Na lovu živě, víno, knihy i přednášky. Finále Plzeň nabídne bohatý doprovodný program

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - čtvrtek, 21. září 2023 14:41
Na lovu živě, víno, knihy i přednášky. Finále Plzeň nabídne bohatý doprovodný program Foto: Finále Plzeň

Už v pátek 22. září začne v západočeské metropoli 36. ročník filmového festivalu Finále Plzeň. Nabídne přes 100 filmových projekcí, očekávané exkluzivní premiéry zajímavých českých snímků, setkání s hvězdnými hosty, ale také nabitý doprovodný program. Na co se tedy konkrétně můžete těšit?

Výběr z doprovodného programu 36. Finále Plzeň 

Svět knihy

pá 22. 9.– so 23. 9. 8:45–19:00 DEPO2015

Letos Finále spolupracuje se Světem knihy, kam mimo jiné dorazí i spisovatel Jáchym Topol. Na Finále pak v sobotu uvede film Citlivý člověk, který vznikl na motivy jeho stejnojmenné knihy. Abyste si mohli užít obě akce, ke každé Finálové akreditaci dostanete vstupenku na Svět knihy a naopak k zakoupené vstupence na Svět knihy vám dáme voucher na 50% slevu na lístek na Finále.

film Citlivý člověk

Tomáš Klein

so 23.9. 17:30 Kinosál, Měšťanská beseda

út 26.9. 17:30 Kinosál, Měšťanská beseda

Plzeňský festival vína

pá 22. 9.– so 23. 9. 13:00–22:00 Kopeckého sady a Smetanovy sady

U Branky se opět nebezpečně zvýší koncentrace kvalitního vína na metr čtvereční. Sjedou se sem vinaři z různých koutů Čech a Moravy, aby zde představili to nejlepší ze své aktuální produkce. Součástí bude i food zóna s rozmanitou nabídkou vhodnou k vínu a také bohatý kulturní program.

Bohdan Heblík: Reflexe českého filmového plakátu

pá 22. 9. 17:00 Primátorský salonek, Měšťanská beseda

Tam, kde končí fantazie filmového plakátu, kde zadavatelé latentně požadují jeho šablonovitost a kde se po kolena brodíme opaskem log a recipročních značek, tak tam svérázný designér, bez naděje na obrození, vlastním protojazykem demonstruje zánik filmového plakátu a předkládá katalog šablon. Podobně jako v případě parte, stačí si vybrat mustr, nahradit černá kolečka herci a herečkami a plakát je na světě. A nejenom o tomto katalogu, šablonách a filmových plakátech si budeme povídat.

Na lovu poprvé NAŽIVO v Plzni

ne 24. 9. 18:00 Kopeckého sady, U Branky

Určitě znáte ty chytráky z televize. Kdo by je neznal. Už je ta jména… Doktor Vševěd, Kalkulátor, Belladonn, Kvízová dáma a Pan Lišák. Stává se vám, že když z gauče doma sledujete soutěž Na lovu, tak znáte odpověď skoro na všechny otázky? Co si to zkusit na ostro, ale neriskovat ztrapnění před celým národem… Přijďte se utkat s partou kolem Doktora Vševěda a získat zážitek, kterým se budete moct chlubit před kamarády. Chcete je dokonce porazit, a nebo se jen dobře pobavit? Lovci se s vámi rádi vyfotí nebo se Vám podepíšou. Vemte rodinu, kamarády a přijďte v neděli 24. září v 18 hodin do Kopeckého sadů, kde je pro vás připraven zábavný program Na lovu live. Pro každého odvážlivce už teď lovci leští trofeje.

Industry podcast Pitch.cz uvádí Naživo v Pitchi

23. 9.15:00丨Festivalové centrum (Mešťanská beseda)

Režisér Robert Hloz se pustil do v českém kontextu netradičního podniku - rozhodl se penetrovat filmový trh s debutem v žánru východoevropského scifi. Film s názvem Bod obnovy jde po devíti letech práce do kin a my tuto dlouhou a napínavou cestu rozebereme krok po kroku. Co bylo nejtěžší? Vyvinout a napsat první celovečerní scénář? Sehnat producenta, který uvěří vizi debutanta? Zafinancovat na první pohled riskantní a bezprecedentní projekt? Nebo vyrobit film podle Robertovy ambiciózní vize, ale s omezenými prostředky? Nenechte si ujít veřejnou zpověď v historicky prvním živém Pitchi s tvůrcem! Volně přístupné.

#plzeňskézločiny: Útok kyselinou

út 26. 9. 17:30 Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje

Další přednáška z unikátní true crime série pod vedením kapitánky Noskové a kapitána Müllera bude věnována případu útoku kyselinou. Výtěžek ze vstupného poputuje organizaci Burn Fighters, kterou spoluzaložila oběť útoku Martina P. Přednášku Finále organizuje ve spolupráci se Studijní a vědeckou knihovnou Plzeňského kraje. Součástí akce bude i křest knihy Skutečné zločiny na Plzeňsku, kterou napsal kapitán František Muller.

Finále pro děti

Každoročně Finále Plzeň myslí také na nejmenší diváky: Pro ně jsou nachystané čtyři pohádky a k tomu ještě tři tvořivé dílničky, ze kterých si odnesou malý dáreček. Ti starší mohou s rodiči zajít na Děti Nagana a zavzpomínat, jakou euforii tenhle národní svátek přinesl. A úplní filmoví začátečníci mohou navštívit dětský koutek v Měšťanské besedě, kde celý týden poběží smyčka nových večerníčků České televize. Workshopy proběhnou po jednotlivých filmech, trvají zhruba 30 minut, jsou zdarma, avšak mají omezenou kapacitu.

Vstupenky, akreditace a festivalová mobilní aplikace

Zakoupení vstupenek a akreditací během konání festivalu je možné přímo na festivalových pokladnách nebo online na www.festivalfinale.cz. Během Finále Plzeň od 22. do 27. září mají všichni držitelé festivalové akreditace slevu 10 % v partnerské kavárně Walter. Mobilní aplikace Finále Plzeň pak nabídne kompletní program a možnost pořídit si vstupenky online za pár kliknutí.

PR