvovanějším turistickým cílem v Plzeňském kraji a sedmým nejnavštěvovanějším v ČR. Za první pololetí přišlo do zoo 224 800 lidí, což bylo o 2000 víc, než je dosavadní pololetní rekord z roku 2018. "Letošní květen i červen vyrovnávaly obvyklou návštěvnost v necovidových letech bez omezení a také červenec se zatím vyvíjí tak, že návštěvnost bude kopírovat nebo překonávat prázdninové měsíční standardy," řekl mluvčí zoo Martin Vobruba. Největším lákadlem jsou lvi berberští v nově rekonstruovaném výběhu.

V západočeské části Šumavy je zatím o prázdninách podle informací strážní služby a z informačních center návštěvnost nižší, než byla v uplynulých dvou sezonách, poznamenaných protipandemickými restrikcemi. Prázdninová návštěvnost Šumavy byla v roce 2020 o 40 procent vyšší než v předcovidové době a loni asi o 25 procent vyšší. Letos podle předběžných odhadů bude nižší, řekl Josef Štemberk ze správy Národního parku Šumava. "Lidí je ale stále dost, kempy jsou zaplněné, velký zájem je tradičně o Modravsko, Poledník, Plešné jezero nebo vlčí výběh v Srní," vyjmenoval.

Právě Návštěvnické centrum Srní s vlčí vyhlídkou si na nedostatek návštěvníků letos rozhodně nestěžuje. "Parkoviště je pořád zaplněné a pořád praskáme ve švech. Denně přijde zhruba do tisíce návštěvníků. Červencová návštěvnost bude kolem 25 000 lidí, přesné údaje ale budeme mít opravdu až na konci měsíce," řekla vedoucí návštěvnických středisek parku Adéla Kršňáková. Loni přišlo v červenci do centra v Srní 23 911 lidí, za celou loňskou sezonu, kdy bylo v lednu až dubnu zavřeno, tam přišlo 91 389 návštěvníků.

Začátek letošní letní sezony byl asi o 20 procent slabší pro Ski&Bikě Špičák, vliv na to ale mělo pozdější zahájení sezony. Kvůli bourání starých budov a zahájení stavby objektu nové restaurace a privátních bytů, kde jsou ještě dva byty volné, začala sezona až 15. června. "V předchozích letech jsme totiž už o květnových svátcích a víkendech jeli. Počínaje druhou polovinou července, ale začaly počty turistů i bikerů růst a nyní už se blížíme stejné úrovni návštěvnosti jako před rokem. Pro nás je ale vždy nesilnějším měsícem srpen, tak bychom rádi, i díky pondělnímu dokončení opravy jednoho ze dvou hlavních silničních tahů k nám na Špičák, za celé léto potvrdili loňská čísla," řekl ředitel Ski&Bike Špičák Vladimír Kasík.

čtk

Pořádné vystřízlivění z euforie pramenící z postupu do třetího předkola Ligy mistrů zažili fotbalisté Plzně hned na úvod české nejvyšší soutěže. Západočeši nakonec po divokém průběhu odváželi z Teplic jen bod za remízu 2:2. "Pro diváky to byl určitě atraktivní zápas, asi se to líbilo. Na můj vkus jsme měli poměrně dost okének v defenzivě, je to pro nás varování. V minulé sezoně jsme dostali nejméně gólů v lize a teď na to potřebujeme navázat, v defenzivě musíme být pevnější," hodnotil kouč Viktorie Michal Bílek.

Bláznivý zápas s alespoň remízovým koncem pro Viktorii. Tak jde popsat utkání prvního kola Fortuna ligy mezi Teplicemi a Plzní. Západočeši na začátku druhé půle prohrávali už 0:2, díky Klimentovi a Mosquerovi zvládli vyrovnat. V osmé minutě nastavení pak Staněk chytl domácímu Urbancovi pokutový kop, a tak si Viktoriáni odváží ze severu Čech bod za remízu 2:2.

Významné úspěchy celé plejády sportovních hvězd v Plzni jsou spojeny i s dlouhodobou koncepční podporou města. Město Plzeň vypisuje tradičně dotační tituly na provozní výdaje sportovních klubů, ale finančně podporuje i rekonstrukce či opravy jejich sportovních areálů. V letošním roce přibyl i dotační titul pro významné mezinárodní mládežnické sportovní akce a právě i grant pro mladé talentované sportovce.

Nové testovací centrum s poradnou začalo fungovat přímo na Poliklinice Plzeň – Bory. Zaměřuje se především na poradenství a testování HIV. V případě potřeby je možné požádat také o testy na syfilis a žloutenku typu B a C. Veškeré testy jsou anonymní a bezplatné. Centrum otevřela Česká společnost AIDS pomoc společně s Poliklinikou Plzeň – Bory.

Tarotový horoskop 1. 8. 2022 – 7. 8. 2022, 31. TÝDEN – Velekněz: Přijímejme!

Velkou odezvu mělo setkání vedení centrálního obvodu s občany vnitrobloku Korandova/Plachého kvůli návrhu studie revitalizace vnitrobloku. Přesto, že diskuze byla místy napjatá, zástupci obvodu si pochvalují podněty, které obdrželi.

Doslova z pekla štěstí měl čtyřiadvacetiletý řidič, který ve Švihově na přejezdu ignoroval světelné zařízení a vjel přímo pod vlak. Jako zázrakem vyvázl jen s lehčím zraněním, jeho spolujezdec se nezranil vůbec.

Plzeňský kraj se dohodl s italským majitelem, firmou TWB Praha, na ceně za zchátralé bývalé lázně v centru Plzně. Za nevyužitý, částečně památkově chráněný objekt, kde je jen paintballová střelnice, kraj nabídl podle odhadu znalce 140 milionů korun, což TWB předběžně akceptovala. Kraj by měl následně dostat posudek investice od externí firmy a podle jeho výsledků se teprve rozhodne, zda lázně koupí, opraví a jestli tyto výdaje včetně provozních enormně nezatíží krajskou kasu. Případnou koupi by muselo schválit zastupitelstvo.

Po více než 30 letech vrátili zaměstnanci Správy veřejného statku města Plzně do Velkého boleveckého rybníka vodočetnou lať. Stav hladiny tak mohou sledovat sami občané. V budoucnu chtějí správci osadit vodočetné latě i do ostatních městských rybníků.