Marie Osvaldová

Marie Osvaldová

Radu a pomoc nevyléčitelně nemocným i jejich blízkým nabízí v Plzni nový konziliární paliativní tým, který vznikl ve fakultní nemocnici. Jeho členové se věnují léčbě, také ale pomáhají nemocným vyrovnat se s životní situací. Cílem víceoborového týmu je zlepšit kvalitu života pacientům se závažným onemocněním a jejich rodinám.

Konziliární tým paliativní péče je novým úsekem Anesteziologicko-resuscitačního oddělení na Borech a zaměřuje se zejména na časnou paliativní péči prostřednictvím multidisciplinárního týmu. "Odborníci pečují o osoby se závažným onemocněním, zaměřují se zejména na poskytnutí úlevy od symptomů a stresu, které závažná onemocnění provázejí. Věnují se nejen léčbě, ale pomáhají se vyrovnat s novou životní situací a podporují pečující osoby. Ulehčují orientaci v možnostech podpory systému sociálního i zdravotního, napomáhají nalézt potřeby každého jednotlivce tak, aby léčba byla v souladu s jeho zájmy. Péči poskytují všem pacientům bez ohledu na jejich věk nebo fázi vážného onemocnění,“ přiblížila náměstkyně pro ošetřovatelskou péči FN Plzeň Andrea Mašínová.

FN Plzeň vycházela ze zkušeností Kliniky paliativní medicíny Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, která vznikla v roce 2021. Tým je personálně zajištěn z lékařů – paliatrů a všeobecných sester, kteří se v poskytování specializované paliativní péče aktivně vzdělávají, dále zdravotně sociálního pracovníka, psychologa, nutričního terapeuta, klinického farmaceuta a dle potřeby také nemocničního kaplana.

„Paliativní péče je určena pro pacienty všech věkových kategorií s nevyléčitelnými chorobami. Komunikace s pacientem a samozřejmě i s jeho rodinou je obtížná, nemocného je třeba podpořit a následně s rodinou prodebatovat možnosti v péči, zda se mohou o pacienta starat nebo je vhodnější zvolit jako další postup umístění v hospicu či jiném zařízení. Nedílnou součástí je pak samozřejmě i sociální podpora, vhodná následná ambulantní péče či krizová intervence,“ vysvětlila vedoucí lékařka konziliárního týmu Tereza Petrů.

Součástí paliativní péče je dostupnost vhodných a důstojných prostor, kde mohou zdravotníci s pacienty a jejich rodinami vést tyto nelehké rozhovory. Proto byla v borském areálu v pavilonu č. 61 zahájena rekonstrukce, díky níž vznikne zázemí týmu pro tyto účely, včetně paliativní ambulance. Odhadované náklady jsou vyčísleny na 1,5 milionu korun, vybavení nového pracoviště a stavební úpravy realizuje FN Plzeň také díky finančním darům od štědrých dárců.

Naším záměrem je brzké propuštění nemocného do domácí péče a v případě nepříznivé prognózy eliminace neúčelných, nadbytečných konzilií a vyšetření. To samozřejmě není vždycky možné, a proto paliativní péče stojí na velice rozsáhlých procesech empatické komunikace i odborné vzdělanosti. Projekt je teprve na začátku, ale náš paliativní konziliární tým se již věnuje několika pacientům a jejich blízkým II. interní kliniky a Neurochirurgické kliniky. Věřím, že v budoucnu budeme moci zlepšit kvalitu života mnoha dalším nemocným, kteří se potýkají s nepřízní osudu,“ dodal ředitel FN PlzeňVáclav Šimánek.

Lidí, kteří chtějí pomoci uprchlíkům z Ukrajiny, je hodně a solidarita v těchto dnech skoro nezná mezí. Mnoho z nich ale nosí věci nekoordinovaně na různá místa. Plzeňský kraj proto upřesnil, kam přesně s jakou konkrétní pomocí můžete zamířit.

Kolem 600 uprchlíků odbavilo za posledních 24 hodin Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) v budově bývalého Prioru na Americké třídě. Další stovky pak za stejný čas přišly přímo na Odbor azylové a migrační politiky (OAMP). Pouze desetina z nich ale potřebuje vyřešit ubytování. V neděli dopoledne o tom informoval hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták.

Tarotový horoskop 7. 3. 2022 – 13.3.2022, 10. TÝDEN – Eso pohárů: Naděje je! 

Populární festival Divadelní léto pod plzeňským nebem se přestěhuje z centra Plzně na její okraj. Scéna vyroste tentokrát v parku na náměstí Míru v plzeňské čtvrti Bory. Od 19. června do 23. července na ní jeden z největších českých divadelních festivalů pod širým nebem nabídne bohatý program. Především to bude premiéra a deset repríz kultovní komedie Ladislava Smočka „Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho“ a také reprízy slavného milostného příběhu „Romeo a Julie“, který vloni pro Divadelní léto nastudoval Spolek Kašpar. Chybět nebude ani večer muzikálu Divadla J. K. Tyla nebo „Pláž“, představení studentů 3. ročníku KALD DAMU.

Jedny z nejkrásnějších dnů v životě zažívá plzeňský útočník Tomáš Chorý. Ve čtvrtek se mu narodila dcera, o dva dny později pak rozhodl proměněnou penaltou o výhře své Viktorie ve Zlíně. Zahrání pokutového kopu mu přitom přenechal jeho parťák a konkurent v útoku Jean David Beaugel. "Jsem hrozně rád, že mi jí přenechal. Ten gól pro mě má obrovskou hodnotu,“ děkoval Beauguelovi Chorý.

Fotbalisté Viktorie Plzeň zvítězili ve 24. kole Fortuna ligy na hřišti Zlína 2:1. A to přesto, že od 13. minuty prohrávali, když si vstřelil vlastní gól Kaša. Ještě v první půli srovnal Jean David Beauguel a v 50. minutě zajistil zisk tří bodů pro Viktorii z pokutového kopu Tomáš Chorý. 

Po dvouleté pauze vynucené opatřeními kvůli koronavirové pandemii se letos v létě mohou lidé v Plzeňském kraji těšit na tradiční letní hudební či divadelní festivaly a na koncerty po širým nebem. Pořadatelé v minulých letech větší letní akce kvůli nejistotám o povoleném množství návštěvníků buď vůbec neorganizovali nebo připravili menší varianty pro omezený počet návštěvníků. Letos by ale s ústupem pandemie a s rozvolněním opatření měly v kraji být všechny velké hudební festivaly, jako je plzeňský Metalfest, holýšovský Pekelný ostrov či Basinfirefest ve Spáleném Poříčí. Pořadatelé doufají, že letos jim už připravené akce žádná omezení nezruší.

Když ve 42. minutě zvyšoval Michal Bulíř na 2:0 vypadalo to, že hokejisté Plzně dokráčí na ledě Zlína k povinné výhře. Pak ale domácí, kteří již jistě sestupují z nejvyšší soutěže, zabrali a nakonec zvítězili 3:2 na nájezdy. Indiáni tak nemají svůj přímý postup do čtvrfinále ve vlastních rukách. Poslední zápas základní části je čeká v neděli proti Karlovým Varům.

V plzeňské zoologické zahradě se narodilo celkem 8 mláďat přeštických nutrií. Ty zde chovají na statku Lüftnerka od roku 2017, kdy si od soukromého chovatele dovezli dvě samice a samce.