Moving Station je tady pro školy

Zveřejněno v Kultura
Od - úterý, 14. květen 2024 14:46

Média

Prostor pro kulturu, současné umění a vzdělávání. Je toho mnohem více, co nabízí Moving Station ve zrekonstruované budově nádraží Plzeň Jižní předměstí. To se zaměřilo na školáky, kterým nabízí nejen divadlo, ale například i takzvané Dramacentrum Johan.

Zrekonstruované nádraží Plzeň Jižní předměstí, kulturně společenské centrum Moving Station. Obyvatelům krajské metropole, ale i celého kraje toho nabízí opravdu hodně. Cílí na dospělé, ale i na školáky. Třeba divadlem.

Snažíme se rozhodně přiblížit školákům divadlo a v současné chvíli máme v repertoáru dvě inscenace, které jim můžeme nabízet. Jedna z nich je Kytice, na kterou přijdou zrovna dnes. Kytice vol. 2 je autorská inscenace, která vznikala ve spolupráci s plzeňským týmem herců a režisérů z divadla Alfa. A tou druhou inscenací je Krajina se sklady, která vznikla ve spolupráci s pražským souborem Tygr v tísni a pojednává o, řekněme sto let staré historii západočeské krajiny, západočeských Sudet,“ vysvětlil programový produkční Moving Station Ondřej Sosna.

Divadlo je vlastně alfa omega Moving Station. Na představení sem chodí hodně školáků. „Tady na nádraží Plzeň jižní předměstí v Moving Station jsme byli mnohokrát. Myslím, že pro studenty je to fajn už jenom tím, že to je trošku alternativní prostor, že to není to klasické divadlo, do kterého musí chodit s kravatou a v košili a v obleku, což nemají úplně rádi, a tak možná i díky tomu to divadlo tady komunikuje se studenty mnohem lépe,“ potvrdil učitel Střední průmyslové školy elektrotechnické Jan Anderle. „Samozřejmě jsme otevření úplně všem návštěvníkům nejen z Plzně, ale i z okolí z celého Plzeňského kraje. Snažíme se oslovovat školy jak plzeňské, tak mimoplzeňské a jsme otevření i široké veřejnosti. Rozhodně,“ doplnil ho Ondřej Sosna.

Do divadla by měl asi chodit úplně každý, i když v každé společnosti chodí do divadla tak tři, čtyři procenta lidí. My se samozřejmě snažíme dostat studenty do divadla vždy alespoň jednou za rok. Jsme velká škola, tak to není úplně snadné. Když jdeme třeba do velkého divadla tady v Plzni, tak se ani na dvakrát nevejdeme celá škola, tak je to docela komplikované. Tady jdou třetí ročníky a ty se vejdou do dvou představení. Takže dnes a zítra uvidí Erbenovu Kytici, jakési pokračování,“ pokračoval učitel Jan Anderle, který přivedl do Moving Station studenty.

Kromě divadelního sálu a galerie tak tady máme kavárnu, máme tady různé zkušební prostory, kde se setkávají děti na dramaťácích a jsme otevřený prostor pro kohokoliv a pro cokoliv,“ naznačil Ondřej Sosna, co vše Moving Station návštěvníkům nabízí.

Kromě celoročních divadelních kurzů pro děti různých věkových kategorií, které jsou provázeny i inscenační tvorbou, ale zároveň i sociálním rozvojem, nabízíme programy pro školy, kde se žáci seznámí nejen s tématem, ale i s příběhem, který si prozkoumají pomocí divadelních aktivit a dochází společně k nějakému rozvoji dovedností, nejen kreativity, komunikace, ale například i kooperaci,“ popsal další zajímavou aktivitu v Moving Station koordinátor Dramacentra Johan Pavel Šindelář.

Aktuální nabídku Moving Station najdete na webových stránkách johancentrum.cz.

Moving Station v Plzni láká na divadlo. foto TV ZAK