×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

Martin Baxa: Bernard lže, galerie v lázních je nesmysl

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pátek, 11. září 2020 13:31
vizualizace-nove-galerie Takto by měla vypadat nová budova.

Exhejtman Josef Bernard (BEZPP) schytává za svůj předvolební klip kritiku ze všech stran. Naposled se do něj pustil plzeňský primátor a krajský zastupitel Martin Baxa (ODS), který jej dokonce označil za lháře, který slibuje nesmysly. Za Baxu se postavili jak zástupci koalice, tak opoziční politici.

„To, co je dnes prezentováno kandidátní listinou STAN s Josefem Bernardem, je čistá lež. Říkám to zde veřejně a naprosto otevřeně,“ spustil Baxa ostrou kritiku na posledním krajském zastupitelstvu.

Terčem kritiky je Bernardův předvolební klip, ve kterém tvrdí, že pro novou budovu Západočeské galerie v Plzni se v lokalitě U Zvonu nic neudělalo a navrhuje za tímto účelem opravit budovu městských lázní. Zde by podle Bernarda kromě galerie našli zázemí také plzeňští filharmonici. Takový projekt na rekonstrukci lázní je ale podle krajských politiků jen falešnou vějičkou na voliče.

„Když vidím úvod té videoprezentace, kde stojí pan exhejtman za sociální demokracii Bernard v lokalitě U Zvonu a říká, že se zde pro novou budovu galerie nic neudělalo, tak je to, dámy a pánové, lež. Pan Bernard lže, a kdyby tu byl, řekl bych mu to do očí,“ uvedl Baxa s tím, že galerie a filharmonie v městských lázních je nesmysl.

Baxa i další krajští politici upozornili, že na novou galerii již proběhla architektonická soutěž, archeologický průzkum v dané lokalitě, územní řízení a vydané je již i stavební povolení. V roce 2017 navíc krajští zastupitelé schválili memorandum o spolupráci při výstavbě nového objektu za 820 milionů korun, a to mezi krajem, městem Plzní a ministerstvem kultury. Naopak městské lázně vlastní soukromá italská společnost TWB, která chce v budově vybudovat kanceláře a obchody.

Rekonstrukce lázní? Dražší varianta

Bernard našel zastání jen u bývalého kolegy náměstka Pavla Čížka (STAN), který mu z druhého místa kryje záda na společné kandidátce. „Jsou tu problémy s financemi i do jiných oblastí. Je proto vhodné zvážit, zda by objekt městských lázní nebyl vhodný pro galerii,“ uvedl Čížek, podle kterého je takový projekt technicky realizovatelný a vhodný ve chvíli, kdy na novou budovu nebudou peníze.

Na Čížkova slova ale vzápětí reagovala náměstkyně hejtmana Marcela Krejsová (ODS), když upozornila na studii plzeňského magistrátu z roku 2005, která se využitím městských lázní zabývala.

„Z této studie jednoznačně vyplynulo, že objekt je naprosto nevhodný, ať už kvůli zátopové oblasti, nevhodným malým prostorům nebo nevyhovující světelnosti. V roce 2005 navíc byla naceněna rekonstrukce objektu na půl miliardy korun, tak si spočítejte, kolik by to stálo dnes, a to je k tomu ještě nutné přičíst kupní cenu. Celé je to nesmysl,“ uvedla Krejsová.

Bernardův nápad smetla i opozice

Stavbu nové budovy Západočeské galerie v Plzni označil za reálnou poslanec a krajský zastupitel Jan Volný z vládního hnutí ANO, které je na kraji v opozici. „Participace státu na této akci je velice reálná. Vláda a pan premiér na to slyší a má v hlavě zafixovaný model, kdy by město, kraj a stát každý uhradili po 33 procentech nákladů. Taková participace je určitě možná,“ uvedl Volný.

Bernardova slova vyvrátila také opoziční krajská zastupitelka za KSČM Zdeňka Lišková. „Protože jsem skutečně pamětník, pokud jde o novou budovu galerie, tak bych ráda připomněla, že celou dobu, ať už byla u vesla jakákoliv politická reprezentace, tak se v té aktivitě pokračovalo, prodlužovala se smlouva na přenechání pozemku s městem, kraj se spolupodílel na investici, která se týkala infrastruktury v té oblasti,“ řekla Lišková.