×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

Ministři po 30 letech opět stříhali ostnatý drát na česko-německém pomezí

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 23. prosinec 2019 15:18
Rozvadov Ostnatý drát žlezné opony symbolicky přestřihl po 30 letech český ministr zahraničí Tomáš Petříček a bavorský ministr financí a vnitřních věcí Albert Füracker. Foto: Richard Beneš

Na den přesně po 30 letech, na stejném místě, ve stejně mrazivém a deštivém počasí se u bývalé železné opony v Rozvadově-Nových Domcích opět symbolicky stříhaly ostnaté dráty, které dříve dělily tehdejší Československo a SRN. A dráty opět stříhali velkými kleštěmi ministři zahraničí, tentokrát to byl Tomáš Petříček (ČSSD) a bavorský ministr financí a vnitřních věcí Albert Füracker. Před 30 lety, 23. prosince 1989 přestřihli originální ostnatý drát železné opony tehdejší ministři zahraničí Německa i České republiky Hans-Dietrich Genscher a Jiří Dienstbier.

Po celé 20. století, to kruté století, obě země nikdy neměly možnost takhle dlouhou dobu společně sousedsky a přátelsky žít,“ řekl na úvod hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard (ČSSD), který vzpomínkové setkání inicioval.

Tento památník připomíná symbolickou událost, která se na česko-německém pomezí stala před 30 lety. Foto: Richard Beneš

Nyní se objevují různí věrozvěstové a říkají nám, že by byly zase dobré dráty na našich hranicích. Nenechme si kazit náladu a nenechme si toto přátelství narušit. Mám hříšnou myšlenku, opět bych si přál na hranicích dráty, ale jde o železniční trakci z Prahy přes Plzeň do Mnichova. Ty už nás nebudou rozdělovat, ale naopak naše přátelství posílí,“ dodal hejtman Bernar.

Podle předsedy krajského sněmu Horní Falce Franze Löfflera by mělo poučení z historie pro všechny vést k uvědomění, že dnes můžeme žít společně vedle sebe. „I když dodnes mluvíme různými řečmi, tak si rozumíme lépe než kdykoliv předtím. Tehdejší události nám otevřely veliké šance, které obě země využily a staly se jedním z nejúspěšnějších regionů v Evropě,“ uvedl. Také Löffler podpořil vznik rychlé elektrifikova železniční trati z Prahy až do Mnichova.

Dráty stříhal i hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard. Foto: Richard Beneš

Hornofalcký zástupce Axel Bartelt zdůraznil, že dnešní okamžik by nebyl možný bez odvahy a úsilí tehdejších ministrů zahraničí Německa i České republiky Hanse-Dietricha Genschera a Jiřího Dienstbiera, kteří přestřihli dráty železné opony, která od 50. let 20. století rozdělovala české a německé pohraničí.

Jiřího Dienstbiera staršího, který zemřel v roce 2011 zastoupil na symbolické akci je syn, senátor Jiří Dienstbier (ČSSD). A také on velkými kleštěmi přestřihl ostnatý drát železné opony, stejně jako to před 30 lety udělal jeho otec. „Přestřižení drátů zde v Rozvadově před 30 lety bylo velmi symbolickým a také emotivním momentem pro obyvatele naší země, ale i pro mého otce. Společná Evropa bylo něco, co považoval za samozřejmé, a tehdejší stav byla anomálie. Přemýšlel o Evropě, kde se volně budou pohybovat lidé, myšlenky, ale také i zboží. Bylo to v době, kdy něco takového nebylo vůbec samozřejmé. Těsně po přestřižení drátů řekl, že je to závazkem. Že nikdy už žádné dráty které rozdělují země nesmí v Evropě být,“ uvedl senátor Jiří Dinstbier.

A kleště vzal do ruky i senátor Jiří Dienstbier. Foto: Richard Beneš

Historickou událost v Nových Domcích připomíná památník. Dvě žulové desky symbolizující české a německé území ve vrchní části rozdělují ostnaté dráty. Přesně tyto dráty, které jsou součástí památníku, dříve rozdělovaly obě země.

ben + čtk