×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9996

Dvacet let by měl strávit za mřížemi Lukáš Nováček z Karlovarska za to, že se v roce 2015 připojil k proruským separatistům a bojoval proti ukrajinské armádě. A to v oblastech Doněcka a Luhanska. Rozsudek vynesl předseda trestního senátu Krajského soudu v Plzni Tomáš Bouček. 

Lukáš Nováček z Karlovarska chtěl údajně lepší život a proto odešel na Ukrajinu za dívkou, se kterou se seznámil na sociální síti. Ta ho údajně  přesvědčila, aby šel do armády a bojoval. Pravděpodobně to byla volavka. Za to padl ve čtvrtek u Krajského soudu v Plzni  vysoký trest. 

„Krajský soud v Plzni uznal vinným ze spáchání zločinu teroristického útoku a zločinu účasti na organizované zločinecké skupině. Obžalovanému byl uložen  trest odnětí svobody v trvání dvaceti let se zařazením do věznice se zvýšenou ostrahou,“ potvrdila mluvčí Krajského soudu v Plzni Jana Durná.

S výší trestu byl spokojený státní zástupce Martin Bílý, protože odpovídá tomu, co soudu sám navrhoval. „Odpovídá mému závěrečnému návrhu. Je to tedy trest odnětí svobody v trvání 20 let, přičemž tento trest je ukládán fakticky nad dolní hranicí zákonné sazby, neboť dolní hranice činí 19 let a 4 měsíce. V tomto případě je to tedy na dolní hranici, neboť horní hranice činí 26 let a 8 měsíců,“ řekl státní zástupce.  

Lukáš Nováček se hájil tím, že sice byl v armádě, ale jen jako civilní zaměstnanec a nebojoval. Soud mu to ale nevěřil. „Popřel, že by držel jakékoliv zbraně, popřel, že by byl vyzbrojen a vystrojen a byl součástí tedy bojových jednotek. Po několika měsících se tedy rozhodl sám toto území opustit,“ řekl předseda trestního senátu Tomáš Bouček s tím, že důkazy jasně ukazují na to, že Lukáš Nováček byl vyzbrojen a bojoval. O jaké důkazy se jedná, upřesnil státní zástupce. „Byly provedeny listinné důkazy, tam šlo zejména o fotografie i video soubory obžalovaného z jeho účasti na východní Ukrajině, které dokumentují skutkový stav. Dále byly provedeny svědecké výpovědi, ze kterých jednoznačně plyne, že pan obžalovaný byl na východní Ukrajině a že se do bojových činností v tomto prostoru zapojil.“

Vysoký trest zatím není pravomocný. „Obžalovaný se na místě odvolal, státní zástupce si ponechal lhůtu pro podání odvolání,“ doplnila mluvčí soudu. Není bez zajímavosti, že ve středu byl ke stejnému trestu a za stejnou věc odsouzen další muž. Tentokrát v Praze. Jedná se o Jiřího Urbánka, který na sociální síti uvedl, že se na Ukrajině s Lukášem Nováčkem potkal. Tento muž je ale na útěku. Není ani v kontaktu s přiděleným advokátem, takže se proti rozsudku zřejmě neodvolá.

Dětské hřiště v Puškinově ulici v centrálním obvodu města má nové herní prvky. Ty staré neprošly revizí a tak musely pryč.

Ve společenském sále plzeňské Alfy se konal další podzimní taneční vínek pro seniory z centrálního obvodu. I tentokrát byla všechna místa zaplněná a tančilo se od prvního tónů orchestru Miroslava Novotného.

Stovky trvalek, které nechal čtvrtý obvod vysadit do záhonů kolem Habrmannova parku, se lidem ukážou v plné kráse až na jaře.

O tom, jak bude vypadat okolí obyvatel čtvrtého obvodu města mohou rozhodovat i oni. Mají možnost zapojit se do tvorby takzvaného participativního rozpočtu.

Lidé z prvního obvodu města zasypali jeho vedení řadou otázek, na které chtěli odpověď. Debata byla tentokrát rušnější, než obvykle.

Dobrovolní hasiči ze čtvrtého obvodu se oblékli do zásahové výstroje s dýchacím přístrojem a měřili síly, kdo z nich rychleji vyběhne na rozhlednu Chlum. Tentokrát to bylo na zkoušku, příští rok chtějí na tuto soutěž pozvat všechny dobrovolné hasiče z Plzně.

Sál restaurace U rytíře Lochoty ani nestačil pojmout všechny zájemce o poslední setkání obyvatel s vedením prvního obvodu.

Dřevěný kolotoč je každoročně velkým lákadlem pro děti, které s rodiči navštíví Adventní trhy na náměstí Republiky v Plzni. Už během prvního dne přišly tisíce lidí.

Sokolovnu v Bolevci obsadily desítky šikovných lidí, kteří nabídli své výrobky. Mnohé z nich vznikaly přímo před očima jejich zákazníků.

Strana 1 z 3