Na filmový festival Finále Plzeň se přihlásilo 90 snímků

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - sobota, 8. červenec 2023 07:49
Na filmový festival Finále Plzeň se přihlásilo 90 snímků ilustrační. Foto: Finále Plzeň

Do letošního 36. ročníku festivalu českých filmů Finále Plzeň, který bude 22. až 27. září, se do uzávěrky přihlásilo asi 90 celovečerních snímků, dokumentů a televizních a internetových projektů. Počet je stejný jako loni, kdy se zdálo, že půjde po pandemii covidu o rekordní produkci v ČR. Diváci Finále se mohou těšit na spoustu zajímavých filmů, které se postupně začínají prosazovat na různých mezinárodních festivalech.

Podle výkonného šéfa Finále Petra Veruňka byl loni po covidu obrovský přetlak českých a koprodukčních premiér na trhu. V nadsázce uvedl, že byla premiéra vlastně každý den. "Tento týden jsme dělali předvýběr a zajímavé je, že letos je to hodně podobné," řekl.

Do uzávěrky se přihlásilo okolo 90 filmů a teď se vybírají do soutěží toho nejlepšího, co se za uplynulý rok v ČR natočilo v hrané, animované, dokumentární, televizní, seriálové, internetové celovečerní i krátkometrážní tvorbě. "Rozhodně bude o co stát. Zase se setkáváme s tím, že některé kvalitní filmy už proběhly kiny a nikdo o nich moc neví. Nebo se ve městech do kin ani nedostanou," řekla ředitelka přehlídky Eva Veruňková Košařová.

Celovečerních snímků se přihlásilo ke 30, do hlavní soutěže se jich dostane podle Veruňka maximálně deset, podobné je to u dokumentů, u TV formátů je to po pěti až šesti v jedné i druhé kategorii. "Aby to mezinárodní poroty byly schopné ukoukat," podotkl s tím, že se i v současné době zdražování a inflace natáčí pořád stejně filmů, ale jejich výroba teď trvá déle, producenti mají rozpracováno víc projektů najednou. "Myslím, že se točí úplně stejně. Třeba projektů, které žádají o podporu Plzeňský kraj, tak tam se počet filmů navyšuje," řekl David Brabec z Regionální filmové kanceláře. Stále hůře se podle něj shánějí komerční peníze, ale řada producentů má trvalé partnery.

Zářijový termín, do něhož se Finále přesunulo v době covidu z dubna, se podle Veruňkové Košařové velmi osvědčil. "Návštěvnost je určitě větší a rok od roku roste, Ioni přišlo rekordních přes 14.000 diváků," řekla. Podle ní nevadí, že je těsně po dalším velkém plzeňském festivalu Divadlo, organizátoři obou akcí spolu komunikují. Jeden týden jdou lidé do divadla a další na filmy, řekla.

Finále nechce zdražovat vstupné, pokud ho k tomu nedonutí distributoři nebo producenti. "Budeme se snažit hledat další potenciální zdroje a udělat festival ještě efektivnější a některé výdaje škrtat. A kdybychom zdražovali, tak jen symbolicky," dodal Veruněk.

čtk